Finlandia otwiera się na podróżnych z kolejnych krajów. Polski wciąż brakuje na liście

Fiński rząd zaktualizował listę krajów, których obywatele nie będą objęci niezbędną kontrolą graniczną przy wjeździe do tego kraju. Wśród wymienionych podczas specjalnej konferencji państw brakuje Polski.

Władze Finlandii uznały, że kilkanaście europejskich krajów ma wystarczająco dobrą sytuację epidemiologiczną, że ich obywatele mogą już swobodnie przekraczać granice. W ocenie rządu, Polska się do takich państw nie zalicza.

Podróżni z 12 krajów mogą ponownie wjechać do Finlandii

Zgodnie z aktualizacją polityki dotyczącej kontroli na granicach wewnętrznych i ograniczeniach w podróżowaniu, Finlandia zniosła zasady wobec 12 krajów. Bez problemu do kraju mogą się dostać podróżni z Holandii, Belgii, Włoch, Austrii, Grecji, Malty, Niemiec, Słowacji, Słowenii, Węgier, Liechtensteinu i Szwajcarii.

Nie tak dawno Finlandia zniosła obostrzenia dla ruchu pasażerskiego z krajami nordyckimi. Chodzi o Norwegię, Danię, Islandię, Estonię, Łotwę i Litwę. Na liście tej póki co nie ma Szwecji.

Ograniczenia będą nadal obowiązywać w zakresie, w jakim nadal będą konieczne ze względu na poważne zagrożenie związane z sytuacją epidemiologiczną. Na podstawie bieżącej oceny epidemiologicznej kontrola granic wewnętrznych i ograniczenia wjazdu do kraju będą kontynuowane na granicy lądowej między Finlandią a Szwecją oraz w przypadku podróży między Finlandią a Czechami, Francją, Luksemburgiem, Polską, Portugalią i Hiszpanią.

Polska z wyższym współczynnikiem zakażeń

Jeśli pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna, rząd dokona przeglądu swoich decyzji w sprawie ograniczeń ruchu granicznego za dwa tygodnie i, jeśli to konieczne, podejmie nowe decyzje. Kolejne zmiany w ruchu granicznym mają wejść w życie 27 lipca.

W tym momencie decyzja w sprawie kontroli na granicach wewnętrznych zostanie poddana przeglądowi w celu zniesienia kontroli na granicach wewnętrznych i ograniczeń w ruchu granicznym między Finlandią a krajami UE i Schengen, w których liczba zakażeń jest co najwyżej równa obecnej lub zmienionej wartości dopuszczalnej 13 lipca.

Maria Ohisalo, minister spraw wewnętrznych Finlandii na konferencji rządowej wyjaśniła, jakie były kryteria zniesienia ograniczeń w ruchu transgranicznym. Włodarze analizowani liczbę zanotowanych nowych przypadków zakażenia koronawirusem w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Wartość graniczną ustalono na maksymalnie osiem nowych przypadków na 100 tys. mieszkańców.

Zobacz wideo Koronawirus a sport i branża bukmacherska. Jaki będzie rok 2021?
Więcej o: