PlayStation 5 może dostać wsteczną kompatybilność. Ale tylko z PS1, PS2 i PS3. Tak wynika z patentu

PlayStation 5 może doczekać się wstecznej kompatybilności dla gier. Tak wynika przynajmniej z wniosku patentowego, który złożyło Sony. Niestety nie pogramy w ten sposób w tytuły dedykowane PS4.
Zobacz wideo Nowa generacja konsol - dlaczego warto na nie czekać?

Wyczekiwana premiera PlayStation 5 zbliża się wielkim krokami, dlatego nie powinno dziwić, że na temat konsoli wiemy coraz więcej. Najnowsze nieoficjalne informacje sugerują, że PS5 dostanie wsteczną kompatybilność z konsolami poprzednich generacji.

PlayStation 5 ze wsteczną kompatybilnością

Tak wynika z wniosku patentowego, który Sony miało złożyć wcześniej w tym roku, a który wypłynął teraz do sieci. Sony zakłada w patencie, że gry z konsol poprzednich generacji zostaną zapisane w chmurze, skąd następnie będą streamowane na konsole PS5.

W takim wypadku wszystkie obliczenia potrzebne grze do działania są wykonywane na serwerach firmy, a obraz przekazywany na żywo na konsolę, a następnie podpięty do niej ekran. Największą zaletą technologii jest oczywiście możliwość odpalenia dowolnej gry na każdym sprzęcie, a największą wadą konieczność posiadania szybkiego i stabilnego połączenia z siecią.

Sony PlayStation 5 - ładowarka do kontroleraSony PlayStation 5 - ładowarka do kontrolera fot. Sony / zrzut ekranu z transmisji YT

Nie ma mowy o PlayStation 4

Niestety nie oznacza to, że na Playstation 5 będziemy mogli odpalić dowolną grę pisaną dla konsoli PS4. We wniosku nie ma słowa o grach z poprzedniej generacji konsol. Patent dotyczy wyłącznie gier na PlayStation 1, 2 i 3. Co więcej, nie ma też mowy o usłudze PlayStation Now, która działa na podobnej zasadzie i pozwala na strumieniowanie starszych gier na Playstation 4 lub komputer.

Ciężko zatem precyzyjnie powiedzieć, jak może wyglądać nowa usługa. Być może zostanie ona zintegrowana z PS Now i w ramach jednego abonamentu będziemy mogli odpalać dowolne gry dla PS1, PS2 i PS3 na PS5. Warto zaznaczyć jednak, że przyznanie patentu wcale nie oznacza, że Sony faktycznie zdecyduje się na uruchomienie usługi.

Wciąż nie jest pewne też, jak będzie wyglądała wsteczna kompatybilność PlayStation 5 z grami z PS4. Na ten moment wiadomo jedynie, że PS5 dostanie obsługę wybranych tytułów dedykowanych PS4. Których i jak wielu na razie nie wiadomo.

Czytaj też: PlayStation 5 - wygląd, cena, gry, akcesoria. Wszystko, co wiemy na temat nowej konsoli Sony

Więcej o: