Getin może sprzedać bank na Białorusi. Pojawiły się dwie niewiążące oferty

Getin Holding otrzymał dwie niewiążące oferty kupna akcji Idea Banku z siedzibą w Mińsku - spółki zależnej - i w związku z tym podjął decyzję o przystąpieniu do działań mających na celu potencjalną sprzedaż wszystkich posiadanych akcji Idea Banku Białoruś, podał Getin.

Na stronie internetowej Getin Holdingu pojawił się komunikat, w którym poinformowano o dwóch niewiążących ofertach kupna akcji Idea Banku Białoruś. "W ramach zakładanych działań przewiduje się umożliwienie oferentom przeprowadzenia badania due diligence banku, po którego pozytywnym zakończeniu nastąpi ustalenie warunków potencjalnej transakcji sprzedaży. O kolejnych etapach potencjalnej transakcji sprzedaży akcji banku emitent będzie informował w drodze raportów bieżących" - czytamy.

Zobacz wideo Banki chcą coraz więcej za kredyty mieszkaniowe. Marże najwyższe od 9 lat. Rosną już nie tylko ceny mieszkań

Getin Holding na Białorusi

Getin Holding informował wcześniej, że zysk netto segmentu Białoruś wyniósł w pierwszym kwartale br. 5,8 mln zł i był o 33,9 proc. wyższy w ujęciu rocznym. Bank odnotował jednak spadek zarówno wyniku odsetkowego, jak i prowizyjnego, co było efektem m.in. dalszych ograniczeń nakładanych na sektor bankowy przez regulatora oraz spadku sprzedaży związanego z powodowanym pandemią pogorszeniem sytuacji ekonomicznej.

Od stycznia do marca Idea Bank Białoruś odnotował wzrost salda kredytowego (+8,5 proc. w rublach białoruskich) oraz depozytowego (+7,4 proc. w rublach białoruskich). W obliczu pandemii udało się utrzymać ciągłość operacyjną wszystkich linii biznesowych, przy zapewnieniu maksimum bezpieczeństwa zarówno pracownikom, jak i klientom, podkreślał holding.

Grupa Getin Holding prowadzi działalność operacyjną w 5 krajach w 7 branżach (bankowość, leasing, pośrednictwo finansowe, doradztwo księgowe, finansowanie publicznej służby zdrowia i jednostek samorządu terytorialnego, obrót i zarządzanie wierzytelnościami oraz faktoring). Akcje Getin Holding są notowane na GPW od 2001 roku.

Więcej o: