Porozmawiajmy na poważnie o równości wynagrodzeń

Panowie zarabiają średnio 700 zł więcej niż kobiety, za dokładnie taką samą pracę. Na wysokich stanowiskach różnice sięgają nawet kilku tysięcy złotych. Skąd się biorą i jak je zlikwidować - na te pytania szukamy odpowiedzi w akcji #PayMeEqual.

17 proc. - według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, 7 proc. według Eurostatu, 20 proc. według jeszcze innych danych. Niezleżenie jaką wielkość przyjmiemy musimy się zgodzić co do jednego - luka płacowa w Polsce istnieje. 

Optymistyczne 7 proc. podawane przez Eurostat niestety dotyczy tylko wycinka gospodarki. Które dane są więc bliższe prawdy? M.in. to postaramy się ustalić w ramach akcji #PayMeEqual. 

Wraz z czołowymi pracodawcami, firmami: Lidl Polska, PepsiCo Polska i PMI Polska, a także z organizacją United Nations Global Compact - inicjatywą Sekretarza Generalnego ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju i Państwową Inspekcją Pracy będziemy szukać odpowiedzi rownież na inne pytania dotyczące gender pay gap. A zwłaszcza na to najbardziej palące - jak zniwelować dysproporcje płacowe między kobietami i mężczyznami. 

W tym celu, przez najbliższy tydzień, będziemy poruszać temat nierówności płacowych na łamach różnych mediów: serwisu next.gazeta.pl, Gazety Wyborczej, Radia TOK FM, zorganizujemy też debatę, którą będzie można śledzić na żywo na profilu akcji, na Facebooku. 

Chcemy, aby nasz projekt był początkiem poważnej dyskusji o nierównościach płacowych. Dlatego, w trakcie debaty, będącej częścią akcji, partnerzy wypracują listę konkretnych rozwiązań, które pozwolą zniwelować lukę płacową. 

Bądźcie z nami w akcji #PayMeEqual.