Niemcy: Hamburg chce zalegalizować "bezpłatne zakupy" ze śmietników

Codziennie tony żywności lądują na śmietnikach. Wyciąganie jej z kontenerów supermarketów jest jednak karalne. Minister sprawiedliwości Hamburga chce zalegalizować te próby ratowania jedzenia.
Zobacz wideo

Czerpanie z zawartości kontenerów na śmieci supermarketów i producentów żywności, tzw. kontenering, nie ma być w Niemczech dłużej karalne. Minister sprawiedliwości Hamburga Till Steffen przygotował odpowiedni wniosek, który zamierza przedstawić w przyszłym tygodniu na konferencji ministrów sprawiedliwości krajów związkowych - poinformowały dzienniki "Neue Osnabruecker Zeitung" i "Pinneberger Tageblatt".

Obecnie wyciąganie produktów żywnościowych z kontenerów jest uważane za kradzież. Niezależnie od tego, czy są to np. lekko uszkodzone produkty, czy przeterminowana żywność. Hamburski resort sprawiedliwości chce przeforsować na szczeblu federalnym zmianę przepisów i zalegalizowanie konteneringu. Wyciąganie jedzenia ze śmietników uprawiają tzw. freeganie, preferujący antykonsumpcyjny styl życia i aktywiści protestujący w ten sposób przeciwko marnotrawstwu żywności, a także bezdomni.

13 mln ton jedzenia na śmietniku

Jak obliczył uniwersytet w Stuttgarcie, co roku ląduje w Niemczech na śmietnikach prawie 13 mln ton żywności. Zdaniem ministra sprawiedliwości Hamburga to niedopuszczalne, że z jednej strony wyrzucane są produkty nadające się jeszcze do spożycia, z drugiej karani są ludzie, którzy chcą temu przeciwdziałać.

Każdego roku wyrzucamy w Niemczech miliony ton jedzenia. Uważam za niewłaściwe, że są karani ludzie, którzy aktywnie sprzeciwiają się takiemu marnotrawstwu

- powiedział portalowi Tagesschau.de Till Steffen. Wyjaśnił też, że sytuację może zmienić zreformowanie w ogólnoniemieckim kodeksie cywilnym pojęcia własności dotyczącego produktów żywnościowych lub zmiana znamion przestępstwa w kodeksie karnym.

Wniosek złożony przez ministra sprawiedliwości nie jest wprawdzie wiążący, ale po jego wpłynięciu rząd federalny musiałby się zająć tym tematem.

Walka z marnotrawstwem żywności

Steffen chce jednocześnie zaproponować szefom resortu sprawiedliwości krajów związkowych wprowadzenie zakazu wyrzucania jedzenia przez supermarkety, dzięki czemu kontenering stałby się zbyteczny. Rozwiązanie, które zabrania wyrzucania jeszcze jadalnych produktów żywnościowych, byłoby "jeszcze bardziej zrównoważonym rozwojem" - argumentuje hamburski polityk. Na razie nie wiadomo, co w takiej sytuacji działoby się z niesprzedaną żywnością, ale wzorem może tu być Francja. Tam supermarkety o powierzchni przekraczającej 400 metrów kw. muszą nieodpłatnie przekazywać ją organizacjom charytatywnym. Podobne rozwiązanie obowiązuje od stycznia 2018 r. w Czechach.

Za niekaralnością zbierania wyrzuconej żywności opowiedziała się już wcześniej niemiecka Lewica. W kwietniu klub parlamentarny Lewicy domagał się od rządu federalnego przedstawienia odpowiedniego projektu ustawy. Minister rolnictwa i polityki żywnościowej Julia Kloeckner co prawda także chce zredukować marnotrawstwo żywności, ale nie przepisami, tylko na bazie dobrowolnych umów i zwiększenia informacji dla konsumentów.

Organizacja ochrony środowiska Greenpeace nazwała inicjatywę hamburskiego ministra "krokiem we właściwym kierunku". Jak powiedziała katolickiej agencji informacyjnej KNA ekspertka Greenpeace ds. konsumenckich Viola Wohlgemuth, organizacja domaga się "daleko idących działań" na wzór Francji. Jej zdaniem praktykowane tam "odwrócenie ciężaru dowodu" (przerzucenie ciężaru dowodu na drugą stronę) mogłoby poskutkować także w Niemczech i w efekcie na śmietniki trafiałoby mniej żywności.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (63)
Niemcy: Hamburg chce zalegalizować 'bezpłatne zakupy' ze śmietników
Zaloguj się
 • gazkom

  Oceniono 36 razy 32

  Jak można było w ogóle uchwalić taki przepis, że wyciągnięcie jedzenia ze śmietnika jest przestępstwem?! Coraz częściej myślę, że ten nasz świat naprawdę podąża w "dziwnym" kierunku :(

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 40 razy 30

  Gdyby w Polsce supermarkety były zobowiązane wystawić przeterminowaną żywność i dać do niej dostęp to szturm na wyjeżdżający towar przebiłby wszystkie bitwy promocyjne w Lidlu razem wzięte.

 • ogniesteoczy

  Oceniono 28 razy 24

  Nie można zrobić prawa wszystko co wyrzuciłem do śmietnika oznacza zrzeknięcie się prawa własności do tych rzeczy?

 • rvb

  Oceniono 15 razy 13

  Żywność przeterminowana lub z kończącą się datą ważności to jedno. Byłem świadkiem jak pan w hipermarkecie z ptaszkiem wykładał lody do zamrażarek. Były to świderki w opakowaniu zbiorczym. Kilka paczek z zewnątrz była uszkodzona - naruszone kartonowe pudełko - wszystkie lądowały w koszu. Zapytałem czy nie można by sprzedać po niższej cenie, odp. że nie, musi iść na straty. Świeży, pełnowartościowy produkt.

 • piss-ass

  Oceniono 11 razy 11

  Konsumpcjonizm niszczy świat. Kupuj, kupuj i nie myśl czy na pewno jest ci to jest potrzebne. Często rzeczy, bez których zupełnie można się obejść. Kupuj więcej i więcej, i to co modne. Musisz być na czasie. Reklamy otumaniły społeczeństwa.

 • cacadux

  Oceniono 11 razy 11

  13 milionów tron żywności czyli 13 miliardów kilogramów. Licząc średnio po 5 Euro za kilogram wychodzi jakieś 80 miliardów E.
  O tyle spadłyby dochody producentów żywności, pracę straciłoby kilkaset tysięcy ludzi, gdyby udalo się to wszystko zjeść. Hmmm ...

 • michal.sajko

  Oceniono 16 razy 10

  Dlaczego artykuł o Niemczech i Hamburgu ilustruje zdjęcie z Mokotowa?
  bi.gazeta.pl/im/79/aa/16/z23766649IH,Problem-ze-smieciami-na-Mokotowie--Smieci-przy-ul-.jpg
  Czemu polski syf przypisujecie Niemcom?

 • stphn

  Oceniono 4 razy 4

  Dlaczego na przykład w "artykule" nazwa Greenpeace pojawia się w oryginalnym brzmieniu, a nazwa niemieckiej partii "die Linke " została podana jako "Lewica"?

 • wook1

  Oceniono 2 razy 2

  Widzialem w Edynburgu jak bezdomni wyciagali jedzenie wyrzucone do specjalnych pojemnikow przez Farmfoosd, nikt nikogo nie scigal, domyslam sie ze byly to przeterminowane mrozonki :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX