ONZ ostrzega przed dramatycznymi skutkami zanieczyszczenia powietrza

Każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera na świecie siedem milionów osób - alarmuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.
Zobacz wideo

ONZ ostrzega przed dramatycznymi skutkami zanieczyszczenia powietrza. Każdego roku powoduje to śmierć około siedmiu milionów osób – poinformował w poniedziałek specjalny sprawozdawca ONZ ds. praw człowieka i środowiska David Boyd.

Sprawozdawca nazwał zanieczyszczenie powietrza „niewidzialnym zabójcą” atakującym zwłaszcza dzieci, kobiety i osoby o niskim statusie materialnym. Boyd wezwał członków ONZ do bardziej zdecydowanych działań na rzecz poprawy jakości powietrza, a tym samym do ratowania ludzkiego życia. 

Czytaj więcej: Rząd przyspiesza w walce ze smogiem, przyjęto nowe przepisy. To koniec z "kopciuchami"?

Trujące powietrze

Specjalny sprawozdawca podkreślił, że brudne powietrze podważa podstawowe prawo do życia i zdrowia. Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia WHO wynika, że ponad 90 procent ludzi na świecie mieszka w rejonach, w których przekroczone są normy zanieczyszczeń. Toksyczne związki w powietrzu wywołują choroby nowotworowe płuc, udary czy choroby serca, które często kończą się śmiercią.

Wystąpienie specjalnego sprawozdawcy wiąże się z obchodzonym 5 czerwca Światowym Dniem Środowiska. Ustanowiony w 1974 roku dzień miał wyczulać opinię publiczną na sprawy ochrony środowiska naturalnego. W tym roku punkt ciężkości położono na zanieczyszczenie powietrza.

(epd/szym) 

Tekst pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Zobacz wideo
Więcej o: