Finlandia przewodniczy UE. Stawia na klimat i chce do tego przekonać Polskę

Od 1 lipca prezydencję w Unii Europejskiej przejęła Finlandia. Czekają na nią gigantyczne zadania - od brexitu do budżetu na lata 2021-2027. Finlandia ma też własne priorytety takie jak ochrona klimatu.
Zobacz wideo

Po Rumunii półroczne przewodnictwo w Radzie UE przejęła 1 lipca Finlandia. Obok tak gigantycznych zadań jak planowany na październik brexit i targowanie się o ramy finansowe na lata 2021-2027, nowy socjaldemokratyczny rząd w Helsinkach z udziałem Zielonych chce ustalić własne priorytety. Stawia szczególnie na ochronę klimatu. – Czasy polityki „tak, ale” w kwestii zmian klimatycznych minęły – powiedział premier Finlandii Antti Rinne. Chce, by do końca tego roku udało się zobowiązać kraje UE do osiągnięcia neutralności klimatycznej najpóźniej w roku 2050.

Czytaj więcej: Szczyt państw G20. USA nadal odrzucają porozumienie klimatyczne, ale jest postanowienie końcowe

Przekonać Polskę, Czechy i Węgry

Taki długoterminowy cel klimatyczny oznacza redukcję emisji gazów cieplarnianych i zrównoważenie pozostałych niewielkich emisji m.in. przez sadzenie lasów, które pochłaniają dwutlenek węgla.

Celu tego nie udało się ustalić na szczycie UE 20 czerwca. Decyzję zablokowała m.in. Polska, Węgry i Czechy. Według premiera Finlandii kraje te potrzebują jeszcze trochę czasu, aby ocenić konsekwencje ekonomiczne. Nie zdradził jeszcze, jak chce przekonać Warszawę, ale jest pewien, że „te trzy państwa członkowskie zaakceptują cel w ciągu kilku miesięcy”. Sama Finlandia ma stać się „neutralna dla klimatu” do 2035 roku.

Motto, które przyświeca prezydencji Finów to „Zrównoważona Europa – Zrównoważona Przyszłość”. Jak tłumaczy Rinne, Finlandii chodzi o zrównoważony rozwój społeczny, gospodarczy i środowiskowy. Premier podkreśla jednak, że dla Finów ważne są także wspólne wartości takie jak rządy prawa, niezależne sądownictwo i wolne media.

Helsinki chcą podjąć także temat bezpieczeństwa i ochrony przed „hybrydowymi zagrożeniami”. Kraj ten ma bowiem liczącą 1300 km granicę z Rosją i nie jest członkiem NATO

Czytaj więcej: Wielka Brytania: Johnson ujawnił swój pomysł na imigrację po brexicie. Chce systemu punktowego

Brexit: pomoże fiński pragmatyzm

Twardym orzechem do zgryzienia dla fińskiej prezydencji będzie najprawdopodobniej brexit, przewidziany na 31 października br. Data opuszczenia przez Wielką Brytanię UE była już przesuwana dwukrotnie, bo Izba Gmin nie poparła wynegocjowanego przez premier Theresę May porozumienia. Ewentualny następca May – Boris Johnson – chce renegocjować umowę, na co absolutnie nie zgadza się Bruksela.

Finowie jako przewodniczący w Radzie UE będą pełnić także rolę mediatorów. Nawet jeśli na niektóre ważne kwestie będą mieć raczej ograniczony wpływ, ich pragmatyzm może w trudnych sytuacjach pomóc. – Jesteśmy realistyczni: w decyzjach musi panować konsensus między Francją a Niemcami – mówi ekspert ds. Europy Timo Miettinen z Uniwersytetu w Helsinkach. – Fińskie podejście jest dość pragmatyczne – dodaje.

Politolog Pami Aalto z Uniwersytetu w Tampere jest tego samego zdania. – Nie chcemy żadnych fińskich rozwiązań, tylko kompromisy – mówi.

28 krajów UE co sześć miesięcy zmienia się prezydencją w Radzie UE. Kraj, który przewodniczy UE, prowadzi posiedzenia Rady UE, pełni rolę mediatora i ustala własne priorytety. Polska będzie ponownie przewodniczyć UE w pierwszej połowie 2025 roku.

Więcej w serwisie Deutsche Welle

Więcej o:
Komentarze (26)
Finlandia przewodniczy UE. Stawia na klimat i chce do tego przekonać Polskę
Zaloguj się
 • pixima

  Oceniono 6 razy 6

  To ja im życzę powodzenia w przekonywaniu Polski do ochrony klimatu :-) Jakby chociaż namówili Polskę na zaprzestanie palenia śmieciami w piecach to już byłby sukces.

 • drbob20

  Oceniono 5 razy 5

  jedyny sposob na przekonanie pisopolski to kop w pisdacka dupe i won na obrzeza cywilizacji

 • biesczad1

  Oceniono 5 razy 5

  Polski nie trzeba przekonywać - gorzej z PiSowskim rządem i ciemnym ludem...

 • wolak007

  Oceniono 3 razy 3

  Przekonywanie „przedstawicieli Polski” to jak przekonywanie małpy żeby nie rzucała kamieniami w turystów?...

 • jami100

  Oceniono 3 razy 3

  To i z Finlandią będziemy mieli nie po drodze.
  Ale co tam, pisiory wygrzebią, że Kekkonen był radzieckim agentem.

 • ax-les-thermes

  Oceniono 1 raz 1

  Nightwish-The endless forms of most beautiful....you wolaks, piece of shit nation!!!

 • b_fett

  0

  sie nie mowi ze finlandia stawia ale sie stawia finlandie i mowi... coraz gorzej ale zawsze

 • piewca_poprawny

  0

  słyszałem że zdarza się że w klasie szkolnej bogaci rodzice postanawiają zorganizować wycieczkę zagraniczną do Grecji nie myśląc o rodzicach gorzej sytuowanych. Tak właśnie działa Macron i Merkel. Doszli do wniosku że do 2050 dadzą radę i nie interesuje ich to że biedniejsze kraje nie podołają. Od przywódców oczekuje się rozwagi. A jak można oczekiwać że Polska przestawi swoją uzależnioną od węgla energetykę na OZE i atom do 2050 roku bez jakiejkolwiek pomocy z zewnątrz? Przecież trzeba być naprawdę skończonym idiotą aby w to wierzyć. Macronowi się nie dziwię ale Merkel myśleć się czasem zdarzało...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX