Niemiecka prasa: Musimy mniej latać. 18 euro podatku ekologicznego na bilecie to kpina

Niemiecka prasa komentuje w piątek (19.07.19) pomysł opodatkowania lotów pasażerskich.

Dziennik „Frankfurter Rundschau” konstatuje: „Jeśli przejazd taksówką czy bilet kolejowy na najbliższe lotnisko kosztuje więcej niż przelot na Majorkę, to coś tu się nie zgadza. Propozycja minister środowiska Svenji Schulze, by podnieść ceny przelotów, zmierza we właściwym kierunku. Ale rozwiązanie to jest połowiczne. Maksymalnie 18 euro podatku ekologicznego na bilecie, które chce w przyszłości wprowadzić Francja, a co Schulze podaje za wzór, jest kpiną. To niczego nie zmieni.Potrzebne jest rozwiązanie na większą skalę. Zalicza się do niego solidne opodatkowanie kerozyny i zwolnienie od podatku alternatywnych form podróżowania. Podróże koleją muszą być nie tylko tańsze, lecz także bardziej atrakcyjne. A zaczyna się to od różnych w Europie systemów rezerwacji biletów, poprzez brak linii kolejowych wysokiej prędkości i kończy się tym, że Niemiecka Kolej (DB) zlikwidowała nocne połączenia. Kto miałby zatem ochotę jechać pociągiem na urlop?”.

„Mitteldeutsche Zeitung” komentuje: "W przypadku lotów samolotem, tej najbardziej szkodliwej formy przemieszczania się nie widać tak zaklinanego „efektu Grety” (Thunberg, popularnej szwedzkiej aktywistki klimatycznej, red.). Wręcz przeciwnie. Dla przykładu Lufthansa spodziewa się w 2019 r. wzrostu rezerwacji o 4 proc. Doświadczenie pokazuje, że ludzie nie zrezygnują dobrowolnie. Zmiana modelu zachowań jest możliwa wyłącznie przez uderzenie po kieszeni”.

„Manheimer Morgen” porównuje: „Kto wsiada do samolotu powoduje sześciokrotnie większą emisję C02 na kilometr, niż przy jeździe koleją. Tak długo, jak tak jest, może istnieć tylko jeden cel dotyczący polityki klimatycznej. Musimy mniej latać. Właściwie są tylko dwa sposoby, by to osiągnąć. Pierwszy to zakazy i ograniczenia – dla środowiska najskuteczniejsze, ale politycznie do zrealizowania dopiero wtedy, kiedy woda sięgnie nam po szyję. Inny sposób to regulacje cen”.

Natomiast dziennik „Nürnberger Nachrichten" uważa, że: „Ważny jest jasny sygnał - szkodliwe dla klimatu zachowanie osób prywatnych i przedsiębiorstw kosztuje. Trzeba skończyć poza tym z subwencjami dla paliw kopalnych oraz z rezygnacją z podatku od kerozyny. Linie lotnicze w porównaniu z koleją i autobusami są faworyzowane dzięki finansowaniu przez ogół, także przez tych, którzy nie latają. To jest nie tylko nieekologiczne, ale również aspołeczne”.

Natomiast „Münchener Merkur" pisze: „Rzekomo coraz więcej ludzi powinno się wstydzić, że podróżowaniem samolotami zatruwają klimat. Jednak za uczuciem wstydu wcale nie idą dobre czyny, wręcz przeciwnie. Liczba rezerwacji dalekich podróży dalej dynamicznie rośnie. Zrozumiałe więc, że minister środowiska Schulze przechodzi do czynu i chce drastycznie podnieść ceny przelotów. Jednak wymagana przez nią podwyżka opłat lotniczych, nie jest narzędziem do ratowania klimatu, lecz narzędziem do likwidacji miejsc pracy w Lufthansie i innych towarzystwach lotniczych. W każdym razie wtedy, kiedy opłaty te będą niespójną reakcją krajową”.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (95)
Niemiecka prasa: Musimy mniej latać. 18 euro podatku ekologicznego na bilecie to kpina
Zaloguj się
 • kolektywnie

  Oceniono 31 razy 17

  Jak pomóc planecie? Płacić większe podatki i opłaty emisyjne bo elity bankierów potrzebują nowych funduszy a po co kraść jak owieczka sama kasę odda?!

 • real-meh

  Oceniono 16 razy 10

  Ciekawe czy te prywatne odrzutowce, które ich dostarczają na te różne szczyty G cośtam też płacą jakieś podatki od co2?

 • para_sucha

  Oceniono 39 razy 9

  Cała ta ekologia stała się tylko pretekstem do ściągania kolejnych danin ze społeczeństwa. W końcu lewackie rządy z czegoś muszą spłacać swoje niespłacalne już długi. Same Indie i Chiny trują bardziej niż reszta świata, ale to Europejczykowi będzie się nakładać kolejne kagańce. A Europejczyk da sobie wbić do głowy, że, przykładowo, rezygnując z plastikowej słomki uratuje oceany, podczas gdy Hindusi wyrzucają dziennie niezliczone tony śmieci do wód...

 • czesiekkk

  Oceniono 22 razy 8

  To jest już europejskie szaleństwo, ten podatek zlikwiduje europejskie linie lotnicze. Bogata Szwedka narzuca innym jak mają żyć, nawet jeśli Europejczycy cofnęliby się tak jak chce tego Szwedka do epoki kamienia łupanego to i tak klimat się zmieni.

 • mirek76pl

  Oceniono 19 razy 7

  W przypadku A320 załadowanego w 80% zużycie kerozyny na 1 pasażera to 3l/100km, tyle co w przypadku samochodu z 3 pasażerami. Jazda w pojedynkę samochodem jest bardziej szkodliwa dla środowiska niż latanie.

 • Jerzy Kołodziej

  Oceniono 12 razy 6

  Lepiej gdyby przypatrzyli się tym pływającym monstrom po morzach i oceanach. Kontenerowce wożące ogórki i marchewkę z Indii do Stanów i Kanady. Chińskie grzybki i jabłka do Europy. Brazylijskie ziemniaki do Australii. Nie mówiąc o tysiącach artykułów, które kiedyś były produkowane na miejscu a teraz przemierzają tysiące kilometrów. Tysiące dieslowskich statków spalających setki tysięcy litrów paliwa.
  To globalizacja, wolny absurdalny rynek i chęć astronomicznych zysków niszczą atmosferę .

 • simon_jester

  Oceniono 18 razy 6

  no i git, zakazać latania, zakazać prywatnych samochodów, niech nawóz historii siedzi w domu i zasuwa, a potem niech pogapi się w ekran tv/komputera/smartfona i chłonie jedynie słuszny 'kontent' (ale morze ich nie zaleje ;-))
  oczywiście wszyscy wybrańcy wszelkiej maści będą latać w tę i z powrotem, konsultować, konferować, uzgadniać, oczywiście w słusznym celu ratowania klimatu (jakby co)
  efekt Grety :D paranoja klimatyczna at its best (oczywiście nie po nic nakręcana - wypłukiwanie złota z powietrza i utrzymywanie społeczeństwa w stanie ciągłego i narastającego zagrożenia dla lepszego sterowania - 2 pieczenie na jednym ogniu /niskoemisyjnym ;-))
  i będzie można znowu zanucić "i wiem, że inaczej nie zobaczę świata, jak tylko na plakacie albo w głupim filmie..."

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX