Rekord. Już co czwarty mieszkaniec Niemiec ma obce pochodzenie

To, co przez dziesięciolecia negowano, jest faktem: Niemcy są krajem napływowym. Co czwarty mieszkaniec ma obce korzenie.

Prawie 25 proc. mieszkańców Niemiec ma obce pochodzenie - przynajmniej według definicji Federalnego Urzędu Statystycznego. Jako osoby z obcym pochodzeniem uznaje się nie tylko napływowych obcokrajowców, lecz także osoby, które urodziły się w Niemczech, lecz jedno z ich rodziców od urodzenia nie było obywatelem Niemiec. Są to więc np. urodzone w Niemczech dzieci z małżeństw mieszanych.

W myśl tej definicji według małego spisu ludności z roku 2018 około 20,8 mln osób mieszkających w Niemczech miało obce pochodzenie. Ogólna liczba tych osób, w porównaniu z rokiem 2017, wzrosła o 2,5 proc.

Z tych 20,8 mln osób ponad połowa (10,9 mln) ma niemieckie obywatelstwo. 5,5 mln miało niemieckie obywatelstwo od urodzenia.

11 proc. obcokrajowców to Polacy

13,5 mln osób z obcym pochodzeniem nie urodziło się w Niemczech, lecz imigrowało do Niemiec. Najczęstszym motywem przesiedlenia w prawie co drugim przypadku były powody rodzinne. Innymi przyczynami było poszukiwanie pracy (co 5. przypadek), uchodźstwo i azyl (15.proc.)

Mieszkający w Niemczech cudzoziemcy mają korzenie w Turcji (13 proc.), Polsce (11 proc.) i Rosji (7 proc.).

Jak zaznacza Federalny Urząd Statystyczny w aktualnych danych nie uwzględnia się osób mieszkających w zbiorowych kwaterach. Podczas małego spisu ludności 9,9 mln cudzoziemców mieszkało w prywatnych lokalach mieszkalnych. Natomiast w roku 2018 Centralny Rejestr Cudzoziemców doliczył się1 0,9 mln obcokrajowców, którzy w ubiegłym roku mieszkali w prywatnych mieszkaniach i domach.

Liczby będą rosły

Zdaniem Daniela Thyma, profesora na wydziale prawa europejskiego i międzynarodowego na uniwersytecie w Konstancji, te dane statystyczne nie są żadną niespodzianką. Liczby te od lat są wysokie i będą dalej rosły – zaznacza prawnik, wyjaśniając, że dzieje się tak z dwóch powodów. Po pierwsze osoby z obcym pochodzeniem są zazwyczaj młodsze i ze względu na prokreację ich udział w społeczeństwie będzie dalej rósł. Po drugie także w przyszłości należy liczyć się z dalszymi napływem obcokrajowców.

Prof. Thym, będący wiceprzewodniczący Rady Rzeczoznawców niemieckiej Fundacji Integracji i Migracji ostrzega jednak, żeby obcokrajowców automatycznie nie kojarzyć z tradycyjną islamską chustą, religią czy ogólnie wyglądem.

- To zbyt jednostronne podejście. Imigracja jest bardzo złożoną sprawą, charakterystyczną dla Europy. Ponad 50 proc. mieszkańców Niemiec z obcym pochodzeniem ma swoje korzenie w krajach europejskich, nie wliczając Turcji - wyjaśnia ekspert.

Artykuł pochodzi z Deutsche Welle

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (177)
Rekord. Już co czwarty mieszkaniec Niemiec ma obce pochodzenie
Zaloguj się
 • hen354

  Oceniono 25 razy 13

  W Polsce w kazdym roku jest coraz wiecej Polakow. Juz 99.9863% to sa Polacy z polskimi korzeniami. Najciemniejsi Polacy znajduja sie na plazy nad Baltykiem. Najjasniejsi Polacy zyja w Czestochowie.

 • zdziwiony6

  Oceniono 39 razy 11

  Trudno porównywać Niemców o korzeniach pilskich i rosyjskich z tymi, którzy wywodzą się z Turcji, Syrii, Nigerii itp. Ci pierwsi szybko się integrują i są wartościowymi obywatelami. Ci drudzy nawet w trzecim pokoleniu uważają się za Turków, Syryjczyków, Nigeryjczyków ip.

 • stalowy_jez

  Oceniono 13 razy 9

  Abdullach Kloss do Mohammada Brunnera: schowaj te pukawke Brunner.

 • prawdziwy_gonzo

  Oceniono 27 razy 9

  Służbowo gościłem tydzień temu w Warszawie jednego Niemca. Był w Polsce pierwszy raz. Codziennie jadaliśmy w knajpach z polskim jedzeniem. Talerz wylizywał zawsze do czysta. Musowo raz dziennie pierogi (obiad zwany lunchem lub na kolację). No i najważniejsze: "Zawszę jak jadę w delegację dostaję masę maili o zamachach lub innych zagrożeniach panujących lokalnie, a teraz nie dostałem żadnego maila.". Skomentowałem to uśmiechem. Chodziliśmy po nocach po Warszawie, siedzieliśmy po knajpach i facet zgłupiał do reszty. Spodziewał się dzikiego, faszystowskiego kraju, a zobaczył coś zupełnie innego. Tak trzymać. JarKacz miał rację. Zero uchodźców.

 • nadszyszkownik_szechter

  Oceniono 14 razy 8

  "Liczby będą rosły...."

  Oooo, co do tego nie ma wątpliwości :-)

 • gazalalshaqab

  Oceniono 11 razy 7

  Tylko co czwarty? Szkoda! Juz się nie mogę po prostu doczekać kiedy będzie co drugi, a najlepiej WSZYSCY. A gdy rozpocznie się juz tam ogólna rzeź i jatka, trzeba będzie tylko prąd puścić łożyskiem Odry żeby zombiaki nie przepływali na prawy brzeg.

 • tomasz.rze

  Oceniono 4 razy 4

  Dopóki Mercedes ma celownik na masce (a nie półksiężyc), nie ma obaw.

 • ernst-lemingway

  Oceniono 10 razy 4

  No Niemcy to maja postemp, nie to co my. U nich wymiana spoleczenstwa idzie w dobrym kierunku, szoroszowe szekle zainwestowane celujaco.
  A u nas jak w lesie. Ech, co za wstyd przed swiatem.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX