Niemcy. Wielomiliardowa nadwyżka w budżecie. Noblista ostro: Rujnująca obsesja oszczędzania

Mimo osłabienia koniunktury Niemcy kolejny raz odnotowały nadwyżkę budżetową. W pierwszym półroczu br. było to ponad 45 mld euro. Amerykański noblista krytykuje niemiecką "rujnującą obsesję oszczędzania".

Dokładnie państwo uzyskało 45,3 mld euro więcej niż wydało. Pieniądze wpłynęły nie tylko do budżetu państwa, kas krajów związkowych i gmin, ale też do kas ubezpieczenia społecznego. Federalny Urząd Statystyczny (StBA) opublikował we wtorek (27.08.2019) swoje pierwsze dane szacunkowe za I półrocze 2019.

Jednocześnie słabnie koniunktura. Statystycy odnotowali w II kwartale br. spadek niemieckiej gospodarki o 0,1 proc. PKB w porównaniu z I kwartałem 2019. Jeszcze na początku roku wzrost największej gospodarki Europy wyniósł 0,4 proc. PKB. 

Czytaj więcej: Mateusz Morawiecki pokazał wstępny budżet Polski na 2020 r. Zerowy deficyt

>>> "Budżet bez deficytu". Wyczyn czy kreatywna księgowość w wykonaniu Morawieckiego? Odpowiadamy:

Zobacz wideo

Zrównoważony budżet nie jest zdrowy

W odniesieniu do wyników gospodarczych nadwyżka w kasach publicznych wyniosła 2,7 proc. "Budżety państwa, krajów związkowych, gmin i ubezpieczeń społecznych nadal mogły korzystać zwłaszcza z dobrej sytuacji na rynku pracy", podkreślają statystycy. Zarazem ostrzegają, że wobec słabnącej koniunktury wpływy z podatków i składek na ubezpieczenia społeczne mogą spadać.

Tym krytyczniej obserwują niemiecką politykę finansową ekonomiści i politycy na świecie. Zarzucają rządowi w Berlinie, że za mało inwestuje i zbyt uparcie obstaje przy utrzymaniu zrównoważonego budżetu. Cierpi na tym koniunktura i gospodarki innych państw.

Amerykański noblista w dziedzinie ekonomii z 2008 roku Paul Krugman mówi o wręcz "rujnującej obsesji| Niemiec w kwestii zadłużenia państwa. "Rządy w Europie, zwłaszcza w Niemczech, powinny stymulować swoje gospodarki zaciąganiem kredytów i zwiększaniem wydatków", napisał niedawno w "New York Timesie".

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

(dpa, rtr / stas)

Więcej o:
Komentarze (330)
Niemcy. Wielomiliardowa nadwyżka budżetowa. Noblista: Rujnująca obsesja oszczędzania
Zaloguj się
 • krzysztof_ptk

  Oceniono 77 razy 63

  "rujnującą obsesję oszczędzania" A ja się zastanawiam kto spłaci dług Amerykanów? Czemu tylko na Greków wskazywano palcem? Bo są niezaradni i cwani? Amerykanie są też cwani, mocni w gębie ale zadłużają się ponad stan.

 • elenem

  Oceniono 58 razy 44

  Pięknie. Tam nie będzie problemu z wypłatą emerytur i leczeniem w szpitalach.
  Patrzcie Polacy i płaczcie nad swym losem.

 • lahcimmichal

  Oceniono 54 razy 36

  Powinno być tak jak w Polsce. Przejadać wszystko co się wypracowało i żyć ponad stan, a potem płakać w czasach złej koninktury.

 • franclajn

  Oceniono 30 razy 30

  Niemcy wiedzą, co robią. Odrobili lekcję Republiki Weimarskiej, zarówno pod względem politycznym, jak i ekonomicznym. Oni nie chcą żyć na kredyt. Dotyczy to zresztą nie tylko całego państwa niemieckiego, ale też zwykłych obywateli, którzy kredyt traktują jak zło konieczne.

 • ktos2014

  Oceniono 29 razy 23

  a u nas kłamstwa ws budżetu na przyszły rok pieniążki z OFE czyli nasze maja pokryć deficyt złodzieje

 • sir.fred

  Oceniono 28 razy 22

  Po co mają stymulować? Żeby bez sensu produkować, konsumować i dewastować środowisko? Skoro jest nadwyżka, to gospodarka ma się świetnie, a państwo jest mądrze prowadzone. Nie musi na przykład kraść z OFE...

 • robertus555

  Oceniono 20 razy 18

  Rujnująca prestiż nagrody Nobla głupota pana Krugmana.

 • brak.slow

  Oceniono 42 razy 18

  Brawo Niemcy, oszczędności trzeba mieć !
  A jakiś Yd z USA śmie wam mówić że macie brać kredyty i zasłużyć kraj. W imię czego ?
  :D

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX