Niemcy. Wielomiliardowa nadwyżka w budżecie. Noblista ostro: Rujnująca obsesja oszczędzania

Mimo osłabienia koniunktury Niemcy kolejny raz odnotowały nadwyżkę budżetową. W pierwszym półroczu br. było to ponad 45 mld euro. Amerykański noblista krytykuje niemiecką "rujnującą obsesję oszczędzania".

Dokładnie państwo uzyskało 45,3 mld euro więcej niż wydało. Pieniądze wpłynęły nie tylko do budżetu państwa, kas krajów związkowych i gmin, ale też do kas ubezpieczenia społecznego. Federalny Urząd Statystyczny (StBA) opublikował we wtorek (27.08.2019) swoje pierwsze dane szacunkowe za I półrocze 2019.

Jednocześnie słabnie koniunktura. Statystycy odnotowali w II kwartale br. spadek niemieckiej gospodarki o 0,1 proc. PKB w porównaniu z I kwartałem 2019. Jeszcze na początku roku wzrost największej gospodarki Europy wyniósł 0,4 proc. PKB. 

Czytaj więcej: Mateusz Morawiecki pokazał wstępny budżet Polski na 2020 r. Zerowy deficyt

>>> "Budżet bez deficytu". Wyczyn czy kreatywna księgowość w wykonaniu Morawieckiego? Odpowiadamy:

Zobacz wideo

Zrównoważony budżet nie jest zdrowy

W odniesieniu do wyników gospodarczych nadwyżka w kasach publicznych wyniosła 2,7 proc. "Budżety państwa, krajów związkowych, gmin i ubezpieczeń społecznych nadal mogły korzystać zwłaszcza z dobrej sytuacji na rynku pracy", podkreślają statystycy. Zarazem ostrzegają, że wobec słabnącej koniunktury wpływy z podatków i składek na ubezpieczenia społeczne mogą spadać.

Tym krytyczniej obserwują niemiecką politykę finansową ekonomiści i politycy na świecie. Zarzucają rządowi w Berlinie, że za mało inwestuje i zbyt uparcie obstaje przy utrzymaniu zrównoważonego budżetu. Cierpi na tym koniunktura i gospodarki innych państw.

Amerykański noblista w dziedzinie ekonomii z 2008 roku Paul Krugman mówi o wręcz "rujnującej obsesji| Niemiec w kwestii zadłużenia państwa. "Rządy w Europie, zwłaszcza w Niemczech, powinny stymulować swoje gospodarki zaciąganiem kredytów i zwiększaniem wydatków", napisał niedawno w "New York Timesie".

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

(dpa, rtr / stas)

Więcej o: