Handel zagraniczny Niemiec. Polska wyprzedza Wielką Brytanię. Powód to brexit

Obroty w eksporcie niemieckich towarów do Wielkiej Brytanii gwałtownie maleją. To efekt brexitu.

Już teraz zbliżające się wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej obciąża niemiecki bilans handlowy. Według prezesa niemieckiego Zrzeszenia Handlu Hurtowego, Usług i Handlu Zagranicznego (BGA) Holgera Bingemanna, obroty w niemieckim eksporcie do Wielkiej Brytanii zmniejszyły się w ciągu roku o 3,5 mld euro.

Niemcy. Wielka Brytania spadła za Polskę wśród partnerów handlowych

Tym samym w rankingu partnerów handlowych Niemiec Wielka Brytania spadła z piątego miejsca (w roku do 2016) na miejsce 13. To plasuje ją za Polską - powiedział Bingemann w wywiadzie dla dziennika "Reinische Post". Rozmiar strat może być jednak jeszcze większy i ocenić go będzie można dopiero za kilka miesięcy ponieważ wiele przedsiębiorstw na wyspach dokonało zakupów na zapas, by zapobiec przerwom w dostawach.

Bingemann ostrzegł niemiecki rząd i inne państwa UE przed bezumownym brexitem. - Twardy brexit będzie miał katastrofalne konsekwencje dla niemieckiego handlu zagranicznego - powiedział. Dodał, że w takim przypadku firmom eksportującym swoje towary na Wyspy grożą ogromne przeszkody w postaci ceł oraz biurokracji w zakresie logistyki, transportu, ochrony danych i podatków.

Więcej o: