Wybory parlamentarne 2019. Niemiecki biznes: "Polska to ważny partner, polityka tego nie zmieni"

Wyniki wyborów parlamentarnych w Polsce nie wpłyną na polsko-niemieckie relacje gospodarcze, a te mają się dobrze - podkreśla niemieckie stowarzyszenie gospodarcze OAOEV.

Przedstawiciele niemieckiego biznesu ze spokojem oceniają zwycięstwo PiS w wyborach w Polsce.

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Komentarze z Niemiec

"Polsko-niemieckie relacje gospodarcze mają się dobrze i nie są zakłócane przez różnice polityczne między Warszawą z jednej strony, a Berlinem i Brukselą z drugiej strony" - zapewnił w powyborczym komentarzu Philip Haussmann, członek zarządu Komisji Wschodniej OAOEV.

OAOEV - Stowarzyszenie Europy Wschodniej Niemieckiej Gospodarki reprezentuje wiele potężnych niemieckich firm i banków. Zrzesza ok. 350 przedsiębiorstw i stowarzyszeń. Należą do niego zarówno koncerny (Airbus, Bayer, Daimler, ThyssenKrupp), banki (Deutsche Bank, Commerzbank), jak i najważniejsze stowarzyszenia przemysłu, banków, ubezpieczeń czy handlu. Dlatego jego głos należy brać pod uwagę.

>>>Czytaj też: Oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. PiS samodzielnie rządzi w Sejmie, ale nie ma Senatu

Polska przed Wielką Brytanią

W pierwszym półroczu 2019 r. wymiana handlowa między Niemcami a Polską wzrosła o 5 proc., przekraczając po raz pierwszy 60 mld euro.

Tym samym w tegorocznym rankingu partnerów handlowych Niemiec Polska znalazła się na szóstym miejscu, wyprzedzając Wielką Brytanię.

Po utworzeniu nowego rządu

Obydwa kraje nie mogą jednak spocząć na laurach - stwierdził Haussmann. - W obliczu osłabienia wzrostu gospodarczego w Europie Niemcy i Polska powinny jak najszybciej zrealizować plany intensywnej współpracy w kluczowych technologiach - dodał. Jako takie wymienił elektromobilność, digitalizację procesów produkcji i możliwości zastosowania sztucznej inteligencji.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Zobacz wideo
Więcej o: