Oto 10 najlepszych miast do odwiedzenia w roku 2020. Na liście Bonn, La Paz i Denver

Lonely Planet, wydawca słynnych przewodników, opublikował listę 10 najlepszych miast, które warto odwiedzić w roku 2020. Wśród nich znalazło się Bonn, dawna stolica Niemiec.

Wydawnictwo Lonely Planet co roku publikuje ranking 10 państw i miast, które warto odwiedzić w nadchodzącym roku. Co znalazło się wśród trendów na rok 2020? Wszyscy podróżnicy, szukający inspiracji na kolejne wyjazdy, znajdą na liście cele zarówno w Europie, jak i na innych kontynentach.

Salzburg w Austrii - jedno z najpiękniejszych europejskich miast / fot. ShutterstockSalzburg w Austrii - jedno z najpiękniejszych europejskich miast / fot. Shutterstock Salzburg w Austrii - jedno z najpiękniejszych europejskich miast / fot. Shutterstock

Salzburg (Austria)

Pierwsze miejsce w rankingu najlepszych 10 miast do odwiedzenia w 2020 roku zajął Salzburg, głównie za sprawą swojego dziedzictwa kulturowego. To austriackie miasto jest często przyćmione przez pobliskie Wiedeń i Monachium. Lonely Planet podkreśla jednak, że to właśnie Salzburg skradnie serca miłośników alpejskich miast. W roku 2020 przypada 100-lecie Festiwalu w Salzburgu, który jest uznawany za największy muzyczny i teatralny pokaz w całej Europie. Z tej okazji zaplanowane są liczne wystawy i wydarzenia w historycznym centrum miasta.

Nowy Jork nie jest stolicą Stanów Zjednoczonych, a Rio de Janeiro - Brazylii. W pierwszym przypadku chodzi oczywiście o Waszyngton jako stolicę USA. Nowy Jork jest za to najludniejszym miastem w kraju, gęstość zaludnienia wynosi 10,5 tys. osób na kilometr kwadratowy. Z kolei stolicą Brazylii jest Brasilia.Nowy Jork nie jest stolicą Stanów Zjednoczonych, a Rio de Janeiro - Brazylii. W pierwszym przypadku chodzi oczywiście o Waszyngton jako stolicę USA. Nowy Jork jest za to najludniejszym miastem w kraju, gęstość zaludnienia wynosi 10,5 tys. osób na kilometr kwadratowy. Z kolei stolicą Brazylii jest Brasilia. Waszyngton/shutterstock

Waszyngton (USA)

Na drugim miejscu w prestiżowym rankingu znalazł się Waszyngton, stolica Stanów Zjednoczonych.

"W roku 2020 wszystkie oczy będą zwrócone na Waszyngton, ponieważ miasto świętuje 100. rocznicę 19. poprawki do konstytucji" - podkreśla Lonely Planet. Poprawka ta przyznała kobietom prawa wyborcze. W stolicy USA zaplanowano z tej okazji wiele wydarzeń. Specjalne wystawy pojawią się m.in. w kultowych muzeach: National Portrait Gallery, National Museum of American History i National Museum of Women in the Arts.

W przyszłym roku Amerykanie będą też wybierać prezydenta kraju, co sprawi - jak zaznacza Lonely Planet - że Waszyngton będzie jednym z najbardziej wyróżniających się amerykańskich miast.

Egipt: Kair. Kair to nie tylko piramidy w Gizie, to także miasto minaretów i tętniących życiem arabskich suków, od lat czerpiące również z wzorców europejskich. Turystów przyciąga także górujący nad miastem kompleks Cytadeli Kairskiej, obejmujący średniowieczne fortyfikacje arabskie, założenia pałacowe wraz z ogrodami oraz świątynie islamskie z ogromnym meczetem Muhammada Alego na czele. Niemniej atrakcyjnie prezentują się również zabytki usytuowane w obrębie dawnych murów obronnych stolicy Fatymidów, gdzie pośród wąskiej plątaniny starych uliczek tętnią życiem arabskie bazary i nie trudno usłyszeć głos muezina nawołujący do modlitwy. Egipt: Kair. Kair to nie tylko piramidy w Gizie, to także miasto minaretów i tętniących życiem arabskich suków, od lat czerpiące również z wzorców europejskich. Turystów przyciąga także górujący nad miastem kompleks Cytadeli Kairskiej, obejmujący średniowieczne fortyfikacje arabskie, założenia pałacowe wraz z ogrodami oraz świątynie islamskie z ogromnym meczetem Muhammada Alego na czele. Niemniej atrakcyjnie prezentują się również zabytki usytuowane w obrębie dawnych murów obronnych stolicy Fatymidów, gdzie pośród wąskiej plątaniny starych uliczek tętnią życiem arabskie bazary i nie trudno usłyszeć głos muezina nawołujący do modlitwy.  Shutterstock

Kair (Egipt)

Podium zamyka Kair. Jeśli chcesz poznać bogactwo starożytnego Egiptu, w przyszłym roku musisz koniecznie odwiedzić Wielkie Muzeum Egipskie. Kamień węgielny pod budowę muzeum położono w roku 2002. Otwarcie początkowo planowane było na rok 2018, później termin ten przesunięto o dwa lata. Koszty budowy obiektu przekroczyły już 1 mld dolarów.

Nowoczesne muzeum powstaje w Gizie, między piramidami a Kairem. Ma się w nim znaleźć ponad 100 tys. eksponatów, w tym m.in. kolekcja skarbów z grobowca Tutanchamona. Obiekt będzie miał olbrzymią powierzchnię - 24 tys. m², dzięki czemu stanie się największym na świecie muzeum poświęconym jednej cywilizacji. Oprócz sal wystawowych, na terenie muzeum znajdą się też sale konferencyjne, cztery boiska do piłki nożnej, osobne muzeum dla dzieci i ogrody o łącznej powierzchni 50 ha.

Galway, Irlandia. Galway to miasto w zachodniej Irlandii, stolica hrabstwa Galway. Galway to bajecznie położone miasteczko. Od południa i zachodu Galway oblewają wody zatoki o tej samej nazwie. Na północ od miasta znajdują się torfowiska Connemary, a na wschód - wsie wśród zielonych pastwisk. W wąskich uliczkach Galway stoją szeregi jedno- i dwupiętrowych kamieniczek. Kolorowe witryny pubów, restauracji i sklepów zachęcają do zatrzymania się tu na dłużej. 
Galway, Irlandia. Galway to miasto w zachodniej Irlandii, stolica hrabstwa Galway. Galway to bajecznie położone miasteczko. Od południa i zachodu Galway oblewają wody zatoki o tej samej nazwie. Na północ od miasta znajdują się torfowiska Connemary, a na wschód - wsie wśród zielonych pastwisk. W wąskich uliczkach Galway stoją szeregi jedno- i dwupiętrowych kamieniczek. Kolorowe witryny pubów, restauracji i sklepów zachęcają do zatrzymania się tu na dłużej.  Galway, Irlandia/Fot. Shutterstock

Galway (Irlandia)

Z Afryki przenosimy się ponownie do Europy. Kolejne miejsca zajęły miasta na Starym Kontynencie. Na czwartej pozycji uplasowało się irlandzkie Galway, które - jak zaznaczono w rankingu - jest "najbardziej wciągającym miastem" w kraju. W tętniących życiem, kolorowych pubach grana jest muzyka na żywo, a w z niezliczonych kawiarniach można podziwiać występy ulicznych grajków. Galway zostało mianowane Europejską Stolicą Kultury 2020.

"Przyszłoroczny kalendarz tego miasta wypełni się artystycznymi wydarzeniami, niczym miejskie puby w sobotnią noc. Spodziewaj się ulicznych spektakli, sztuki na żywo, a także światowej klasy muzyki, teatru i tańca. Sen może poczekać" - zapowiada Lonely Planet.

Bonn, Niemcy / fot. ShutterstockBonn, Niemcy / fot. Shutterstock Bonn, Niemcy / fot. Shutterstock

Bonn (Niemcy)

Na piątym miejscu w rankingu znalazło się Bonn, które przed upadkiem muru berlińskiego było stolicą Zachodnich Niemiec. "Gdy w roku 1990 Berlin przejął stery, Bonn zniknęło z pola widzenia" - zaznaczono w rankingu.

Nadreńskie miasto zostało wyróżnione przez Lonely Planet ze względu na swoje dziedzictwo kulturowe - to miejsce narodzin Ludwiga van Beethovena. W 2020 roku Bonn będzie świętować 250. rocznicę urodzin swojego "syna" - jednego z największych i najbardziej utalentowanych kompozytorów w historii muzyki. W mieście zaplanowanych jest szereg uroczystości i koncertów, w których wezmą udział światowej sławy orkiestry, soliści i dyrygenci, w tym m.in. sir Simon Rattle i Daniel Barenboim.

La Paz, Boliwia/ Fot. ShutterstockLa Paz, Boliwia/ Fot. Shutterstock La Paz, Boliwia/ Fot. Shutterstock

La Paz (Boliwia)

Kolejne miejsce w rankingu top 10 miast zajęło boliwijskie La Paz. Jak podkreśla Lonely Planet, to niegdyś ponure miasto zmierza obecnie w kierunku świetlistej przyszłości. "Szansę na rozwój ma tu każdy - od ekstrawaganckiego samouka-architekta po początkujących kucharzy, kończących nowe szkoły kulinarne" - czytamy.

Turyści mogą poznawać uroki boliwijskiego miasta, podróżując tam kolejkami gondolowymi, których jest aż 11. To najdłuższy system miejskiej kolejki linowej na całym świecie.

Kochi, Kerala, IndieKochi, Kerala, Indie Kochi, Kerala, Indie, fot. Shutterstock

Koczin (Indie)

Miasto Koczin w południowej części Indii zajęło w rankingu Lonely Planet siódme miejsce. Zostało wyróżnione głównie ze względu na proekologiczne przedsięwzięcia. To doskonały przykład miasta opartego na odnawialnych źródłach energii. Otwarto tam pierwsze na świecie lotnisko zasilane wyłącznie energią słoneczną. Koczin zostało za to uhonorowane przez ONZ tytułem "Champion of Earth Award". Miasto ma też dla turystów bogatą ofertę kulturalną, m.in. za sprawą Kochi-Muziris Biennale - największego festiwalu sztuki współczesnej w Indiach.

Vancouver zamyka pierwszą trójkę rankinguVancouver zamyka pierwszą trójkę rankingu istock

Vancouver (Kanada)

Ósmą pozycję w rankingu zajęło kanadyjskie Vancouver. Jak zaznacza Lonely Planet, jest to miasto, które stara się przewodzić światu pod względem zrównoważonego rozwoju. Metropolia chce w roku 2020 zdobyć tytuł najbardziej zielonego miasta na świecie.

Azja Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dubaj to miasto wielokulturowe i bardzo nowoczesne, leży nad wodami Zatoki Perskiej. Zamieszkują go głównie obcokrajowcy z Dalekiego Wschodu, ale wśród nich można napotkać sporą grupę Brytyjczyków. Dubaj słynie z nietypowych rozwiązań architektonicznych. Perłą wśród budowli Dubaju jest siedmiogwiazdkowy hotel Burdż Al Arab.Azja Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie. Dubaj to miasto wielokulturowe i bardzo nowoczesne, leży nad wodami Zatoki Perskiej. Zamieszkują go głównie obcokrajowcy z Dalekiego Wschodu, ale wśród nich można napotkać sporą grupę Brytyjczyków. Dubaj słynie z nietypowych rozwiązań architektonicznych. Perłą wśród budowli Dubaju jest siedmiogwiazdkowy hotel Burdż Al Arab. Shutterstock

Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)

Kolejne miejsce należy do Dubaju. Lonely Planet zachęca do podróży do Zjednoczonych Emiratów Arabskich m.in. z uwagi na światową wystawę Expo 2020. 190 państw zaprezentuje w przyszłym roku w Dubaju najnowsze wizje zrównoważonego rozwoju i mobilności w architektonicznie imponujących pawilonach.

W Dubaju zostanie też otwarte Muzeum Przyszłości, które będzie zachwycać oryginalnym kształtem, przypominającym ludzkie oko. Na turystów czeka również The World - archipelag około 300 sztucznych wysp, usypanych około 4 km od wybrzeży Dubaju, który widziany z lotu ptaka ukazuje mapę świata.

DenverDenver Denver

Denver (USA)

Ranking zamyka amerykańskie Denver - miasto w stanie Kolorado, które zmienia się z dnia na dzień, oferując turystom nowe, modne hotele, parki rozrywki i fantastyczne miejsca z jedzeniem z całego świata. Wśród atrakcji, których nie można przegapić w Denver, Lonely Planet wymienia m.in. Kirkland Museum of Fine & Decorative Art..

Artykuł pochodzi z serwisu internetowego Deutsche Welle

Więcej o: