Ranking jakości życia. Polska na 31 miejscu. W trzech kategoriach wygraliśmy z Niemcami

Niemcy znalazły się na 12 miejscu w rankingu jakości życia, opracowanym przez firmę doradztwa strategicznego Boston Consulting Group. Polska zajęła w nim 31 miejsce.
Zobacz wideo

W nowym rankingu jakości życia Boston Consulting Group (BCG) Niemcy znalazły się w ścisłej czołówce. Zajęły w nim 12 miejsce wśród 143 państw świata objętych badaniami tej znanej, międzynarodowej firmy doradztwa strategicznego z siedzibą w Bostonie.

"We wszystkich obszarach Niemcy znajdują się powyżej unijnej średniej", podkreślił szef niemieckiego oddziału BCG Matthias Tauber. "Naszemu państwu udało się z powodzeniem zamienić wzrost gospodarczy w dobrobyt i zadowolenie z życia jego ludności", dodał.

Co brano pod uwagę w analizie?

Analitycy BSG badali osiągnięcia poszczególnych państw w gospodarce, inwestycjach i strategii zrównoważonego rozwoju. Pod uwagę wzięto w sumie 40 różnych czynników, zgrupowanych w dziesięciu kategoriach: dochody, równowaga ekonomiczna, zatrudnienie, opieka zdrowotna, oświata, infrastruktura, równouprawnienie, państwo obywatelskie, system rządów i ochrona środowiska. We wszystkich tych dziedzinach Niemcy uzyskały wysoką liczbę punktów. Ich końcowa ocena wyniosła 81,5 punkta na 100 możliwych.

Najlepszy wynik osiągnęła Norwegia - 87,7 punktów. Na następnych miejscach znalazły się Szwajcaria (86,9), Islandia (85,6), Dania i Szwecja (po 84,1). Swoją wysoką pozycję w rankingu BCG państwa skandynawskie zawdzięczają przede wszystkim osiągnięciom w dziedzinie równouprawnienia i w oświacie.

Mocne i słabe strony Niemiec

Niemcy uzyskały najlepsze wyniki w takich dziedzinach jak stabilność gospodarcza, opieka zdrowotna i równouprawnienie. Autorzy analizy podkreślili ponadto ich dokonania w poziomie wynagrodzeń i w zatrudnieniu, które wykazują pomyślny rozwój. Siła gospodarcza Niemiec wzrosła w ostatnich latach, a bezrobocie spadło do poziomu, który jest bliski pełnemu zatrudnieniu. Pod względem wynagrodzeń za pracę lepsze wyniki od Niemiec uzyskały takie kraje, jak Szwajcaria i USA.

W kategorii ochrona środowiska Niemcy zrobiły wyraźne postępy. Negatywnie oceniono za to rozwój niemieckiej infrastruktury, a zwłaszcza dróg, szlaków kolejowych i szerokopasmowego dostępu do internetu. W oświacie Niemcy spadły o dwa miejsca i zajęły 19 pozycję w rankingu. Matthias Tauber zwrócił uwagę, że mogą utracić kontakt z najlepszymi na świecie i dodał, że "zły rozwój sytuacji w oświacie wyraża się między innymi brakiem fachowców na niemieckim rynku pracy".

Polska w pierwszej ćwierci rankingu

W przedziale ostatnich 10 lat Niemcy spadły o jedno miejsce. W sumie w rankingu BCG państwa europejskie pozostają wciąż w czołowej grupie państw, ale postęp w nich przebiega wolniej niż w Chinach, Indiach i Turcji.

Polska znalazła się w rankingu jakości życia na 31 miejscu, zyskując 68,7 pkt. Otrzymała wyższe niż Niemcy noty w trzech kategoriach: równowaga ekonomiczna (DE: 86,1 pkt / PL: 92,9 pkt), równouprawnienie (DE: 90,1 pkt / PL: 92 pkt) oraz oświata (DE: 77,5 pkt / PL: 79,4 pkt).

Z kolei największe różnice w ocenie na korzyść Niemiec wystąpiły w kategoriach: dochody (DE: 67,3 pkt / PL: 37,8 pkt), ochrona środowiska (DE: 67,8 pkt / PL: 42 pkt) oraz system rządów (DE: 87,8 pkt / PL: 67,6 pkt).

Na ostatnim - 143. - miejscu zestawienia znalazł się Czad, któremu przyznano 14,9 punktów.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o:
Komentarze (58)
Ranking jakości życia. Polska na 31 miejscu. W trzech kategoriach wygraliśmy z Niemcami
Zaloguj się
 • kamuimac

  Oceniono 11 razy 9

  nie pierwszy to raz

  kiedyś byliśmy "9tą gospodarką świata" :)

  szkoda że w szkołach uczy się po 10 razy historii starożytnej a nigdy historii współczesne Europy j czyli 1945-2000. to jest dramat.

  na to powinna być przeznaczona ostatnia klasa liceum . a nie na masturbowanie się dokładnym przebiegiem 2 Wojny światowej .

 • anna.pcz

  Oceniono 14 razy 6

  Do ofiary losu kopiującej ten artykuł z DW: wysil się gimbazo i zamiast tysięcy zbędnych znaków, podaj listę lub link do rankingu, nawet jeśli nie jest on zbyt wiarygodny i sensowny.

 • anna.pcz

  Oceniono 27 razy 5

  "Równouprawnienie - przegoniliśmy Niemcy".
  Równouprawnienie czego? Kobiet? Gejów? Kleru wobec dzieci? Niepełnosprawnych? Chyba tylko leworęcznych, choć i na ich miejscu bym się zaczęła obawiać.
  Jest równouprawnienie bezzębnych i kurduplowatych - mogą wykonywać każdy, nawet najważniejszy zawód.

 • zdzisiopierdzisio

  Oceniono 4 razy 4

  Już za chwileczkę będzie u nas niezły Czad!

 • l_koziar

  Oceniono 8 razy 4

  Zamiast kopiować artykuł z Deutsche Well (z błędami merytorycznymi - Czad ma 14,9 milionów mieszkańców, a nie 14,9 punktów... ktoś popatrzył na złą rubrykę w tabeli) powinniście po prostu dać link do źródła: h t t p s:// w w w .bcg.com/publications/interactives/seda-2019-guide.aspx

 • ravic1978

  Oceniono 7 razy 3

  Ciekawe jak mierzyli równouprawnienie skoro w PL wyszło lepiej. Niewiarygodne.

 • ojtomek

  Oceniono 2 razy 2

  Ranking opublikowano w lipcu 2019 - trochę się spóźniliście ;)

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 4 razy 2

  Polskę w dół ciągnie system rządów i upolityczniony wymiar sprawiedliwości.

  Ale sołtysowi Polski (temu z Żoliborza) nie zależy na rozwoju kraju tylko na własnej doopie. Wie że jak straci władzę absolutną to będzie siedział.

  A władzę straci.

 • acide94

  Oceniono 1 raz 1

  W 3 kategoriach wygraliśmy z Niemcami? Niech zgadnę: 1) jakość powietrza, 2) opieka zdrowotna i 3) dbałość o środowisko naturalne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX