Ofensywa Erdogana w Syrii. Sondaż: Większość Niemców chce wydalenia Turcji z NATO

Według sondażu YouGov, wykonanego na zlecenie dpa, większość Niemców uważa, że Turcja powinna zostać wydalona z NATO w związku z prowadzoną od 9 października ofensywą w północno-wschodniej Syrii, skierowaną przeciwko Kurdom.

Większość ankietowanych Niemców chce wydalenia Turcji z NATO po tym, jak Ankara wtargnęła na teren północnej Syrii – wynika z najnowszego sondażu.

Aż 58 proc. ankietowanych Niemców opowiedziało się w badaniu za wydaleniem Turcji z Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przeciwnych było 18 proc. badanych.

Jeszcze więcej ankietowanych uważa, że niemiecki rząd powinien przyjąć ostrzejsze stanowisko wobec Ankary. 61 proc. badanych opowiedziało się za sankcjami gospodarczymi wobec Turcji, a 69 proc. za całkowitym zakazem eksportu broni do tego kraju.

Od momentu rozpoczęcia tureckiej inwazji niemiecki rząd ograniczył sprzedaż broni do Ankary. Wciąż nie obowiązuje jednak całkowity zakaz dostaw uzbrojenia, co wcześniej zapowiadała kanclerz Angela Merkel.

Usunięcie Turcji z NATO? Brak mechanizmu

Wydalenie Turcji z sojuszu NATO byłoby bardzo skomplikowanym i długim procesem, który większość ekspertów ocenia jako nierealny. W Traktacie Północnoatlantyckim nie przewidziano bowiem mechanizmu odwoływania danego państwa z Sojuszu. Karta założycielska przewiduje jedynie sytuację, w której kraj członkowski chce z własnej woli opuścić struktury NATO. Turcja przystąpiła do Sojuszu w 1952 roku.

O wydalenie Ankary z NATO apeluje w Niemczech głównie partia "Lewica". Jednak dalsze członkostwo Turcji w Sojuszu zakwestionował również szef frakcji SPD Rolf Muetzenich.

Sondaż YouGov dla dpa został przeprowadzony między 25 a 28 października na reprezentatywnej próbie 2033 dorosłych osób.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o:
Komentarze (24)
Ofensywa Erdogana w Syrii. Sondaż: Większość Niemców chce wydalenia Turcji z NATO
Zaloguj się
 • byann

  Oceniono 10 razy 6

  Putin naprawdę ich rozgrywa jak dzieci. Trump, Brexit, Turcja, Syria, PiS, you name it

 • mlodavy

  Oceniono 2 razy 2

  ...ta, a jedyny sposób na pozbycie się Turcji z NATO to rozwiązanie się NATO, i zawiązanie po 5 minutach ale już bez Turcji.

 • ugrydul

  Oceniono 2 razy 2

  Przecież to był deal Trump- Erdogan: my wam wystawimy Kurdów a wy nam Bagdadiego. To w takim razie też trzeba wyrzucić USA z NATO?

 • senioryta13

  Oceniono 4 razy 2

  Erdogan ostrzegl Europe, jesli nadal bedzie krytykowany za 'pas bezpieczenstwa ' w Syrii to im wypusci 3.5 mln. syryjczykow obecnie mieszkajacych w Turcji.

 • baby1

  Oceniono 4 razy 2

  Zwykłe sankcje gospodarcze znacznie lepiej zadziałałyby niż proponowane pod publiczkę wydalenie Turcji z NATO.

 • historiopatolog

  Oceniono 1 raz 1

  Wy polaki wymadrzacie sie wszedzie , zawsze i na kazdy tem,at. Robicie to po polskiemu, na polskich stronach krotko mowiac adresujecie swoje madrosci wylacznie do swoich polskojezyczny h pobratymcow ktorzy o geografi czy histori nie maja zielonego pojecia. Po co ? Dodaje wam to splendoru, czujecie sie swiatowcami, madrzejsi. Przeciez doskonale wiecie ze nic w swiecie nie znaczycie, w NATO jestescie ze wzgledu na plany US, w Uni bo madrzejsi od was was tam "zapisali" . Moze troche wiecej pokory, samokrytycyzmu, oglady . Jestescie na drodze do nikad. I czy wam sie to podoba czy nie wasza przyszlosc okresla silni tego swiata, jak zawsze.

 • historiopatolog

  Oceniono 1 raz 1

  Popieram Rosje. Wspanialy,. potezny kraj. Jankesi z polakami w latach 80 wpadli w pulapke . Wydawalo im sie ze Rosja juz ich a tu patrzcie panstwo . po 30 latach wszystko wskazuje ze Putin zasiadzie w Bialym Domu. Polaki mysla ze sa terytorium strategicznym. W dzisiejszym swiecie takie pojecie nie ma racji bytu. Rosja zaorze przeciwnikow nie ruszajac swoich wojsk ladowych.tak pane polaki znowu pomylka, znowu blad i znowu postawiliscie na kiepskiego sojusznika. Nie macie armi, sprzetu ludzi a za miedza milionowa armia. Kiepsko to wyglada.

 • Olek Pośladowski

  Oceniono 1 raz 1

  Nie trzeba wydalić Turcję z NATO, bo wtedy Rosja odzyska nowego sojusznika. Wtedy już oficjalnie

 • Wies Kwiec

  0

  Wyp..lić Turcję z NATO a Polskę z UE. Europa wtedy wyzdrowieje. Kaczyński zgodnie z wolą swoich wyborców przyłączy Polskę do Białorusi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX