"DT": Berlin i Warszawa nie potrafią się dogadać. "Od zwycięstwa PiS nie mają już takich samych priorytetów

Stan współpracy polsko-niemieckiej pozostawia wiele do życzenia, choć w Niemczech nie brakuje ludzi oraz instytucji, którzy się nią zajmują - pisze "Der Tagesspiegel".

Dobrą ilustracją obecnych relacji polsko-niemieckich może być dwuwiersz Tadeusza Boya-Żeleńskiego o miłości: "Z tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz" - ocenia publicysta berlińskiego dziennika Christoph von Marschall. Jak wskazuje, nie brakuje instytucji i ludzi zajmujących się współpracą obu krajów, jak również zadań do załatwienia. "A mimo to niewiele spraw w stosunkach polsko-niemieckich posuwa się do przodu. Wielka koalicja w Berlinie i narodowokonserwatywny rząd PiS w Warszawie nie mają tych samych celów, a nawet nie idą w tym samym kierunku" - pisze von Marschall.

Znakomite warunki na każdym szczeblu

Według berlińskiego dziennika z żadnym innym sąsiadem, poza Francją, Niemcy nie mają tak rozbudowanej sieci instytucji i kontaktów zarówno na szczeblu międzypaństwowym, jak i regionalnym i lokalnym. Niemiecki rząd federalny ma pełnomocnika ds. Współpracy z Polską, którym od 2014 roku jest premier landu Brandenburgia Dietmar Woidke, zaś w Bundestagu działa zarówno Polsko-Niemiecka Grupa Parlamentarna, jak i nieformalna grupa parlamentarzystów, zaangażowanych w kontakty z Polską.

"Są oni otwarci na polskie wątpliwości dotyczące gazociągu Nord Stream 2 i posuwają naprzód projekt upamiętnienia w Berlinie polskich ofiar II wojny światowej, który ma juz szerokie poparcie w Bundestagu, w tym ze strony przewodniczącego tej Izby Wolfganga Schaeuble" - wskazuje autor.

Christoph von Marschall dodaje, że także w ministerstwach trzech graniczących z Polską landów niemieckich: Brandenburgii, Saksonii i Meklemburgii-Pomorza Przedniego działają wydziały zajmujące się współpracą przygraniczną, gospodarzą i opieką nad Polonią. Landy te mają też biura w województwach, z którymi współpracują w ramach Partnerstwa Odry. Do tego dochodzi blisko 300 partnerstw między miastami z Polski i Niemiec oraz około 100 tysięcy spotkań rocznie w ramach Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży, praca zainteresowanych Polską berlińskich think tanków czy też prężnie rozwijająca się wymiana gospodarcza - wylicza "Tagesspiegel".

To wszystko tworzy po niemieckiej stronie znakomite warunki dla rozwoju efektywnej sąsiedzkiej współpracy z Polską. "Gdzie zatem tkwi problem?" - zastanawia się von Marschall.

"Rozbieżne wizje partnerstwa"

"Od zwycięstwa PiS w wyborach w 2015 roku rządy w Warszawie i Berlinie nie mają już takich samych priorytetów. Wypracowały rozbieżne wizje partnerstwa" - pisze publicysta dziennika, powołując się na opinię anonimowej osoby, znającej kulisy stosunków polsko-niemieckich.

Jak dodaje, na "szczeblu międzypaństwowym niewiele dzieje się obecnie, z punktu widzenia strategii i koncepcji" rozwoju współpracy polsko-niemieckiej. Funkcja pełnomocnika polskiego rządu ds. Współpracy z Niemcami pozostaje nieobsadzona, a pojedynczy członkowie rządu, jak minister rozwoju Jadwiga Emilewicz, którzy zabiegają o ważne projekty polsko-niemieckie, nie znajdują wielkiego wsparcia.

"Premier Mateusz Morawiecki dąży do dobrych relacji z Berlinem, ale nie oponuje, gdy ludzie PiS prowadzą agitację nastawioną konfrontacyjnie" - ocenia. Polem tej konfrontacyjnej retoryki jest zazwyczaj historia. "Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk i jego żądania 800 miliardów reparacji wojennych od Niemiec znajdują więcej posłuchu, niż minister Emilewicz" - ocenia dziennik.

Duża pusta przestrzeń

Publicysta zarzuca PiS, że nie proponuje wspólnych projektów z Niemcami, dotyczących np. stosunków z Ukrainą, Białorusią czy Rosją albo współpracy w ramach UE i NATO, a jednocześnie narzeka, gdy Angela Merkel dzwoni do Władimira Putina, sugerując, że znów dochodzi do jakichś ustaleń ponad głową Polski.

W polsko-niemieckiej współpracy powstaje duża pusta przestrzeń, co ma swoje konsekwencje. "Polska, która jest największym partnerem na wschodzie UE i NATO, zajmuje o wiele za małe miejsce w debatach o przyszłości Europy" - pisze Christoph von Marschall, wskazując, że Niemcom często brakuje "polskiej ekspertyzy" w sprawach międzynarodowych.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (49)
"DT": Berlin i Warszawa nie potrafią się dogadać. "Od zwycięstwa PiS nie mają takich samych priorytetów
Zaloguj się
 • drbob20

  Oceniono 25 razy 11

  od czasu kiedy zeszly blizniak dostal sraczki przed trojkatem waimarskim PiS tylko szczeka na Niemcy. a oni caly czas maja cierpliwosc do tej zapyzialej, skoltunionej formacji a raczej sekty tepego polactwa. do czasu.

 • obeznany

  Oceniono 14 razy 10

  Ale naiwni ci Niemcy…
  "Polska, (...) zajmuje o wiele za małe miejsce w debatach o przyszłości Europy."

  Dla wolskich kmiotków coś takiego jak "przyszłość Europy" zupełnie nie istnieje. Europa to dla nich tylko dojna krowa, frajer, z którego trzeba wydoić jak najwięcej ełro, póki się da.

  Jak tą Europę kiedyś szlag trafi i Putin zgłosi się po swoje to kmiotki znów będą rodzierać szaty, bełkotać o zdradzie nie rozumiejąc zupełnie świata.

 • wolak007

  Oceniono 15 razy 7

  Partia reżimowa kontaktuje się wyłącznie z innymi partiami reżimowymi?!...

 • matitalolo

  Oceniono 8 razy 4

  A to dlatego , że naczelnik pisbolszewii nie zna niemieckiego. W ogóle, języki obce są mu obce. A język nienawiści ma w genach.

 • mopsek

  Oceniono 5 razy 3

  Za PiS-du tak pozostanie, dopoki caly Bundestag (Parlament) nie bedzie przyjezdzal na konsultacje polityczne do prezia. Bo kto by to widzial, zeby malego prezesa nie brac powaznie w calej Europie.

 • pab13

  Oceniono 13 razy 3

  Prezes ma kompleks, wiecie o tym doskonale.
  Ten kompleks nazywa się Niemcy, niemiecka krew itp. : )
  On nawet Tuskowi wyciągnął dziadka z szafy : )
  Jestem Wielkopolanką, dla prezesa to praktycznie Niemcy, my też go nie trawimy, nie sposób go przełknąć bez odruchu wymiotnego : )
  Co więcej, mój praptak to Niemka- jestem Wielkopolanką z polsko- niemieckimi korzeniami : )
  Pis to dla mnie polski monty python : )

 • acide94

  Oceniono 6 razy 2

  Po niemieckiej stronie wygląda to czasami nawet wzruszająco, np. w przygranicznym Schwedt nad Odrą przed ratuszem stoi taki symboliczny łuk w barwach polskiej i niemieckiej flagi. Nie gdzieś na obrzeżach czy w parku, ale przed ratuszem.

 • lubat

  Oceniono 1 raz 1

  PiS bardzo dużo zepsuł w stosunkach Polski z Niemcami, ale i PO nie jest tu bez grzechu. Niemcy nie chcą tak jak my lizać tyłka Amerykanom, a my to wręcz uwielbiamy. Niemcy chcąc utrzymać jako taką niezależność od Amerykanów, chcą utrzymywać stosunki handlowe z Rosją. A my to traktujemy jako zdradę, bo pilnujemy interesów amerykańskich bardziej niż sami Amerykanie. Niech nas to nawet kosztuje miliardy, suweren zapłaci z radością, jeśli mu się wyjaśni, że to zaszkodzi Rosji.

 • 123456qwert

  Oceniono 17 razy 1

  Trzeba było nie kłaść z Putinem drugiej rury. Ba, trzeba było nie kłaść pierwszej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX