W poniedziałek (25.11.2019) nad ranem złodzieje obrabowali jeden z najbogatszych skarbców w Europie - Zielone Sklepienie. Kolekcja mieści się w Zamku Rezydencyjnym w Dreźnie, gdzie od czasów polskiego króla Augusta II Mocnego wystawiana jest słynna kolekcja klejnotów, uznawana za jedną z najcenniejszych w Europie.
Kamery zarejestrowały dwóch mężczyzn, którzy w ciągu kilku minut wdarli się do środka i toporem sforsowali gablotę, wykradając trzy komplety królewskich kosztowności. Policja ustaliła, że w napadzie brały udział w sumie cztery osoby. Sprawcy oddalili się z miejsca zdarzenia samochodem, który później podpalili.
>>> Posłuchaj ekspertów w "Studiu Biznes". Według gościu programu diamentowy garnitur mógł zostać wykradziony za zlecenie tajemniczego kolekcjonera
Teraz policja oferuje ogromną nagrodę za pomoc w schwytaniu złodziei.
- Nic nas nie powstrzyma przed rozwiązaniem tej sprawy. Oferując nagrodę w wysokości pół miliona euro, za wskazówki, które pomogą w złapaniu sprawców, którzy włamali się do Zielonego Sklepienia w Dreźnie, śledczy robią kolejny ważny krok w kierunku odzyskania skradzionych przedmiotów i złapania sprawców – zdeklarowali w czwartek we wspólnym oświadczeniu komendant saksońskiej policji Horst Kretzschmar i szef drezdeńskiej prokuratury Klaus Roevekamp.
Policja poinformowała, że poszerzyła zespół śledczy, zajmujący się sprawą, do 40 osób. Początkowo pracowało w nim 20 specjalistów.
Większość ekspertów przyznaje, że wartość kulturowa skradzionych klejnotów, znacząco przewyższa wartość rynkową. Dyrektorka Państwowych Zbiorów Dzieł Sztuki w Dreźnie nazwała je bezcennymi.
Obecnie zachodzi poważna obawa, że złodzieje, by spieniężyć łup, zniszczą biżuterię, dzieląc ją na części.
Zamek Rezydencyjny jest centralnym punktem Państwowych Zbiorów Dzieł Sztuki w Dreźnie. W 1720 roku elektor saski i król Polski August II Mocny polecił utworzenie pierwszych zbiorów specjalnych, do których należą m.in. Zielone Sklepienie, Zbiory Rzeźb i Gabinet Miedziorytów. Król nakazał też, by część kolekcji udostępniono publiczności.
W cieszącym się światową sławą skarbcu Zielone Sklepienie, które obecnie pełni rolę muzeum, zgromadzono ponad 3 tys. arcydzieł sztuki jubilerskiej i złotniczej oraz cenne wyroby z bursztynu i kości słoniowej, naczynia z kamieni szlachetnych i statuetki z brązu.