Niemcy. Z królewskiego skarbca skradziono diamentowy garnitur. Policja oferuje pół miliona euro nagrody

Śledczy są zdeterminowani, by odnaleźć złodziei, którzy dokonali w Dreźnie zuchwałej kradzieży. Policja zaoferowała pół miliona euro nagrody za wskazówkę, która pomoże wytropić sprawców.

W poniedziałek (25.11.2019) nad ranem złodzieje obrabowali jeden z najbogatszych skarbców w Europie - Zielone Sklepienie. Kolekcja mieści się w Zamku Rezydencyjnym w Dreźnie, gdzie od czasów polskiego króla Augusta II Mocnego wystawiana jest słynna kolekcja klejnotów, uznawana za jedną z najcenniejszych w Europie.

Kamery zarejestrowały dwóch mężczyzn, którzy w ciągu kilku minut wdarli się do środka i toporem sforsowali gablotę, wykradając trzy komplety królewskich kosztowności. Policja ustaliła, że w napadzie brały udział w sumie cztery osoby. Sprawcy oddalili się z miejsca zdarzenia samochodem, który później podpalili.

>>> Posłuchaj ekspertów w "Studiu Biznes". Według gościu programu diamentowy garnitur mógł zostać wykradziony za zlecenie tajemniczego kolekcjonera

Zobacz wideo

Zuchwałe włamaie do skarbca w Dreźnie. Powiększono zespół śledczych

Teraz policja oferuje ogromną nagrodę za pomoc w schwytaniu złodziei.  

- Nic nas nie powstrzyma przed rozwiązaniem tej sprawy. Oferując nagrodę w wysokości pół miliona euro, za wskazówki, które pomogą w złapaniu sprawców, którzy włamali się do Zielonego Sklepienia w Dreźnie, śledczy robią kolejny ważny krok w kierunku odzyskania skradzionych przedmiotów i złapania sprawców – zdeklarowali w czwartek we wspólnym oświadczeniu komendant saksońskiej policji Horst Kretzschmar i szef drezdeńskiej prokuratury Klaus Roevekamp.

Policja poinformowała, że poszerzyła zespół śledczy, zajmujący się sprawą, do 40 osób. Początkowo pracowało w nim 20 specjalistów.

Kradzież w Deźnia. Kosztowności zostaną zniszczone?

Większość ekspertów przyznaje, że wartość kulturowa skradzionych klejnotów, znacząco przewyższa wartość rynkową. Dyrektorka Państwowych Zbiorów Dzieł Sztuki w Dreźnie nazwała je bezcennymi.

Obecnie zachodzi poważna obawa, że złodzieje, by spieniężyć łup, zniszczą biżuterię, dzieląc ją na części.

Cenna kolekcja Augusta II Mocnego

Zamek Rezydencyjny jest centralnym punktem Państwowych Zbiorów Dzieł Sztuki w Dreźnie. W 1720 roku elektor saski i król Polski August II Mocny polecił utworzenie pierwszych zbiorów specjalnych, do których należą m.in. Zielone Sklepienie, Zbiory Rzeźb i Gabinet Miedziorytów. Król nakazał też, by część kolekcji udostępniono publiczności.

W cieszącym się światową sławą skarbcu Zielone Sklepienie, które obecnie pełni rolę muzeum, zgromadzono ponad 3 tys. arcydzieł sztuki jubilerskiej i złotniczej oraz cenne wyroby z bursztynu i kości słoniowej, naczynia z kamieni szlachetnych i statuetki z brązu.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o: