Wysoko wykwalifikowani Niemcy emigrują z kraju. Głównym powodem zarobki

Wielu młodych Niemców ze względów zawodowych emigruje za granicę. Tam zarabiają dużo więcej niż w kraju - wynika z badań Niemieckiego Instytut Badań Demograficznych BiB.

Niemieccy emigranci są młodzi, ambitni i wysoko wykwalifikowani, jak wynika z przedstawionych w środę w Berlinie najnowszych analiz Federalnego Instytutu Badań Demograficznych (BiB). 70 proc. emigrantów stanowią osoby z wykształceniem akademickim.

Młodzi Niemcy emigrują

Większość z nich to osoby w przedziale wiekowym od 20 do 40 lat. Jak podaje BiB rocznie emigruje z Niemiec 180 tys. osób z niemieckim obywatelstwem, a około 130 tys. wraca z powrotem do kraju.

W badaniach BiB przeprowadzonych we współpracy z socjologami Uniwersytetu Duisburg-Essen wzięło udział 10 tys. niemieckich emigrantów oraz reemigrantów, którzy między lipcem 2017 i czerwcem 2018 r. opuszczali kraj lub do niego wrócili.

>>>Zobacz też: Duńczycy siedzą na ogromnych złożach. Mrozi ich nowy wyścig mocarstw o Arktykę:

Zobacz wideo

Lepsze zarobki

Duża część uczestników badań wyemigrowała z powodów zawodowych, co się im też finansowo opłaciło. Ponad 60 procent ankietowanych podało, że wynagrodzenie za granicą było w porównaniu z krajowym "lepsze albo o wiele lepsze" - poinformował Andreas Ette z BiB. Po roku pobytu było ono przeciętnie o 1186 euro wyższe od krajowego.

Badania wskazują, że nie brak również negatywnych doświadczeń. Okazuje się, że w przypadku 40 proc. emigrantów dochodzi zagranicą do pogorszenia kontaktów społecznych.

Zdecydowanie najpopularniejszymi krajami dla niemieckich emigrantów były w ostatnich 10 latach Szwajcaria (200 tys.emigrantów), USA (127 tys.) oraz Austria (108 tys.) i Wlk. Brytania (82 tys.).

Tekst pochodzi z serwisu Detusche Welle.

Więcej o:
Komentarze (40)
Wysoko wykwalifikowani Niemcy emigrują z kraju. Głównym powodem zarobki
Zaloguj się
 • mistrzglobusa

  Oceniono 12 razy 12

  Szwajcarzy ściągają firmy globalne za 2 % podatku CIT a płacą duże pieniądze za specjalistów. Nie zarabiają na firmach a na pracownikach. Podatek od dochodów 50% i bardzo wysokie koszty najmu domów i mieszkań. Ekspat specjalista ma opłacone koszty dom, dzieci szkoła i prywatne ubezpieczenie. Firmy płacą bo zarabiają na niskim podatku miliardy

 • jacktheripper

  Oceniono 18 razy 10

  czyli większość jedzie do obszarów niemieckojęzycznych (Szwajcaria - ceny 1,5-2,0 razy wyższe niż w Niemczech, Austria - własciciwie Niemcy) , albo USA i GB - aby podszkolić język, w ramach przesunięć w dużych korporacjach itp. - taka to emigracja

 • aron2004

  Oceniono 9 razy 7

  A nie emigrują do Rosji i Chin gdzie jest kapitalizm i niskie podatki? Dziwne.

 • marywil2012

  Oceniono 7 razy 5

  to sygnał także dla rządzących. Na razie pis ale później ktoś inny będzie musiał tę żabę zjeść. świadczenia socjalne w rodzaju 500+ finansowane są z podaktów. Dojenie pracownika i pracodawcy spowoduje to, że wysokowykwalifikowani u nas też wyjeżdzają, bo im się nie opłaca. Do Polski przyjeżdża Ukrainiec i inne narody i wbrew twierdzeniom PiS takżę z krajów islamskich...
  Pytanie czy PiS sam swoją polityką - 500+ nie działa z resztą na dzietność w sposób reklamowany przez włądzę - nie doprowadzi nas paradoksalnie do jeszcze większego drenażu mózgów. Moim zdanie doprowadzi. Bawarii nie uda się zbudować. Bawaria, nawet konserwatywna, jest wciąż bardziej otwarta niż Polskie elity. A zarabia się tam o wiele lepiej z punktu widzenia Polaka.

 • beaviso

  Oceniono 19 razy 5

  Koniec świata. No ale i oni sami są wypierani we własnym kraju nad Renem i Szprewą przez tabuny ambitnych i wykształconych lekarzy i inżynierów.

 • bamapo

  Oceniono 8 razy 4

  Szwajcaria niedługo wyssie wszystkich najlepiej wykwalifikowanych specjalistów w Europie

 • 12444d

  Oceniono 14 razy 4

  Calkiem zrozumiale. Moj kolega ze studiow (robotyka na TU Eindhoven) wyjechal do Bawarii i pracuje dla znanej duzej niemieckej firmy. Ale bylem w szoku jak niskie ma zarobki a chlop kumaty i ma duze doswiadczenie. Ja pracuje w Austin TX i nie chwalac sie, moja sila nabywcza tutaj jest ponad 2x wieksza nic dobrego inzyniera w Bawarii. Nie mowiac ze klimat i quality of live tutaj (klimat, przestrzen, dom, basen, itd) sa o wiele wieksze.

 • loyer1

  Oceniono 3 razy 3

  Po prostu nie chcą się zrzucać na opalonych nierobów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX