Niemcy: nowy podatek od emisji CO2 wyższy niż planowano. Wzrosną ceny

Niemiecki rząd porozumiał się z krajami związkowymi w sporze o nowy pakiet klimatyczny. Po naciskach Zielonych wzrośnie opłata za emisje dwutlenku węgla w transporcie i nieruchomościach.

Przedstawiciele niemieckiego rządu porozumieli się z przedstawicielami krajów związkowych (landów) w sporze o nowy pakiet klimatyczny. Od 2021 roku rafinerie i sprzedawcy gazu będą płacić 25 euro za każdą tonę emitowanego dwutlenku węgla. Opłata będzie stopniowo rosnąć do 55 euro za tonę w 2025 roku.

To zdecydowanie więcej niż dotychczas planował niemiecki rząd. W ramach ogłoszonego we wrześniu pakietu klimatycznego nowa opłata za tonę emisji CO2 w transporcie i budownictwie miała wynosić od 10 euro w 2021 roku do 35 euro w 2025 roku. Te ceny natrafiły jednak na silny opór ze strony Zielonych, którzy domagali się wyższego podatku, aby szybciej ograniczać niemieckie emisje dwutlenku węgla.

Zieloni, którym przypisuje się szczególne kompetencje w dziedzinie ochrony środowiska, współrządzą w 10 z 16 niemieckich landów. Dzięki temu mają silną reprezentację w drugiej izbie niemieckiego parlamentu, Bundesracie, w którym zasiadają przedstawiciele landowych rządów. Po blokadzie części pakietu klimatycznego Zielonym udało się wymusić ustępstwa ze strony rządu federalnego.

Droższa benzyna i ogrzewanie, tańszy prąd

Według "Spiegel Online" nowe ceny emisji już w 2021 roku mogą spowodować wzrost cen benzyny o 7-8 centów za litr. Wzrost cen gazu może przełożyć się też na wyższe ceny ogrzewania (nowe przepisy nie obejmują jednak węgla). Nowe opłaty mają skłonić konsumentów i przedsiębiorstwa do inwestycji w niskoemisyjne technologie.

Nowe ustalenia są pozytywnie przyjęte przez naukowców. "Ustalony korytarz cenowy może faktycznie doprowadzić do redukcji emisji gazów cieplarnianych", ocenił Ottmar Edenhofer, dyrektor Poczdamskiego Instytutu Badań Skutków Zmian Klimatu.

Z drugiej strony agencja DPA donosi, że niemiecki rząd planuje jednocześnie zmniejszyć dopłaty na rzecz odnawialnych źródeł energii, więc nowe koszty mają zwrócić się konsumentom w formie niższych cen prądu.

Przed skutkami wzrostu cen mają być też ochronione osoby dojeżdżające do pracy: o kilka centów na kilometr mają wzrosnąć ulgi podatkowe dla osób, które codziennie dojeżdżają więcej niż 20 kilometrów.

Tańsze bilety kolejowe i ulgi przy remontach

Dzięki uzgodnionym zmianom, które Bundestag i Bundesrat mają przegłosować jeszcze w tym tygodniu, wejść w życie mają też inne elementy pakietu klimatycznego. Już od stycznia 2020 roku podatek VAT na dalekobieżne bilety kolejowe ma zmniejszyć się z 19 do 7 proc., aby więcej osób przesiadało się z samochodu i samolotu do pociągu. Planowane są też nowe ulgi podatkowe przy renowacjach budynków zmniejszających zużycie energii.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: