Niemcy. Obniżki cen biletów kolejowych w walce z globalnym ociepleniem. "Będziemy musieli zmienić nasze życie"

- Będziemy musieli zmienić nasze życie ? ostrzega Niemców Wolfgang Schäuble w obliczu zmian klimatycznych i związanych z tym ograniczeń. Bundestag oraz Bundesrat zatwierdziły w ubiegłym tygodniu pakiet klimatyczny rządu.

Przewodniczący Bundstagu (CDU) zaapelował do Niemców, by nastawili się na ograniczenia w życiu i zrezygnowali na rzecz ochrony klimatu z dotychczasowych nawyków konsumpcyjnych. − Ochrona klimatu nie jest za darmo − powiedział Schäuble w wywiadzie dla wtorkowego wydania „Neue Osnabrücker Zeitung”. Jest on zdania, że pakietu klimatycznego niemieckiego rządu nie można sprzedawać ludziom jako „świadczenia socjalnego”.

Ochrona klimatu. W naszej historii uporaliśmy się z większymi wyzwaniami

Jak podkreślił szef Bundestagu koszty ogrzewania i benzyny będą wyższe nawet, jeśli mają je zamortyzować dodatek na dojazdy do pracy, niższe ceny energii elektrycznej i tańsze bilety kolejowe. Schäuble jest jednak przekonany, że można sprostać zmianie stylu życia na klimatycznie bardziej świadomy. − W naszej historii uporaliśmy się z większymi wyzwaniami. Będziemy musieli zmienić nasze dotychczasowe życie − zapowiedział chadek. Posłużył się przy tym przykładem z turystyki, mówiąc, że „na pewno wielkim szczęściem jest polecieć na Malediwy czy wybrać się do Wenecji, jednak w przyszłości obywatele Niemiec powinni rzadziej korzystać z tego szczęścia”- uważa Wolfgang Schäuble.

<<< Globalne ocieplenie. "Pogoda zwariowała nie bez powodu. Mamy kryzys klimatyczny"

Zobacz wideo

Bundestag oraz Bundesrat zatwierdziły w ubiegłym tygodniu pakiet klimatyczny rządu.

Przewiduje on m.in., że od 2021 r. cena za tonę CO2 wyniesie 25 euro. Z drugiej strony już na przełomie roku ma dojść do 10- procentowej obniżki biletów kolejowych. Natomiast od 2021 r. wprowadzona zostanie podwyżka o 5 centów dodatku na dojazd do pracy, jeśli dojazd ten będzie dłuższy niż 21 km.

Artykuł pochodzi z Deutsche Welle

Więcej o: