Łotwa, Estonia i Finlandia połączyły swoje rynki gazowe. To ważne dla Polski

Punktualnie z nastaniem nowego roku Łotwa, Estonia i Finlandia utworzyły wspólny rynek gazu. Umożliwił to gazociąg Balticconnector. Na realizację czeka jeszcze interkonektor Polska-Litwa GIPL.
Zobacz wideo

Od 1 stycznia 2020 wspólny rynek gazu zapewnia wszystkim trzem państwom dostęp do całej infrastruktury przesyłowej gazu bez dodatkowych kosztów i formalności – poinformowało łotewskie radio. Wspólny rynek zmienia też strukturę opłat za przepompowanie gazu, które dotąd ponosił niemal wyłącznie konsument.

Ten jednolity transgraniczny rynek gazu umożliwia rurociąg gazowy Balticconnector. W połowie grudnia został oddany do użytku jego dwukierunkowy, długi na 77 km podmorski odcinek między Estonią i Finlandią. Dzięki niemu na przykład Finlandia uzyskała dostęp do podziemnego magazynu gazu w łotewskim Incukalns.

Bałtycki rynek gazu

Państwa bałtyckie i Finlandia od lat pracują nad utworzeniem wspólnego, regionalnego rynku gazu, co ma pozwolić na zwiększenie konkurencji oraz dywersyfikację i bezpieczeństwo dostaw błękitnego paliwa. Dla integracji fińskiego i bałtyckiego rynku gazu (ciągle jeszcze uzależnionego od rosyjskiego gazu) ze wspólnym rynkiem Unii Europejskiej, musi zostać jeszcze sfinalizowana planowana na 2021 r. budowa litewskiego odcinka interkonektora gazowego z Polską GIPL. Przy czym Litwa nie jest jeszcze częścią wspólnego rynku gazu utworzonego przez Łotwę, Estonię i Finlandię.

Strategiczna inwestycja energetyczna, jaką jest Balticconnector, ma znaczenie zarówno dla krajów bałtyckich, jak całej UE, w tym Polski. Wpisuje się bowiem w polską strategię dywersyfikacji dostaw gazu i uniezależnienia od z Rosji.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle"

Więcej o:
Komentarze (23)
Łotwa, Estonia i Finlandia połączyły swoje rynki gazowe. To ważne dla Polski
Zaloguj się
 • sztucznypolak

  Oceniono 2 razy 2

  Gazprom dobrze zarabia na swoim gazie, skoro moze oplacac tych wszystkich pro-ruskich trolli.

 • e50504

  Oceniono 3 razy 1

  No siema eksperci, zdaje się że to wszystko przez niedopatrzenie, nie śmiałbym posądzić Gazety Wyborczej o manipulacje czy złe intencje, ale napiszecie może tak na szybko skąd pochodzi 85% gazu płynącego w tym systemie? :D

 • jan.go

  Oceniono 1 raz 1

  Żeby się odnieść do artykułu trzeba wiedzieć jaki to gaz płynie w tym systemie

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 3 razy 1

  No fajnie, ale gdzie embargo na rosyjski węgiel???

  Na gazie Putin praktycznie nic nie zarabia. Na ropie i węglu zarabia krocie. Z rosyjskiego węgla najłatwiej zrezygnować, najłatwiej go zastąpić.

 • zielony_wesolek

  Oceniono 2 razy 0

  cóż za tajemnicze radio?

 • menel13

  Oceniono 6 razy 0

  Jak powstanie GIPL to będą kupować ruski gaz w Niemczech. Tanio i bezpiecznie.

 • Czarek Uniewicz

  Oceniono 26 razy 0

  Polska nie podpisała umowy z żadnym ościennymi państwem na gaz LNG. Po 2023 roku my będziemy mieć swój tani gaz, drogi norweski i najdroższy LNG. Reszta będzie korzystać z gazu rosyjskiego. Wbrew opiniom rusofobów jest to najtańszy gaz w Europie. Dlaczego, gdy gaz na rynku spot potaniał o 50%, u nas dla odbiorców koncowych potaniał o 4%? Odpowiedź jest prosta PGNiG i PSG muszą pokrywać straty z LNG.

 • osobaniepozadana

  Oceniono 1 raz -1

  a poza tym sądzę, że Szwajcarzy to tchórze... :)

 • dert4

  Oceniono 13 razy -1

  lolik zapomniałeś dodać że Ruskie wieszczyły -
  1000 m3 gazu będzie kosztować 1000 baksów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX