"Die Welt": Niemcy i Francja wykluczają Polskę z projektów zbrojeniowych

Modernizując swoją armię, Polska szuka partnerów w USA, a nawet na Dalekim Wschodzie - pisze "Die Welt".

Niemiecki dziennik odnotowuje w czwartek (2.1.2020), że Polska jest wśród sześciu krajów NATO, które wydają na obronność 2 procent PKB, spełniając zobowiązania podjęte przez członków Sojuszu. W nadchodzących latach wydatki te mają wzrosnąć do 2,5 procent PKB.

"Zbrojenia mają najwyższy priorytet. Z tego powodu Polska jest też regularnie chwalona przez Donalda Trumpa. Prezydent USA wie, że firmy zbrojeniowe z USA robią tam dobre interesy" -  pisze gazeta, podkreślając, że Polska kupuje broń przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych.

"Nie można z pewnością powiedzieć, jak duże są łączne polskie wydatki na amerykański sprzęt wojskowy, eksperci zakładają jednak, że jeśli chodzi o zakupy amerykańskiej broni na świecie Polska jest na drugim miejscu po Arabii Saudyjskiej" - pisze warszawski korespondent dziennika Philipp Fritz.

Utrudnienie dla współpracy obronnej w UE

W jego opinii wynika to m.in. z postawy Berlina i Paryża, które wyłączają Polskę ze współpracy w sprawach dotyczących modernizacji wojska. "Warszawa chętnie wzięłaby udział we wspólnym projekcie konstrukcji nowego czołgu, ale Niemcy i Francuzi wolą sami realizować projekt, nazywany Main Ground Combat System (MGCS). Inne projekty realizowane są zbyt wolno dla Polski. Kraj ten uważa Rosję za bezpośrednie zagrożenie i chce nowych systemów obronnych natychmiast, szczególnie po wybuchu wojny na wschodzie Ukrainy i rosyjskiej aneksji Krymu w 2014 rok" - ocenia "Die Welt".

Według gazety brak współpracy ze strony Berlina i Paryża ma poważne konsekwencje dla europejskiej polityki obronnej, a przez to dla bezpieczeństwa Europy.

"Polska to militarna waga ciężka, zabezpiecza wschodnią flankę NATO. Unia Europejska chce więcej współpracy w dziedzinie obronności. Ale do tego potrzeba wykorzystania takich samych systemów uzbrojenia. Jeśli Polska będzie zawierać tylko dwustronne umowy z USA, integrowanie europejskich armii będzie jeszcze trudniejsze" - dodaje dziennik. Cytuje anonimowego rozmówcę z berlińskich kół politycznych: "W rozmowach z niemieckimi firmami zbrojeniowymi, dotyczących także decyzji politycznych, potrzeby Polaków rzadko odgrywają jakąkolwiek rolę. To błąd". Zdaniem rozmówcy dziennika istnieje "zagrożenie odseparowania się Polski jako ważnego partnera w polityce bezpieczeństwa".

>>>Zobacz też: Rosja rozpycha się militarnie w Arktyce. Ale nie tylko ona ma apetyt na Północ:

Zobacz wideo

Polska oczekuje poważnego traktowania

Według "Die Welt" Polska chce być traktowana nie tylko jak klient firm zbrojeniowych, ale jak partner. "Dzięki dynamicznemu rozwojowi gospodarczemu Warszawa działa z coraz większą pewnością siebie w Europie i prowadzi samodzielną politykę przemysłową. Polska chce mieć korzyści z technologii i know-how partnerów z UE. Dlatego chce uczestniczyć w projekcie czołgu MGCS. Berlin ma jednak złe doświadczenia z dużymi projektami europejskimi, jak Eurofighter czy samolot transportowy A400M. Im więcej państw uczestniczy w przedsięwzięciach, tym częściej dochodzi do opóźnień i tym większe są koszty" - pisze niemiecka gazeta. Dodaje, że nawet współpraca między Niemcami a Francuzami nad wspólnym czołgiem często nie jest łatwa, dlatego wolą trzymać Polskę z dala.

Według dziennika nieliczni politycy w Berlinie interesują się tym, jakie strategiczne konsekwencje może mieć wyłączenie Polski z tej współpracy. Jednym z nich jest Manuel Sarrazin z partii Zielonych. "Zadaniem Niemiec jest to, by zatrzymać Polskę w UE, nawet jeśli nie zgadzamy się z polskim rządem w wielu sprawach dotyczących polityki wewnętrznej" - powiedział polityk dziennikowi. Jego zdaniem Polska oczekuje, że będzie traktowana poważnie w sferze obronności i włączana w europejskie projekty obronne. "Jeśli Niemcy nie zatroszczą się o to, by w UE udawało się to lepiej niż do tej pory, popchniemy Warszawę w ramiona Donalda Trumpa" - dodaje Sarrazin.

Parter na Dalekim Wschodzie

"Die Welt" pisze, że Polska znalazła w Korei Południowej partnera do swych planów dotyczących czołgów na Dalekim Wschodzie. Koncern Hyundai Rotem zaproponuje Polsce dostosowany do jej potrzeb model K2, razem z transferem technologii, którego chce Warszawa. "To dopiero początek rozmów, ale już teraz mówi się o 800 egzemplarzach. Po tak gigantycznym kontrakcie Polska będzie dysponować liczbą nowoczesnych czołgów większą niż Niemcy i Francja razem wzięte. Z Berlina dochodzą słuchy, że wielu nie zdawało sobie sprawy z gotowości Polski do inwestycji. Czy niemiecki albo francuski przemysł chce, by umknęła mu szansa na zamówienie 800 czołgów przez to, że nie chcą dodatkowego partnera przy projekcie?" - zastanawia się gazeta.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (400)
"Die Welt": Niemcy i Francja wykluczają Polskę z projektów zbrojeniowych
Zaloguj się
 • ulisse

  Oceniono 97 razy 73

  po wejściu Macierewicza do placówki NATO oraz uwalenia Caracali nikt poważny tematu z Polską nie podejmie - a szkoda.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 40 razy 34

  W ramach unowocześniania polskiej armii MON zakupiło 2 Gulfstreamy (regularnie kursujące między Warszawą i Krakowem, a do niedawna Rzeszowem) i jednego Boeinga (uziemionego od prawie roku), a także flotę samolotów rządowych, których wytrzymałość na przeróżne rodzaje zderzeń regularnie testuje SOP.

 • marek.usc

  Oceniono 33 razy 31

  No i co z tego że wydajemy 2,5% PKB skoro są to głupie nie przemyślane wydatki a strategicnego uzbrojenia nam nie przybywa, żadnych łodzi podwodnych, śmigłowców, czołgów... głupio wydane pieniądze i do tego h... wie na co

 • acide94

  Oceniono 43 razy 31

  Czy Polska poparła jakąkolwiek europejską inicjatywę od 2015 roku? Chociaż jedną. Powtarzam - JEDNĄ od 2015 r. Polska = zrywanie porozumień klimatycznych, zwycięstwa Beci Szydło typu 1 : 27 itp. itd. Polska pis niszczy UE jak może i gdzie może, więc izolowanie jest logiczne i zrozumiałe.

 • realistas

  Oceniono 38 razy 20

  Jak widać miejsce Polski jest poza UE. Niemcy i Francja nie dadzą za Polskę nawet guzika bo jesteśmy z nimi skłóceni. Z przyjaciółmi się nie kłoci. USA nas sprzedadzą Putinowi. Wydawanie takiej kasy na zbrojenia to zbrodnia.
  „Każdy wyprodukowany pistolet, każdy zwodowany okręt wojenny, każda wystrzelona rakieta oznaczają ostatecznie ograbienie głodnych z żywności i tych, którzy drżą z zimna, z odzieży”.Dwight Eisenhower

 • cozano

  Oceniono 20 razy 18

  "To dopiero początek rozmów, ale już teraz mówi się o 800 egzemplarzach."
  Potem będzie jak z kupnem helikopterów, zamiast 50 caracali kupiono cztery black hawki, ale przepłacono za to.

 • justas32

  Oceniono 37 razy 17

  Polacy znani są z własnej bezrozumności a Polska była, jest i będzie chorym człowiekiem Europy. Najpierw ignorujemy najważniejsze państwa europejskie w zakupach zbrojeniowych, później będziemy do nich skamleć żeby nas obronili i złorzeczyć na nich jeżeli tego nie zrobią. Polacy są genetycznie niezdolni do myślenia strategicznego, nie rozumiemy że gwarantem naszego życia są atomowe głowice Francji i Wielkiej Brytanii. Jedyne co umiemy to szukać najsilniejszego mocarstwa (dawniej Rosja teraz USA) i płaszczyć się przed nim, wierząc naiwnie że nas obroni ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX