Niemcy. Jest porozumienie w sprawie wyłączenia elektrowni węglowych. 40 miliardów euro pomocy

Rząd w Berlinie i rządy krajów związkowych porozumiały się w sprawie planu wyłączenia wszystkich elektrowni węglowych. Projekt ustawy jeszcze w styczniu.
Zobacz wideo

Rząd w Berlinie i rządy krajów związkowych, w których wydobywany jest węgiel brunatny, uzgodniły harmonogram wyłączania elektrowni węglowych. Dotyczy to czterech landów: Nadrenii Północnej-Westfalii, Saksonii, Saksonii-Anhalt i Brandenburgii.

Teraz rząd federalny chce uwzględnić zaaprobany plan w umowach z operatorami elektrowni i kopalni odkrywkowych.

Niemcy mają zakończyć szkodliwą dla klimatu produkcję energii z węgla kamiennego i brunatnego najpóźniej do 2038 r. O tym zadecydowała w ubiegłym roku komisja złożona z polityków, przedstawicieli gospodarki i organizacji ekologicznych.

W latach 2026 i 2029 przeanalizuje się, czy planowane daty wycofania z eksploatacji po roku 2030 mogą zostać przyspieszone o trzy lata, aby doprowadzić do ostatecznej rezygnacji w 2035 roku.

40 miliardów euro pomocy

Porozumienie gwarantuje również, że prastary las Hambach w Nadrenii Północnej-Westfalii, który stał się symbolem walki obrońców klimatu z energią węglową, nie będzie już karczowany pod kopalnię odkrywkową.

Rząd Angeli Merkel potwierdził ponadto swoje zobowiązanie do wspierania do 2038 roku krajów związkowych i regionów dotkniętych rezygnacją z węgla łączną kwotą 40 mld euro.

Operatorzy elektrowni węglowych otrzymają ze skarbu państwa 4,35 mld euro odszkodowania – poinformował minister finansów Olaf Scholz. 2,6 mld popłynie do operatorów w Niemczech zachodnich, a 1,75 mld – w Niemczech wschodnich. Sumy te mają płynąc przez 15 lat po wyłączeniu elektrowni – wyjaśnił Scholz.

Jak poinformował rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert, rząd planuje teraz, aby projekt ustawy o rezygnacji z energetyki węglowej gotowy był jeszcze w styczniu. Proces legislacyjny powinien zostać zakończony w pierwszej połowie 2020 roku.

Ważne dla regionów

Ponad sześć godzin trwały rozmowy rządu w Berlinie z premierami czterech krajów związkowych, w których wydobywany jest węgiel.

Premier Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet uznał porozumienie za wielki sukces. – To ważny przełom w ochronie klimatu – powiedział polityk chadecji. – Uzgodniliśmy rozsądny pakiet, który łączy różne uzasadnione obawy dotyczące ochrony klimatu, wzmocnienia strukturalnego w dotkniętych regionach i bezpieczeństwa dostaw dla naszego przemysłu – dodał.

Podkreślił, że porozumienie to również ważny sygnał, że wreszcie – po roku od decyzji komisji węglowej – zostanie wdrożony konsensus między przemysłem, związkami zawodowymi i organizacjami ekologicznymi. Ludzie w dotkniętych regionach długo na to czekali. Umowa zapewnia bezpieczeństwo planowania tym regionom, pracownikom elektrowni i kopalni odkrywkowych oraz dostawcom energii – powiedział Laschet.

Artykuł pochodzi z serwisu "Detusche Welle"

Więcej o: