Niemieccy uczniowie marzą o tradycyjnych zawodach

W czasach cyfryzacji i sztucznej inteligencji młodzież w Niemczech widzi swoją przyszłość w tradycyjnych zawodach, częściowo nawet wymierających.

Lekarz, menadżer, nauczyciel, prawnik, policjant – w oczach niemieckich uczniów to ciągle najbardziej atrakcyjne zawody, wykazało badanie Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Na pytanie, kim chcieliby być w wieku 30 lat, połowa 15-letnich respondentów wskazała na jeden z dziesięciu najbardziej znanych, klasycznych zawodów (47 proc. chłopców i 53 proc. dziewcząt).

Decyduje pochodzenie społeczne

Oprócz wymienionych profesji, są to jeszcze takie zawody jak mechanik, pracownik biurowy, pielęgniarka, sekretarka. Myślą o nich przede wszystkim uczennice i uczniowie pochodzący z uboższych i mniej wykształconych rodzin, nawet, jeżeli osiągają dobre wyniki w nauce. Ambicje uzyskania dyplomu szkoły wyższej dzieci te zdają się grzebać już za młodu. O studiach myśli tylko jedna trzecia z nich. W przypadku równie dobrych uczniów, ale z bardziej uprzywilejowanych domów jest to znacznie więcej, bo dwie trzecie. "Podobnie duża różnica jest jeszcze tylko w Polsce i na Węgrzech", zauważa "Die Welt", który obszernie analizuje badanie OECD, przedstawione w środę (22.01.2020) w Davos, na konferencji towarzyszącej Światowemu Forum Ekonomicznemu.

>>> Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

Zobacz wideo

"Nie można marzyć o zawodzie, którego się nie zna"

Mimo, że wychowana w czasach rosnącej cyfryzacji, mediów społecznościowych i sztucznej inteligencji, młodzież nie interesuje się szczególnie zawodami IT. "Istnieje ryzyko, że kształcimy pokolenie dla naszej przeszłości, a nie jego przyszłości", powiedział dyrektor ds. oświaty OECD Andreas Schleicher.

Popularność klasycznych profesji tłumaczy on tym, że po pierwsze młodzi nie znają wielu nowych zawodów i różnorodności przyszłego rynku pracy, a po drugie świat pracy staje się tak skomplikowany, że „prawdopodobnie ludzie wolą się trzymać tego, co jest im najlepiej znane”. Przekłada się to na młodzież. Dlatego trudno jej marzyć o przyszłości zawodowej, skoro jej nie zna.

Schleicher domaga się w związku z tym "wnoszenia świata pracy do programów szkolnych". Apeluje nie tylko do szkół, ale też przedsiębiorstw i społeczeństwa, żeby ludzie chodzili do szkół i przedstawiali dzieciom swój zawód. Sytuacja jest tym bardziej niepokojąca, że aż 45 procent tradycyjnych zawodów prawdopodobnie zniknie w nadchodzących 10-15 latach, zaznaczają eksperci OECD.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (25)
Niemieccy uczniowie marzą o tradycyjnych zawodach
Zaloguj się
 • wykresy-gieldowe

  Oceniono 3 razy 3

  Kluczowy fakt, ktory tutaj pominięto (a był w Die Welt, czytałem wczoraj), to że badania były przeprowadzone na 30% dzieci z najlepszymi wynikami. Przerażające jest, że elita nie marzy o karierze inżyniera czy programisty, tylko o karierze de facto urzędniczej - nauczyciel, policjant.

 • menel13

  Oceniono 9 razy 3

  Najlepiej kształcić się na aktywistę.

 • mgkgk

  Oceniono 2 razy 2

  Na szczęście jest możliwość ciągłego kształcenia, przekwalifikowania, a bogaci z Wall Street na wakacje wydają dużo dolców, żeby robić za drwala siekierą w głuszy.

 • lubat

  Oceniono 2 razy 2

  Uczniowie wybierają zawód:
  Lekarz, menadżer, nauczyciel, prawnik, policjant, mechanik, pracownik biurowy, pielęgniarka, sekretarka.
  Czy któryś z tych zawodów jest wymierający, choćby częściowo?

 • elektronik_99

  Oceniono 2 razy 2

  Może dlatego, że nowe zawody to niestety głównie praca w korpo.

 • kadykianus

  Oceniono 6 razy 2

  Tradycyjne zawody znikają, bo ludzkość idzie w kierunku ery głupoty. Napiszcie coś jeszcze o sztucznej inteligencji. To modne słówko ostatnio. Szczególnie oszuści i złodzieje się t posługują aby wcisnąć nowego smartfona. Co roku masz kupić nowego.

  Ciągle wraca słynne pytanie które ktoś już zadał: Czy praca, która wykonujesz, przynosi jakiś pożytek innym ludziom?

  W krajach OECD 55% ankietowanych mówi, że nie. Żyjemy w świecie idiotycznych zawodów a ten kretyn OECD bredzi o tym, żeby włazić do szkół i opowiadać ludziom o całej masie właśnie nikomu niepotrzebnych zawodów.

  Młodzież niemiecka jest mądrzejsza niż się wydaje.

 • cerebral.palsy

  Oceniono 8 razy 2

  A jakie zawody wybierają dzieci tych nowych z bliskiego wschodu czy Afryki ? Czy są jakieś dane ?

 • 213g

  Oceniono 1 raz 1

  A Greta jaki zawód wybrała?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX