AfD obsypana złotem. Jedna z najwyższych darowizn w historii niemieckich partii politycznych

Sympatyk prawicowo-populistycznej partii zapisał jej w testamencie cały swój majątek wart iedmem milionów euro.

O tym, że Alternatywa dla Niemiec (AfD) spodziewa się ogromnego zastrzyku finansowego, poinformowały w piątek (14.02.2010) niemiecki dziennik "Sueddeutsche Zeitung" oraz stacje WDR i NDR. Jak przypominają, już na początku grudnia ubiegłego roku ówczesny skarbnik AfD Klaus Fohrmann ogłosił na zjeździe partyjnym w Brunszwiku, że w sejfie siedziby ugrupowania leży "bardzo interesujący testament". Teraz AfD przekazała właśnie administracji niemieckiego Bundestagu, że przyjęła spadek wart siedem milionów euro. To jedna z najwyższych darowizn w historii niemieckich partii politycznych - pisze "Sueddeutsche Zeitung". A zasili ona kasę akurat tego ugrupowania, które jest izolowane przez partie głównego nurtu i dotąd nie mogło się pochwalić wieloma dobrowolnymi datkami od sympatyków.

Zobacz wideo 11-letnia Zuzia z milionem zł długu po zmarłym ojcu. Prawnik tłumaczy, jak sprawdzić, czy spadek jest obciążony:

AfD obsypana złotem

Według nieopublikowanego jeszcze sprawozdania partii ofiarodawcą jest zmarły w 2018 roku inżynier z Dolnej Saksonii, który nie miał innych spadkobierców. Zapisał on AfD cały swój majątek, który w dużej części ulokowany był w złocie, w tym w unikalnych monetach Krugerrand. Obejmuje również patenty, działkę i cenne nieruchomości. Ponieważ od 2018 roku ceny złota wzrosły o około 20 procent, to wartość spadku także może być już większa - informują media.

Od 2018 roku zarządca spadku sprawdzał, czy niespotykany zapis w testamencie jest wiarygodny. Decyzja AfD o przyjęciu spadku może świadczyć, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem.

"Przypadki dziedziczenia majątku przez partie polityczne, zwłaszcza o takiej wartości, są niezwykle rzadkie" - przyznaje cytowana przez "SZ" ekspertka w dziedzinie prawa o partiach Sophie Schoenberger z Duesseldorfu. Według niej z prawnego punktu widzenia spadek nie jest też typową darowizną na rzecz partii politycznej. Jeśli zostałby uznany za darowiznę, to AfD mogłaby liczyć również na większe dofinansowanie z budżetu państwa. Zgodnie z niemieckimi zasadami finansowania partii politycznych państwo dopłaca bowiem partiom do dobrowolnych datków od osób fizycznych. 

Czytaj więcej: Niemcy "flirtują z recesją". Zero wzrostu PKB w czwartym kwartale

Więcej pieniędzy na kampanię wyborczą

W czwartek wieczorem skarbnik AfD Carsten Huetter poinformował jednak, że ze spadku nie wynikają prawa do dodatkowego dofinansowania z budżetu. "Pozostajemy zatem przy siedmiu milionach" - dodał.

Media wskazują, że tak duży zastrzyk finansowy pozwoli AfD dużo lepiej przygotować budżet na kampanię przed wyborami do Bundestagu w 2021 roku. Ponieważ do tej pory nie dostawała darowizn, to na kampanię w 2017 roku mogła wydać dużo mniej pieniędzy niż inne partie. Nie przeszkodziło to jednak AfD w uzyskaniu ponad 12 procent poparcia i dostaniu się do Bundestagu jako trzecia siła polityczna w Niemczech

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o:
Komentarze (194)
Miliony dla AfD. Jedna z najwyższych darowizn w historii niemieckich partii politycznych
Zaloguj się
 • e.olsen

  Oceniono 21 razy 17

  > wart iedmem milionów euro

  To taki równoważnik liczby "fafnaście"?

 • 099max

  Oceniono 12 razy 8

  Tam kasę dostaje AfD a u nas emeryci przepisują darowizny na biznesmena z Torunia, taka świecka tradycja :-)

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 18 razy 8

  7 milionów euro ma być wielką sumą dla partii? Ale podczas wyborów kampanie wyborcze tylko partii pani kanclerz kosztowały ponad 20 milionów euro. Zanim Adolf doszedł do władzy uzyskał wsparcie największych przemysłowców. Oni go finansowali bez kasy fiskalnej. Ile wydał Trump na swoją kampanię! 2,5 miliarda dolarów...

 • zielony_jamnik

  Oceniono 9 razy 7

  "w unikalnych monetach Krugerrand"
  Krugerrandy to nie są unikatowe monety, ale najbardziej pospolite jednouncjowe monety. 50% całego złota bulionowego sprzedawanego na świecie indywidualnym inwestorom jest pod postacią jednounjowych Krugerrandów.

 • maritimer

  Oceniono 15 razy 5

  Co to jest przy miliardach Sorosa.

 • lubat

  Oceniono 17 razy 5

  7 milionów euro dla partii to tyle, co mucha dla psa, chociaż tak sekowanej partii jak AfD każde euro jest na wagę być albo nie być.
  Dla przypomnienia: same tylko tajne fundusze CDU w czasach Kohla wynosiły miliony DM. Nie licząc legalnej kasy. Za możliwość "prywatyzacji" rafinerii Leuna (NRD) Francuzi dali na lewo rządzącej CDU 100 mln DM.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX