Niemcy pesymistyczniej patrzą w przyszłość. Największymi optymistami są Duńczycy i Polacy

Spowolnienie gospodarcze nie pozostało bez wpływu na nastroje Niemców. Wielu spogląda w przyszłość z dawno niespotykanym pesymizmem.

- Obserwujemy, że zaufanie konsumentów spadło w ciągu dwóch lat do minimalnego poziomu - powiedział Jens Ohlig, szef agencji badawczej Nielsen-Deutschland. Agencja przeprowadza od 14 lat sondaże wśród konsumentów 64 krajów, pytając ich o oczekiwania na przyszłość. Na tej podstawie przygotowywany jest wskaźnik zaufania konsumenckiego. W najnowszym wydaniu tego wskaźnika Niemcy przesunęły się w rankingu optymizmu z drugiego na piąte miejsce. Największymi optymistami są Duńczycy i Polacy.

Niemcy mniej optymistyczni

Jak wynika z badań agencji Nielsen-Deutschland, mieszkańcy Niemiec pesymistyczniej niż jeszcze kilka miesięcy temu oceniają zarówno perspektywy zatrudnienia, jak i własną sytuację finansową. O ile w trzecim kwartale ubiegłego roku 62 procent pytanych oceniało swoje perspektywy zawodowe w nadchodzących 12 miesiącach jako dobre czy bardzo dobre, o tyle w najnowszej ankiecie opinię tę podzielało 58 procent.

Zobacz też: Niemcy "flirtują z recesją". Zero wzrostu PKB w czwartym kwartale

Podobnie pogorszyły się oceny w przypadku własnej sytuacji finansowej w nadchodzącym roku. Tylko niecała połowa konsumentów była zdania, że nadchodzący rok jest dobrym czasem na wydawanie pieniędzy. Jeszcze trzy miesiące temu uważało tak 54 procent ankietowanych. Prawie co czwarty z nich stwierdził, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy spodziewa się recesji.

Zobacz wideo Polska zapłaci ogromną karę za niewykonanie orzeczeń TSUE?

Urlop i ubrania

W porównaniu ze średnią europejską nastroje w Niemczech są jeszcze całkiem dobre. Dowodzą tego odpowiedzi na pytanie, co Niemcy robią z pieniędzmi, które pozostają im po pokryciu kosztów utrzymania? Podczas gdy większość Europejczyków myśli najpierw o oszczędzaniu, konsumenci w Niemczech wydają je najchętniej na urlop lub odzież.

Agencja badawcza Nielsen przepytała w Europie 17 tys. osób, z tego 500 w Niemczech. Według firmy badanie to jest reprezentatywne dla użytkowników internetu w krajach uczestniczących w programie.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (15)
Niemcy pesymistyczniej patrzą w przyszłość. Największymi optymistami są Duńczycy i Polacy
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 5 razy 3

  Polak se pójdzie do kościoła i jest mu dobrze.
  A jak się pomodli, żeby sąsiadowi grad pole wymłócił, to już jest super.
  Na wczasy nie pojedzie, bo za drogo ...
  Dywanu nie kupi, bo po co deptać po piniądzach ...
  ITD !!!

 • hi2per

  Oceniono 7 razy 3

  Niemcy to realiści. I tyle w temacie.

 • ks-t

  Oceniono 2 razy 2

  Polacy się cieszą bo jak na s wypierpolą z Unii, to będziemy mieli emerytury jak u batiuszki ze wschodu. Niskie, ale gwarantowane.

 • kamuimac

  Oceniono 6 razy 2

  po prostu niemcy są wykształceni ekonomicznie a polacy nie.

  Niemczy rozumieją że czas taniego życia powoli się kończy. czekają nas teraz trudne 10-20 lat nim produkcja nie przeniesie się z Chin/Bangladeszu do Afryki . koszty pracy w biednych krajach wystrzeliły i pora przenosić fabryki .

  co to oznacza dla Polski ? kompletna zapaść gospodarczą i prawdopodobnie powrót do trójpolówki jak montownie i magazyny się wyniosą bo pracownik bedzie za drogi.

 • znajomyjlo

  Oceniono 1 raz 1

  PRL2.0
  "I pamiętaj, w kapitalizmie wszyscy gotowi są zawsze na najgorsze, u nas – na najlepsze."
  @Bareja "Alternatywy 4"

 • facio60

  Oceniono 7 razy 1

  Eee tam, PiS oszuści, Nowogrodzka, kulawy, Mateuszek kłamczuszek, Duduś, ustawa kagańcowa, pokolenie 500+.A! I jeszcze wszystkie pieniądze idą na Rydzyk.
  Wolne sądy!
  OTUA!
  PO KO!
  A teraz dużo plusów proszę. W końcu to forum gazeta. pl😂

 • justsaying

  Oceniono 3 razy -1

  Jest dużo optymistów.
  Jak ma ich nie być skoro większość ankietowanych ogląda wiadomości TVP1.

 • wykresy-gieldowe

  Oceniono 3 razy -1

  W Niemczech miękka recesja trwa od jesieni 2018. Tymczasem rząd dusi przemysł samochodowy i nie prowadzi rozbudowy coraz bardziej rozpadającej się infrastruktury.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX