Grenlandia chce "dzielić się wodą z resztą świata". Minister: możemy oferować produkt rynkowy. Oto plan

Ze zmianą klimatu pojawiają się od razu dwa problemy z wodą: w wielu częściach świata jej brakuje, zaś w regionach polarnych wody roztopowe spływają do słonych oceanów. Rząd Grenlandii ma rozwiązanie.

Grenlandia postrzega globalne ocieplenie jako szansę dla nowych gałęzi gospodarki. Rząd autonomicznej wyspy, politycznie zależnej od Danii, chce pozwolić 16 przedsiębiorstwom na gromadzenie i sprzedaż wody roztopowej. Do tej pory licencje na taką działalność wydano dziewięciu mniejszym firmom, „ale chcemy ekspandować i dzielić się naszą wodą z resztą świata”, powiedział berlińskiemu dziennikowi „Tagesspiegel” minister ds. przemysłu i energii Jess Svane. 

>>> Grenlandia topnieje w zastraszającym tempie. Zobacz, jak to się stało: 

Zobacz wideo

Woda z lodowców lekarstwem na susze

W innych częściach świata woda jest na wagę złota. „Efektem zmian klimatycznych będzie też rosnący deficyt wody na świecie”, dodał Svane. Władze Grenlandii uznały zatem, że „możemy oferować produkt rynkowy, którego gdzie indziej brakuje”.

Na przykład Kapstadt był w 2018 roku pierwszą milionową metropolią, która po długiej suszy otarła się o „Dzień Zero”, czyli dzień, w których zapasy wody pitnej są całkowicie wyczerpane. Republika Południowej Afryki rozważała wręcz ściągnięcie z Antarktydy góry lodowej i wodociągami doprowadzenie wody na ląd. Pomysł zarzucono, bo sytuacja się odprężyła i zbiorniki wody znowu się zapełniły.

Grenlandzkie lody topnieją w oczach

Tymczasem w Grenlandii lody topnieją w oszałamiającym tempie. W grudniu uwagę świata zwróciło opublikowanie w „Nature” badanie, z którego wynika, że od 1992 r. z wyspy zniknęło ponad 3,8 bilionów ton lodu. Według obliczeń naukowców, słodka woda spływająca do oceanów spowodowała wzrost poziomu mórz na świecie o ponad jeden centymetr. A szacuje się, że każdy dodatkowy centymetr zagraża zalewaniem wybrzeży zamieszkiwanych przez sześć milionów ludzi. Naukowcy zwrócili uwagę, że od lat 90-tych XX wieku topnienie lodu na Grenlandii zwiększyło się siedmiokrotnie.

Więcej o:
Komentarze (30)
Grenlandia chce "dzielić się wodą z resztą świata". Minister: możemy oferować produkt rynkowy. Oto plan
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 15 razy 11

  Nie ma się czym martwić. Nasz Andżej wlazł wczoraj w kałużę i wesolutko zarechotał; a mówią, że Światu susza grozi..

 • radek_sziwa

  Oceniono 3 razy 3

  „ale chcemy ekspandować i dzielić się naszą wodą z resztą świata”,
  Co chcą robić? Ekspandować? Google translator płakał jak tłumaczył.

  "bo sytuacja się odprężyła" Co zrobiła??? Ty niedouczony stażysto. Idź lepiej na kasę do biedry czy innego lidla, tam przynajmniej nie będziesz się kompromitował

 • sopoko-spoko

  Oceniono 2 razy 2

  Ekspandować? Byle nie eksplodować.
  Polacy! Mówi się „chcemy się rozwijać”
  Zapomnieliście własnego języka? Mikołaj Rej przewraca się w grobie.
  Tuman nie tłumacz.

 • gandalph

  Oceniono 8 razy 2

  Przecież do qrwy nędzy ludzkość nie zużywa wody; ilość ścieków jest praktycznie taka sama, jak ilość doprowadzonej wody. Dalej, ilość wody w przyrodzie = CONSTANS. Wody jest tyle, ile było 1000 lat temu, 500 lat temu, 30 lat temu, wczoraj i ile będzie jutro, za tydzień, za rok. Problem jest z wodą nadającą się do picia, ale to kwestia TYLKO I WYŁĄCZNIE technologii uzdatniania. Skoro w Izraelu, jeszcze 15 lat temu nękanym potężnym "deficytem" wody już działa bodaj 8 stacji odsalania wody, dalsze są w budowie, a planowanych jest jeszcze więcej, to znaczy, że można. I w związku z tym przestańcie chrzanić o deficycie wody. 70% powierzchni Ziemi to morza i oceany, wody jest od groma!!!!

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 6 razy 2

  "sytuacja się odprężyła". Przy czym się tak odprężyła? Zajarała sobie?

 • jsbmw

  Oceniono 2 razy 2

  Pierwsza polska reklama:
  - Pół litra "grenlandii" proszę.

 • mmagi

  Oceniono 1 raz 1

  ja im mogę zaoferować wszystkich pis.dzielców

 • kisssmyass

  Oceniono 1 raz 1

  a już myślałem że naprawdę chcą się dzielić wodą.....

 • jac_l_w

  Oceniono 1 raz 1

  To już było. Podobny pomysł - oczywiście jako żart - przedstawił lata temu któryś z felietonistów, nie pamiętam, czy był to Daniel Passent, czy Michał Ogórek. Felieton nosił tytuł "Bałwan pod klucz" i przedstawiał pomysł cudownego ratowania tonącej postsocjalistycznej gospodarki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX