Niemiecka prasa: Nielegalny wywóz śmieci do Polski nadal kwitnie. "Rosną stosy śmieci i płoną"

Niemieckie firmy wywozu odpadów świadomie łamią przepisy, wywożąc śmieci do Polski na podstawie fałszywych deklaracji - twierdzi gazeta "Potsdamer Neuste Nachrichten".

Lokalna gazeta powołuje się na informacje spółki SBB, zajmującej się gospodarką odpadami specjalnymi w regionie Berlina i Brandenburgii. 20 stycznia br. SBB zamieściła na swojej stronie internetowej ogłoszenie dotyczące pośrednictwa i doradztwa w sprawie legalnego wywozu odpadów do Polski. Ale - jak pisze "PNN" firmy odbioru odpadów z Berlina i Brandenburgii wcale nie są tą pomocą zainteresowane. "Umyślnie łamią przepisy" -  ocenia szef SBB Berend Wilkens.

Płonące góry śmieci

SBB przestrzega, że Polska "nie jest odpadową krainą cudów". "W Polsce rosną stosy śmieci z Niemiec oraz innych krajów i płoną. W 2018 roku podpalono 134 hałdy śmieci. Do września 2019 roku odnotowano 80 pożarów na składowiskach śmieci" - pisze lokalna gazeta, powołując się na dane polskiego Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przedstawione w październiku ub. roku w Poczdamie w trakcie spotkania przedstawicieli niemieckich i polskich władz w sprawie walki z przestępczością odpadową.

Zobacz wideo Zobacz też: Nowa i niebezpieczna metoda wypalania śmieci

Według SBB nielegalnie wywożone śmieci najczęściej deklarowane są fałszywie jako odpady do utylizacji z tzw. zielonej listy. Wewnątrz Unii Europejskiej transgraniczne przemieszczanie takich odpadów nie podlega obostrzeniom. "W rzeczywistości są to jednak niskiej wartości mieszaniny odpadów, których transgranicznych transport wymagałby pozwolenia w formie notyfikacji" - pisze "PNN". Jak wyjaśnia gazecie Berend Wilkens, wniosek o notyfikację należy złożyć zarówno w urzędach kraju pochodzenia, jak i kraju docelowego. To zaś wymaga czasu, w najlepszym razie trzech do czterech tygodni, oraz sporo kosztuje - nawet do 7000 euro opłat administracyjnych. Jak wskazuje szef SBB, w przypadku wywozu odpadów do Polski uzyskanie pozwolenia i tak jest mało prawdopodobne.

70 procent odpadów wywożonych bez pozwolenia

Mimo to - pisze "PNN" - dziesiątki tysięcy ton śmieci trafia z Niemiec za Odrę i Nysę. Z odpowiedzi rządu federalnego na interpelację frakcji Lewicy z listopada ub. roku wynika, że Niemcy eksportują coraz więcej śmieci do Polski. W 2018 roku była to rekordowa ilość 950 tysięcy ton. "70 procent tych odpadów wywożonych jest przez granice bez notyfikacji. Ta ilość potroiła się w ciągu dziesięciu lat" - informuje gazeta.

Dodaje, że Polska coraz częściej odsyła transporty odpadów do Niemiec. W 2019 roku SBB odnotowała kilkanaście takich zwrotów do Berlina i Brandenburgii. Mniej więcej taka sama liczba nielegalnych transportów śmieci została przechwycona przez niemieckie władze jeszcze przed przekroczeniem granicy z Polską. Po szczegółowym zbadaniu jednego z takich przypadków okazało się, że przechwycona wywrotka była tylko częścią większego transportu i tym samym całego nielegalnego biznesu odpadowego.

Według Wilkensa w zeszłym roku SBB złożyła około 15 zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa związanego z nielegalna wywózką odpadów. Rzecznik prokuratury we Frankfurcie nad Odrą potwierdził, że trwa śledztwo przeciwko kilku firmom wywozu odpadów. "Co miesiąc dochodzi u nas do postępowania z powodu nielegalnego wywozu do Polski" - dodał rzecznik.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (16)
Niemiecka prasa: Nielegalny wywóz śmieci do Polski nadal kwitnie. "Rosną stosy śmieci i płoną"
Zaloguj się
 • natenczas_wojski

  Oceniono 12 razy 10

  Mapa wskazuje że śmieci palą tam gdzie jest żelazny elektorat PiS.
  Znamienne....

 • tempa-dzida2

  Oceniono 13 razy 7

  Nie tylko Niemcy "zasypują" Polskę śmieciami !!!!!!!!
  DLACZEGO "RZĄD" PIS NIC Z TYM NIE ROBI ????
  Czyżby znowu jakieś "kolesiostwo" ????

 • michalfron

  Oceniono 8 razy 6

  Fala śmieci, złomu samochodowego, transporty ruskiego węgla, trujący smog. A co robi rząd ?

 • remo29

  Oceniono 5 razy 3

  Kumple pisowskich aparatczyków kręcą lody na śmieciach, tak jak kumple Szyszki kręcili lody na drewnie. Polska to teraz jeden wielki ordynarny wał.

 • kamuimac

  Oceniono 5 razy 3

  a tymczasem rodzimi producenci toną w śmieciach których nie mogą sie pozbyć bo sortownie śmieci przez lata robiące wały na rodzaju odbieranego odpadu masowo wypowiadaja umowy i "radzcie sobie sami " :)

 • wielkioprawca

  Oceniono 9 razy 3

  A jakieś kary są czy nie? Konfiskować pojazdy od ręki oraz wysokie kary dla firm za nielegalny transport odpadów.

  Mapa pożarów składowisk odpadów odzwierciedla preferencje wyborcze mieszkańców rejonu polski południowo-wschodniego. Mogę się założyć że są tu koneksje rodzinne właścicieli płonących składowisk z lokalnymi PISowskimi włodarzami.

 • metaxo

  Oceniono 6 razy 2

  Drodzy bracia i siostry w Chrystusie Panu. Kolejny dzień nad świętą polską ziemią waniajet cudowny i rajski smród spalonego ruskiego węgla i palonych śmieci.
  Jego cudowne działanie sprawi, że szybciej trafimy do Domu Pana, będziemy też w tej naszej drodze krzyżowej do Raju obdarowani łaską przeżycia raka lub innych umiłowanych Panu Bogu zdrowotnych ułomności.
  Dziękujemy ci Panie za twoich ziemskich pomocników w tym cudownym planie. Zwłaszcza dziękujemy Ci za Twego wiernego sługę Adriana Du*ę, wielkiego orędownika paliw kopalnych, wielkiego strażnika Długopisu PIS. Dziękujemy ci Panie też za Jarosława K. pociągającego za wszystkie sznurki swoich pacynek, sprawiając, że ten Boski Plan dzieje się na naszych oczach. Na końcu chcemy tez podziękować milionom baranków bożych palących plastikiem, meblami, oponami i czym popadnie. Dzięki Wam bezmózgie ameby Boski Plan nigdy by się nie udał. Chwała Panu! Wszystkich Was kocham i pozdrawiam w Miłości naszego Pana Jezusa Chrystusa. Amen.

 • karrampa

  Oceniono 2 razy 0

  Jeśli to robią Niemcy, to zapewne dzieje się to zgodnie z najwyższymi standardami praworządności UE i nikomu nic do tego.

 • ewropejczyk

  Oceniono 3 razy -1

  "Niemcy eksportują coraz więcej śmieci do Polski"

  rosnąca wymiana handlowa to chyba dobrze :-)

  Niemcy mają do "wyeksportowania" ponad 70 000 ton zużytych łopad po "ekologicznych" wiatrakach. W odróżnieniu od zwykłych śmieci one nie są łatwopalne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX