Rekord w handlu Polski z Niemcami. Niemcy piszą o nas jako o "koniu pociągowym"

Wymiana handlowa między Polską a Niemcami osiągnęła w ubiegłym roku wartość 123,4 miliardów euro - wynika z danych Federalnego Urzędy Statystycznego i Komisji Wschodniej Niemieckiego Biznesu (OAOEV). Oznacza to nowy rekord i wzrost o 4,2 proc. w porównaniu do roku 2018.

Wartość niemieckiego importu polskich produktów i usług wyniosła w 2019 roku 57,6 mld euro, a niemieckiego eksportu do Polski 65,8 mld euro.

Polska awansowała dzięki temu na szóste miejsce wśród najważniejszych partnerów handlowych Niemiec prześcigając Wielką Brytanię, której wymiana handlowa z Niemcami spadła o 1,8 proc. do wartości 117 miliardów euro. Od znajdujących się na piątym miejscu Włoch Polskę dzielą zaledwie 2 miliardy euro. Biorąc pod uwagę dynamikę rozwoju polsko-niemieckiej wymiany handlowej w ostatnich latach, można spodziewać się, że w tym roku uda się przeskoczyć Włochów.

Najważniejszym partnerem handlowym Niemiec pozostają Chiny (205 mld, wzrost o 3,3 proc.). Na drugim miejscu jest Holandia (190,4 mld, wzrost o 0,9 proc.), na trzecim Stany Zjednoczone (190 mld, wzrost o 6,9 proc.). Rosja zajmuje dopiero trzynaste miejsce (57 mld, spadek o 6,6 proc.).

Polska "koniem pociągowym"

Stowarzyszenie OAOEV, zajmujące się współpracą gospodarczą ze wschodem Europy zaznacza w komunikacie przekazanym Deutsche Welle, że Polska pozostaje "koniem pociągowym" całego niemieckiego handlu z tym regionem.

Polska, wraz z pozostałymi krajami Grupy Wyszehradzkiej Czechami, Słowacją i Węgrami, generuje impuls dla europejskiej gospodarki

- powiedział przewodniczący stowarzyszenia Oliver Hermes.

Jak dodał, wschodni członkowie Unii Europejskiej nabierają coraz większego znaczenia dla innowacyjności Unii. Jego zdaniem to w dużej mierze zasługa Niemiec, które w ostatnich latach zainwestowały w regionie 90 miliardów euro w nowoczesne zakłady produkcyjne. -  Teraz wspólnie zbieramy tego owoce - mówił. Hermes zaznaczył, że wartość niemieckiego handlu z czterema krajami Grupy Wyszehradzkiej przekroczyła 300 miliardów euro. - Ani Chiny, ani USA nie są w stanie dotrzymać tu kroku - podkreślił.

Wykorzystać Zielony Ład

W opinii OAOEV także w Europie Środkowo-Wschodniej widać oznaki osłabienia koniunktury, ale perspektywy nowych impulsów gospodarczych są obiecujące. Zdaniem Oliviera Hermesa region ma ogromny potencjał w obliczu planów wzmocnienia europejskiej branży IT oraz transformacji europejskiej energetyki z naciskiem na źródła odnawialne. - Wprowadzanie w życie tak zwanego europejskiej Zielonego Ładu, zwiększy presję modernizacyjną zwłaszcza w Europie Środkowo-Wschodniej - ocenił.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o:
Komentarze (231)
Rekord w handlu Polski z Niemcami. Niemcy piszą o nas jako o 'koniu pociągowym'
Zaloguj się
 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 56 razy 36

  Owoce zbiera ten, kto jest właścicielem patentów. Ale zgadzam się, że lepszy Hans z montownią niż Janusz z Wólki Kosowskiej wymyślający innowacyjne sposoby na ostrzeżenie kolegów przed nalotem służb skarbowo-celnych.

 • kaczepieczone

  Oceniono 39 razy 15

  Nasze rządy - obecny szczególnie - chętnie inwestują w siewców ciemnoty czyli kk oraz górnictwo. Dzięki tak zręcznemu marnotrawieniu wielu miliardów co roku które można by przeznaczyć na rozwój naukowo-techniczny, wsparcie dla uzdolnionej młodzieży czy edukację jesteśmy i niestety będziemy zaściankiem Europy. Nasze rządy hodują tępych konsumentów mających pracować na cwaniaków i mafię w czarnych kieckach. Macie podporządkowywać się i wykonywać ich polecenia a przede wszystkim nie myśleć bo możesz dostrzec jak jesteś frajerzony. Życzę Polakom fali oświecenia i rozwoju intelektualnego by kiedyś Polska stała się nowoczesnym, technologicznym tygrysem Europy. Póki co najbliższe 4 lata będą okresem wstecznictwa gdyż rządy mafii pisio-kościelnej będą skutecznie walczyć z rozwojem gdyż zwyczajnie oświecone społeczeństwo jest dla nich wrogiem. amęt.

 • 600ps

  Oceniono 29 razy 11

  Gdyby ni Niemcy i ich przemysl to ta cala grupa Wyszehradzkiej by nie istniala a panstwa tych krajów bylyby 3 Swiatem. Przykre ale prawdziwe i dziwie sie ze kraje te nie potrafia docenic tego co im przyniósl los.

 • marek.krajewski63

  Oceniono 20 razy 10

  Wszystko pieknie, ale ta wymiana, to nietyle wymiana, ale wysylka polproduktow z zachodnich montowni w Polsce do ich centrali na Zachodzie, gdize sa montowane do duzy projektow.
  By sprzedawac wlasne, polskie produkty na zamozny Zachod, tarzeba miec wysokiej polki towary i technologie, a tych Polska nie ma i miec nie bedzie. Polakom co najdalej dano, to produkcja foteli do ich mercedesow. Polska gospodarka, to de facto niemiecka w Polsce, a polskie to najdalej ziemniaki, ramy okienne, czy mebelki, oczywiscie jeszcze kosze wiklinowe, krasnale ogrodowe i legendarne "japka" jako polski hit eksportowy.
  Montownie przechadza obecnie silny proces automatyzacji, wiec i moga sie z Polski zabrac, albo jak bedzie za droga robocizna, to sie szybko przeniesc.
  Trzeba miec wlasne wyroby, jakiechs polskie mercedesy, siemensy, bayerny, boshe, czy inne marki o zasiegu swiatowym, wtedy mozna merdac ogonem i chwalic sie obrotem handlowym z wielkim panstwami z gornej swiatowej polki, a tak ta wymiane buduje tania produkcja niskiego/sredniego zaawansowania technologicznego elementow do zachodnich produktow

 • lubat

  Oceniono 7 razy 7

  "Jego zdaniem to w dużej mierze zasługa Niemiec, które w ostatnich latach zainwestowały w regionie 90 miliardów euro w nowoczesne zakłady produkcyjne."

  Innymi słowami mówiąc, handel polsko-niemiecki polega głównie na tym, że niemieckie firmy w Polsce "eksportują" swoje wyroby do Niemiec.

 • akcja-polska

  Oceniono 13 razy 5

  Rekordem polski jest masowe zamykanie szpitali w których nie ma lekarzy bo nie ma pieniędzy dla służby zdrowia...Jak to możliwe w tak bogatej Polsce ?!
  Kraj bez lekarzy skazany jest na zagładę !
  Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?

 • domektomek

  Oceniono 14 razy 4

  Należy przypomnieć, że jak wynika z danych Eurostatu, płatnicy netto z reguły korzystają mocno z udziału we wspólnym rynku, np. Niemcy wpłacają do budżetu UE składkę w wysokości 0,88% DNB czyli ok. 27 mld euro rocznie, a ich korzyści z udziału we wspólnym rynku są szacowane na 5,22 DNB czyli ok.210 mld euro rocznie, dla Holandii te wskaźniki wynoszą odpowiednio 0,83 DNB czyli 8 mld euro i aż 9,46% DNB czyli 84 mld euro.

  Ponadto kraje Europy Zachodniej osiągają inne korzyści z rozszerzenia UE, jedną istotnych o których mało się mówi są dywidendy i odsetki od kapitałów na rachunkach bieżących i depozytów, co oznacza, że np. z Polski wypływa corocznie z tych tytułów około 25 mld euro.
  Według innych oficjalnych danych od 2010 roku do 2016 roku Węgry, Polska, Czechy i Słowacja otrzymywały z budżetu UE od 2 do 4% swojego PKB, z kolei odpływ dochodów i zysków z tych krajów do Europy Zachodniej wynosił od 4 do 8% PKB, co dobitnie pokazuje, że tak naprawdę biedniejsze kraje Europy Środkowo-Wschodniej były dostarczycielem kapitału do krajów Europy Zachodniej.

  Tę niekorzystna sytuację pogłębia jeszcze drenaż mózgów, młodzi ludzie z krajów Europy Środkowo-Wschodniej wykształceni za duże publiczne pieniądze (lekarze, informatycy, inżynierowie) wyjeżdżają do krajów Europy Zachodniej i tam pracują, a ten ogromny transfer bogactwa nie jest odnotowywany w negocjacjach budżetowych, a przecież powinien.

  Tylko wzięcie pod uwagę tych wszystkich przepływów (kapitałowych i ludzkich), daje moim zdaniem możliwość racjonalnej rozmowy o kształcie przyszłego budżetu UE i szansę na porozumienie wszystkich krajów członkowskich (wieloletni budżet UE, musi być przyjęty jednomyślnie).

 • kotmiki

  Oceniono 8 razy 4

  Dla PiS RFN to wróg jak za PRL-u i Adenauera kais pislamista ten z przedziałkiem posrodku pustej glowy cały czas sączy głupoty dla ciemnego luda o reparacjach smując wizję będzie kasa a głupole się ciesza i głosuja na TARgOWICE czyli PiS ;czy kos wie,ż dzieki PiS państwowe spółki w ciągu 13 miesiecy straciłu 24 mld PLN tak drastycznego spadku ich akcji nigdy nie było PiS doprowadzi tym razem do autentycznej ruiny nasz kraj

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX