Opel z miliardem euro zysku. Załoga dostanie pierwszą nagrodę od 1997 roku

Niemiecki producent samochodów wypracował ponad miliard euro zysku operacyjnego. Cały koncern PSA może pochwalić się wzrostami. Będzie nagroda dla załogi Opla, pierwsza od 1997 roku.
Zobacz wideo

Niemiecki Opel drugi rok z rzędu przynosi zyski. Jak podały władze koncernu PSA, do którego należy niemiecki producent, Opel wypracował w 2019 roku zysk operacyjny przekraczający 1,1 miliarda euro. To o prawie 250 milionów euro więcej niż rok wcześniej, mimo że obroty firmy spadły o prawie miliard euro do poziomu 17,4 mld.

Ogłaszając wyniki, prezes koncernu PSA Carlos Tavares nie krył zadowolenia z rozwoju Opla. – Zrobili to – mówił. Opel, który latem 2017 roku został przejęty przez francuski PSA, przez dziesięciolecia przynosił właścicielom straty. W 2018 roku firma wypracowała pierwszy od lat zysk. Stało się to siedem lat wcześniej, niż zakładały plany restrukturyzacji firmy.

Zyski Opla to m.in. efekt kuracji odchudzającej jaką zaaplikowano niemieckiemu producentowi. Jeszcze w połowie 2017 roku załoga firmy liczyła ponad 19 tys. osób. Obecnie to około 17 tys. pracowników. Opel wstrzymał też produkcję niektórych starszych modeli, których konstrukcja sięgała jeszcze czasów współpracy z koncernem General Motors.

Szef Opla Michael Lohscheller chwalił załogę za dobre wyniki. Jak mówił, to rezultat ciężkiej pracy całego zespołu. Lohscheller zapowiedział wypłatę premii w wysokości 600 euro dla wszystkich pracowników firmy w Europie. Będzie to pierwsza nagroda dla załogi od 1997 roku.

PSA także z zyskiem

Na optymizm pozwalają także wyniki finansowe całego koncernu PSA, do którego należą obok Opla francuskie marki Peugeot i Citroen. Zysk netto koncernu wzrósł w ubiegłym roku o 13 procent, dochodząc do poziomu 3,2 miliarda euro. Obroty koncernu PSA wzrosły o jeden procent do wartości 74,7 miliardów euro.

Prezes PSA Carlos Tavares powiedział, że wierzy, iż urzędy antymonopolowe już niebawem dadzą zgodę na przeprowadzenie planowanej fuzji PSA z włosko-amerykańskim koncernem Fiat-Chrysler Automobiles (FCA).

PSA i FCA zapowiedziały pod koniec ubiegłego roku zamiar fuzji i utworzenia wspólnie czwartego na świecie producenta samochodów. – Łączymy ze sobą dwa zdrowe przedsiębiorstwa – podkreślił Tavares.

Eksperci zwracali tymczasem uwagę na fakt, że FCA pod rządami nieżyjącego już menadżera Sergio Machionnego zaniedbały inwestycje w alternatywne napędy. Dużą część oferty koncernu stanowią obecnie paliwożerne pojazdy spod marek Jeep czy RAM. Całą branżę czekają jednak wielomiliardowe inwestycje w elektromobilność.

Artykuł pochodzi z serwisu "Deutsche Welle"

Więcej o:
Komentarze (44)
Opel z miliardem euro zysku. Załoga dostanie pierwszą nagrodę od 1997 roku
Zaloguj się
 • wojnis1979

  Oceniono 14 razy 8

  A w naszym pięknym kraju jak jaunusz biznesu wypracuje jakiś zysk to czym prędzej kupuje nowego mietka, trzeba robić koszty aby nie zapłacić podatku, ale żeby podzielić się z zyskiem z pracownikami to zapomnij. Cieście się wszyscy że może u niego pracować.

 • jijiji

  Oceniono 6 razy 6

  600 euro razy 17000 pracowników to 10,2 mln euro. Dla przypomnienia: zysk 1 mld euro. Czyli dla pracowników pójdzie zaledwie 1 proc, a dokąd reszta? Założę się ze sam jeden prezes zgarnie kilka baniek premii, tyle co pozostali pracownicy razem wzięci. Ot, ludzkie pany.

 • charlie-wa

  Oceniono 3 razy 3

  Wg mojej oceny zysk wziął się m.in. z oszczędności na materiałach, moje własne doświadczenie:
  w 2014 kupiłem nowa Insignie I, przez 3,5 roku przejechałem blisko 200 000km, byłem tak zadowolony by kupić Insignie II, tym bardziej ze bardzo mi się podobała, wiec udałem się do salonu, by wypożyczyć na test, wszystko działało super, nawet automat...do czasu jak wjechałem na autostradę, powyżej 120 km/h było tak głośno, ze myślałem ze to jakaś wada dokładnie tego auta, kiedy po kilku dniach oddawałem auto to dowiedziałem się ze jest to związane z tym, ze nowa INSIGNIA wazy około 200kg mniej od poprzedniej wersji,
  Czyli mniejsza waga, mniej wytłumienia, to i głośniej, dla jeżdżących po mieście lub na krótkich trasach to pewnie nie przeszkadza, ale dla mnie to już poważna wada, wiec z bólem ale pożegnałem Opla, i pewnie stad teraz taki zysk

 • dublet

  Oceniono 1 raz 1

  Ten opel powinien nam robotniko i chłopo dać wincyj bo za 600 ełro to ja fury ni kupie!

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 1 raz 1

  ..premia w wysokości 600 euro dla wszystkich pracowników firmy w Europie...Nie jest to wiele ale wszyscy dostaną premię w jednej wysokości. Na Ukrainie to olbrzymia suma.

 • jac_l_w

  0

  To najlepszy dowód, że GM niewiele się zmienił nawet po bankructwie z 2009 roku. To, czego zarabiający miliony menadżment z Detroit nie potrafił zrobić od 20 lat, nawet Francuzi potrafili zrobić w 2 lata.

 • ukrs

  0

  600x17.000= nieco ponad 10 milionów euro dla odchudzonych. A 990 milionów - premie dla odchudzających. Czyli w sumie jak w każdej cudo-diecie :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX