LOT zrezygnował z przejęcia, pomoże niemieckie państwo. DPA: Condor dostanie rządową pożyczkę

Po fiasku transakcji z Polską Grupą Lotniczą, na ratunek liniom Condor przyjdzie państwo niemieckie - informuje agencja DPA.

Niemieckie państwo zamierza po raz kolejny uchronić linie lotnicze Condor przed upadkiem. Według nieoficjalnych informacji ze źródeł rządowych, na jakie powoływała się we wtorek (21.04.2020) agencja DPA, kwota pożyczki dla przewoźnika ma zostać zwiększona z 380 milionów euro do 550 milionów euro. Szczegóły tego planu musza jeszcze zostać uzgodnione. Na pomoc publiczną dla Condora zgodę musi też wydać Komisja Europejska.

Nowy plan ratunkowy dla Condora stał się konieczny po tym, jak w Poniedziałek Wielkanocny Polska Grupa Lotnicza, właściciel LOT-u, wycofała się z uzgodnionego już w styczniu przejęcia niemieckich linii wakacyjnych. Przejęcie przez PGL miało umożliwić Condorowi spłatę 380 milionów euro pożyczki ratunkowej, zaciągniętej we wrześniu w państwowym banku KFW, po tym jak przewoźnik ten popadł w kłopoty po ubiegłorocznym bankructwie swego właściciela, biura turystycznego Thomas Cook.

Będą kary umowne dla PGL?

Fiasko transakcji z PGL to konsekwencja pandemii koronawirusa, która praktycznie uziemiła ruch lotniczy na świecie. LOT prawdopodobnie będzie sam potrzebował pomocy państwa - zauważa DPA. Agencja dodaje, że polski holding zarzuca także Condorowi niedopełnienie warunków umownych. Niemiecki przewoźnik odrzuca te sugestie i bada, czy może dochodzić kar umownych od PGL za odstąpienie od transakcji.

Zobacz wideo Eksperci pod koniec stycznia o planach LOT ws. Condora W tej operacji może być kilka raf

Zgodnie z nowym planem ratunkowym, Condor trafi prawdopodobnie pod zarząd powierniczy, do czasu znalezienia nowego inwestora. Branżowe media spekulują, że Condor ostatecznie może trafić do Lufthansy, która już wiosną 2019 roku sygnalizowała zainteresowanie zakupem linii wakacyjnych, ale musiała je wówczas porzucić ze względu na przepisy antymonopolowe. Zdaniem komentatorów kryzysowa sytuacja w lotnictwie po pandemii koronawirusa może jednak spowodować rozluźnienie przepisów antymonopolowych.

Owocna restrukturyzacja

Condor zatrudnia ponad 4000 pracowników, a jego flota liczy ponad 50 samolotów. W minionych miesiącach przeszedł restrukturyzację. Ograniczono m.in zatrudnienie w administracji i renegocjowano układy zbiorowe. W minionych tygodniach maszyny Condora uczestniczyły w ewakuacji niemieckich obywateli, którzy utknęli za granicą w związku z pandemią oraz organizacji mostu powietrznego, dzięki któremu do Niemiec sprowadzani są pracownicy sezonowi. Wykorzystano je też w transportach odzieży ochronnej i sprzętu medycznego z zagranicy do Niemiec.

Po wycofaniu się PGL z zakupu niemieckich linii, niemieckie związki zawodowe pilotów i personelu pokładowego apelowały o zaangażowanie państwa w ratowanie przewoźnika.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

Więcej o: