Szef niemieckiej dyplomacji wzywa Polskę i Czechy do otwarcia granic

Minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas apeluje do rządów w Warszawie i Pradze, by znowu całkowicie otworzyły granice.

– W najbliższych dniach zaprzestaniemy kontroli na granicach z Danią, a od 15 czerwca nie będą dłużej przeprowadzane kontrole także na granicach Niemiec z Francją, Austrią i Szwajcarią – powiedział Heiko Maas w sobotę (16.05.2020) podczas rozmowy z szefem MSZ Luksemburga Jeanem Asselbornen.

Obydwaj spotkali się na moście nad Mozelą łączącym Perl (Kraj Saary) i Schengen (po stronie Luksemburga) z okazji przywrócenia swobodnego ruchu granicznego między obydwoma krajami. Od połowy marca ponad 12 przejść granicznych między Niemcami i Luksemburgiem było zamkniętych.

– Życzyłbym sobie, żeby w przewidywalnym czasie zostały także zniesione kontrole graniczne, które przeprowadzają nasi polscy i czescy przyjaciele – stwierdził dalej Heiko Maas.

Szef niemieckiej dyplomacji chce rozmawiać w nadchodzącym tygodniu ze swoimi europejskimi kolegami, by uzgodnić warunki pozwalające na przywrócenie ruchu turystycznego w rozpoczynającym się niedługo sezonie urlopowym.

Zobacz wideo Największy kryzys tego pokolenia? „Morawiecki ma rację, że to będzie coś dramatycznego”

Europa z granicami nie jest Europą

Istotą Europy jest swoboda przemieszczania się. Z zamkniętymi granicami Europejczycy przestają ją rozumieć, podkreślił Maas. Celem jest powrót do Europy „takiej, jaką była”. Kiedy miałoby to nastąpić, niemiecki socjaldemokrata nie chciał precyzować, bowiem wszystko zależy od przebiegu pandemii. – Jeżeli sytuacja się pogorszy, przypuszczalnie będzie trzeba się cofnąć – przyznał. 

Czytaj więcej: Niemcy nie chcą amerykańskiej broni jądrowej u siebie. Mosbacher: To może Polska mogłaby przyjąć

Asselborn: zamknięcie granic było błędem

Szef MSZ Luksemburga nie ukrywał, że od początku uważał zamknięcie granic za błędne posunięcie.

– To nie było dobre – stwierdził, wskazując na 200 tys. pracowników transgranicznych wędrujących codziennie między Luksemburgiem i Niemcami. – Sprowokowało to bardzo, bardzo dużo niechęci – zaznaczył Jean Asselborn. Ale jak zaraz podkreślił, trzeba patrzeć do przodu.

– Mówienie teraz o tym, co się stało, nie ma sensu. Dzisiaj pokazujemy, że wirus nie zwycięży Schengen, że Schengen wraca do życia – powiedział luksemburski polityk.

Graniczna wieś Schengen leży na styku Luksemburga, Niemiec i Francji. W 1985 r. podpisano w niej porozumienie o stopniowym znoszeniu kontroli na wspólnych granicach w Europie. Dzisiaj do tzw. strefy Schengen należy większość państw członkowskich UE oraz kraje spoza Unii, w tym Szwajcaria, Islandia i Norwegia

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Czytaj więcej: Kto zarabia na koronakryzysie? Bogaci nie nadążają z liczeniem pieniędzy [ANALIZA]

Więcej o:
Komentarze (138)
Szef niemieckiej dyplomacji wzywa Polskę i Czechy do otwarcia granic
Zaloguj się
 • re_x

  Oceniono 28 razy 18

  po pierwsze nie wzywa do otwarcia granic ale ma nadzieję- to różnica!nikt nic nie wymaga...po drugie Niemcy otwierają granice z Francją , Austrią i Szwajcarią dopiero za miesiąc- 15 czerwca i tę datę miał minister na mysli , że da się też z Polską i Czechami..pomanipulować zawsze można...

 • kingsizemax

  Oceniono 32 razy 14

  "My z kolan wstali i nie bedom nam w łopcych językach mówili co momy robić".

 • magda_breslau

  Oceniono 60 razy 14

  Polacy nie pasuja do Unii. My, jako spoleczenstwo, nie pasujemy do Unii. Jako spoleczenstwo, ktore nie istnieje. Ktore nie jest swiadome swych praw i onie nie dba. Ktore wzajemnie sie nie lubi, a sasiadami gardzi. Ktore straszy swoje dzieci gejem, Niemcem i Zydem.

  Wy Polacy nawet sami sobie sie nie podobacie. "Z rodzina najlepiej wychodzi sie na zdjeciu", prawda?

  Jestem pewna, ze jakby na suchej Wisle postawic mur (koniecznie za pieniadze z Unii, na wlasny nie byloby nas stac), gora po dwoch tygodniach wschod Polski nienawidzilby zachodu. Hutu i Tutsi Europy.

 • adamsky33

  Oceniono 10 razy 8

  Panie Mass: granice zostana tylko wtedy otwarte kiedy to zoliborski Kim Dzon Un wyrazi na to zgode. Prosze wystosowac zapytanie do Polski do Warszawy na ulice Nowogrodzka.....

 • lamer1980

  Oceniono 26 razy 8

  zara zara a uchodźcy te byczki co ich najechały to nie mogom szparaguff zbierać ?
  Że to same dochtury i ynżyniery?
  Aha to pardon

 • rudi46

  Oceniono 13 razy 7

  Nikt nikogo nie wzywa co najwyzej prosi

 • karburator_1

  Oceniono 15 razy 7

  Niemcy dopiero co przyjęły nowe prawo - za spalenie flagi UE grozi do 3 lat więzienia. AfD potępiła legislację jako „nadmierną ingerencję w wolność słowa i ekspresję artystyczną”.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX