Niemcy: rekordowa liczba pracowników, którym obniżono wymiar pracy. Tak nie było nawet w kryzysie z 2009 r.

Ekonomiczne następstwa pandemii na razie można tylko szacować. Już teraz wiadomo, że w Niemczech obniżono czas pracy rekordowej liczbie zatrudnionych.

Rekordowy poziom osiągnęła w Niemczech liczba zatrudnionych, którym obniżono czas pracy w wyniku pandemii koronawirusa.

Niemcy. Ponad 7 mln osób z obniżonym wymiarem pracy

Jak wyliczył Instytut Badania Gospodarki (Ifo), w maju zredukowany wymiar pracy miało 7,3 mln pracowników. -Ta liczba jeszcze nigdy nie była tak wysoka - mówi Sebastian Link z Ifo, ekspert ds. rynku pracy. - Podczas kryzysu finansowego szczytem było w maju 2009 roku 1,5 mln zatrudnionych o zredukowanym czasie pracy - dodaje.

W czasie koronakryzysu firmy zgłosiły pierwotnie redukcję godzin dla 10,1 mln pracowników. Faktycznie jednak okrojono czas pracy tylko 7,3 mln.

W odróżnieniu od kryzysu finansowego w latach 2008-2009, kiedy znaczna większość pracowników o obniżonym czasie pracy zatrudniona była w przemyśle, redukcja pracy w koronakryzysie dotyczy właściwie wszystkich branż - informuje Ifo.

Zobacz wideo Jak firmy, które przeniosą się do internetu, mogą zdobyć w OLX "1000 zł na start"?

Niewielu w budowlance

W sektorze usług pracę skrócono obecnie 2,4 mln zatrudnionym, czyli co czwartemu pracownikowi. W przemyśle 2,2 mln (31 proc. zatrudnionych), w handlu 1,3 mln (30 proc.).

W niewielkim stopniu redukcja dotknęła za to sektor budowlany; tam wymiar czasu pracy obniżono tylko 163 tys. osób, czyli ok. 4 proc. zatrudnionych.

Dla innych niewyszczególnionych branż ekonomiści szacują liczbę tych, którym zredukowano godziny, na 1,3 mln (ponad 11 proc.)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle. 

Więcej o: