Mniejsze zbiory szparagów w Niemczech. Zabrakło pracowników z Polski

Niemcy podsumowali tegoroczny sezon szparagowy. Zgodnie z przewidywaniami zbiory są wyraźnie mniejsze niż przed rokiem. Wszystko przez pandemię koronawirusa.

Brak zagranicznych pracowników spowodowany pandemią koronawirusa zauważalnie zmniejszył tegoroczne zbiory szparagów w Niemczech. Spadek wyniesie około 19 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym – podał w poniedziałek Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden.

Szacuje się, że zbiory w tym sezonie wyniosły ok. 106,4 tys. ton. – Ten spadek można tłumaczyć także tym, że w wyniku pandemii koronawirusa w niektórych regionach brakowało zagranicznych pracowników, przez co nie udało się zebrać plonów z wszystkich pól szparagów – czytamy w komunikacie urzędu.

W minionych sześciu latach średnie roczne zbiory szparagów wynosiły 123,7 tys. ton. Tegoroczne zbiory są niższe o 14 procent od tej średniej.

Niemcy i szparagi

W żadnym innym kraju Unii Europejskiej nie zbiera się tylu szparagów co w Niemczech. W 2019 roku niemieckie zbiory stanowiły 41 procent całej europejskiej produkcji tego warzywa, wynoszącej 321,2 tys. ton, wynika z danych Eurostatu. Na drugim miejscu były Hiszpania i Włochy.

Przy zbiorze szparagów w Niemczech pomaga wielu pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej, głównie z Rumunii, Bułgarii i Polski. Epidemia koronawirusa spowodowała przywrócenie kontroli na wielu granicach wewnętrznych UE i utrudnienia w poruszaniu się. Wielu pracowników zrezygnowało też z wyjazdów z obawy o własne zdrowie.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

Więcej o: