Koronakryzys. Niemcy przestają być motoryzacyjną potęgą? Doszło do zerwania łańcuchów dostaw
Zdaniem analityków z Instytutu Niemieckiej Gospodarki (IW) branża motoryzacyjna przestała być głównym motorem wzrostu gospodarczego w kraju. Wyniki badań opublikował dziennik gospodarczy "Handelsblatt".
Na obecne kłopoty niemieckiego przemysłu samochodowego wpłynął przede wszystkim koronakryzys, który - jak wynika z analizy IW - "dotknął go silniej niż inne branże" i doprowadził, jeszcze przed przejściowym zamknięciem fabryk w kwietniu, do zerwania dotychczasowych łańcuchów dostaw. Poza tym "jest ona w tej chwili skonfrontowana z szokiem popytowym, z którego bardzo powoli się podnosi".
Sytuację dodatkowo utrudnia fakt, że "nadmiar mocy produkcyjnych i zmiany techologiczne obciążają wyniki działalności tej branży". "W rezultacie przemysł samochodowy po raz pierwszy od dekady ponownie stanął w obliczu dotkliwego dopasowania zatrudnienia do zaistniałych warunków i na razie wypadł z roli lokomotywy wzrostu niemieckiej gospodarki", wyjaśniają jego trudne położenie fachowcy z IW.
Szczyt samochodowy w Urzędzie Kanclerskim
Na wtorek wieczór zaplanowano telekonferencję przedstawicieli branży motoryzacyjnej w Urzędzie Kanclerskim z kanclerz Angelą Merkel, członkami jej gabinetu i premierami niemieckich krajów związkowych. Bawarska CSU wystąpiła w związku z tym już wcześniej z żądaniem przyznania zwiększonej pomocy finansowej temu "sercu przemysłu", jak określił przemysł samochodowy przewodniczący CSU i premier Bawarii Markus Soeder. Jego zdaniem przemysłowi samochodowemu należy przyznać kolejne 10 mld euro na badania dotyczące baterii do samochodów elektrycznych i ich produkcji w Niemczech. Innego zdania jest kanclerz Angela Merkel, która nie widzi obecnie potrzeby roszerzenia wprowadzonego już w życie pakietu koniunkturalnego.
-
Rok pandemii w Polsce kończymy posępną liczbą. Jakby zniknęły całe Siedlce. Drugie miejsce w UE
-
Amazon czy Allegro - gdzie jest taniej? Analiza 1000 produktów daje odpowiedź
-
Polskie szczepionki na koronawirusa - supertanie, supernowoczesne i bez żadnego rządowego wsparcia
-
Mapa bogactwa w UE pokazuje stary podział. Wschód wciąż mocno odstaje. W Polsce widać samotną wyspę
-
Rząd miał otwierać szampana, a musi wylać na głowę kubeł zimnej wody. Bezrobocie jednak rośnie
- Dodatki do renty i emerytury również podlegają waloryzacji. Jakie są nowe kwoty?
- Afera Amber Gold. Część wierzycieli nie otrzyma zadośćuczynienia
- Dwanaście miesięcy koronawirusa w Polsce na dwunastu wykresach. Tak zmieniały się liczby i nastroje
- Biedronka znów rozdaje niektóre produkty za darmo. Znamy szczegóły promocji
- PIT 2021. Jak sprawdzić, czy mój PIT za 2020 rok został rozliczony?