Nowe wyliczenia Komisji Europejskiej. O miliard więcej dla Niemiec. Ile dla Polski?

Niemcy zyskały na kompromisie osiągniętym na lipcowym szczycie UE w sprawie Funduszu Odbudowy - pisze Frankfurter Allgemeine Zeitung. Jak wynika z nowych wyliczeń Komisji Europejskiej Niemcy otrzymają 22,7 mld euro z 312,5 mld bezzwrotnych grantów.

Zgodnie z pierwotną propozycją Komisji Europejskiej Niemcy otrzymałyby tylko 21,5 mld euro. Największym wygranym jest Francja, która miała otrzymać 32,2 mld, otrzyma jednak 37,4 mld. Znacznie mniej przypadnie Polsce – z 26,8 mld euro już tylko 23,1 mld.

KE: fundusze uzależnione m.in. od poziomu bezrobocia

Szefowie państw i rządów porozumieli się na lipcowym szczycie UE w sprawie podwyższenia grantów z 310 mld do 312,5 mld. Jednocześnie zmianie uległ klucz podziału, co widoczne jest w nowych obliczeniach KE. Ta ostatnia chciała uzależnić podział przede wszystkim od bezrobocia w krajach członkowskich w latach 2015-2019. Ostatecznie postanowiono, że 70 proc. środków zostanie podzielonych według klucza Komisji Europejskiej, a 30 proc. w zależności od rozwoju gospodarki w tym i przyszłym roku.

Zobacz wideo Bodnar: Powstanie ekspercki zespół ds. praworządności. Wpłynie na dystrybucję funduszy unijnych

Włochy i Hiszpania to najwięksi beneficjenci

Nowe obliczenia KE opierają się po części na opublikowanych w lipcu prognozach. Więcej środków przypadnie także Holandii i Włochom. Straci jednak – według dotyczasowych prognoz – silnie dotknięta kryzysem Hiszpania.

W liczbach bezwzględnych głównymi beneficjentem pozostają Włochy (65,5 mld), Hiszpania (59,2 mld). Po nich są Francja, Polska i Niemcy przed Grecją (16,2 mld) i Rumunią (13,8 mld). Obliczenia KE dotyczą jedynie grantów z Funduszu Odbudowy. Ponadto w ramach Funduszu mogą być udzielane pożyczki na sumę 360 mld euro.

Cały Fundusz Odbudowy opiewa na 750 mld euro i obejmuje mniejsze programy, z których płyną środki dla państw członkowskich UE. 

Więcej o: