Niemcy. Na granicy Brandenburgii z Polską stanie stałe ogrodzenie. Chodzi o ASF

Afrykański pomór świń wywołuje zdecydowane działania po stronie Niemiec. Przy granicy Brandenburgii z Polską powstanie płot ochronny w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa ASF.

Brandenburgia zapowiedziała budowę stałego płotu ochronnego na południowym wschodzie przy granicy z Polską. - Zbudujemy go teraz - powiedziała minister zdrowia Brandenburgii Ursula Nonnemacher (Zieloni). Ogrodzenie chroniące przed afrykańskim pomorem świń (ASF) ma stanąć najpierw w powiecie Szprewa-Nysa.

Zobacz wideo W Azji trwa walka z ASF. Wybito miliony świń

Afrykański pomór świń. Niemcy planują rozbudowę ogrodzenia przy granicy z Polską 

W celu wzmocnienia ochrony, planowana jest też rozbudowa ogrodzenia na północ wzdłuż granicy. Inwestycja ma zostać zrealizowana z funduszy państwowych. Obecnie na granicy z Polską, od południa Brandenburgii do Frankfurtu nad Odrą, znajduje się mobilne ogrodzenie elektryczne o długości 120 kilometrów. Poprzednie negocjacje z Polską w sprawie dalszych działań zakończyły się fiaskiem.

Afrykański pomór świń problemem również w Niemczech 

Minister zdrowia zapowiedziała też powołanie nowego zespołu, który usprawni współpracę m.in. ze strażą pożarną i policją. Na miejscu w Brandenburgii pojawił się zespół weterynarzy wysłany przez Komisję Europejską.

>>> Dowiedz się więcej: Województwa odgrodzone płotem. Konstrukcja będzie miała 100 km, budowa rozpocznie się za tydzień

Minister Nonnemacher poinformowała, że chorobę wykryto dotychczas u dziewięciu martwych dzików w rejonie Schenkendoebern w powiecie Szprewa-Nysa. Wykryto też jedenaście przypadków śmiertelnych w rejonie Neuzelle w okręgu Odra-Szprewa.

Wirus ASF jest niegroźny dla ludzi, ale w przypadku świń hodowlanych i dzików w krótkim czasie od zarażenia prowadzi do śmierci zwierząt.

***

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o: