Niemcy uciekają na wcześniejszą emeryturę. "FAS": to już 3,5 mln pobierających świadczenia

Choć rząd podwyższył wiek emerytalny, obywatele Niemiec coraz chętniej przechodzą na wcześniejszą emeryturę. Ich liczba znacznie przewyższa wcześniejsze prognozy rządu. Dotacje z budżetu przekroczyły 100 mld euro.
Zobacz wideo Koniec z "America First"? Mapa globalnych wyzwań Bidena. "Nie ma powrotu do tego, co było przed Trumpem"

Liczba Niemców, którzy w wieku 63 lat rezygnują z pracy, stale wzrasta. Obecnie 3,5 mln z 18 mln emerytów pobiera wcześniejsze świadczenia - podał w niedzielę dziennik "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS). Redakcja powołuje się na raport niemieckiego Zakładu Ubezpieczeń Emerytalnych, który w przyszłym tygodniu będzie omawiany na posiedzeniu rządu w Berlinie.

Przed jedną z firm pożyczkowych - zdjecie ilustracyjnePo koronawirusie przyjdzie pandemia długów. "Żaden kraj nie zostanie oszczędzony"

Niemcy. Coraz więcej chętnych na wcześniejszą emeryturę. 63-letni emeryci

"FAS" przypomina, że pracownicy, którzy przepracowali co najmniej 45 lat i opłacali w tym czasie składki, mogą w wieku 63 lat odejść na emeryturę, zachowując pełny wymiar świadczenia. W 2016 roku z tej możliwości skorzystało 225 640 osób. W roku ubiegłym liczba wcześniejszych emerytów wzrosła do 247 150 osób.

Na wcześniejszą emeryturę mogą także przejść 63-latkowie bez 45-letniego okresu składkowego, jednak w ich przypadku świadczenie jest zmniejszane o okres brakujący do pełnego wieku emerytalnego. W 2016 roku na taki wariant zdecydowało się prawie 62 tys. osób, w roku ubiegłym - ponad 84 tys.

Więcej emerytów - większe dopłaty z budżetu

Dopłaty do emerytur z budżetu państwa wzrastają z każdym rokiem. W roku bieżącym przekroczą po raz pierwszy 100 mld euro. Większe wydatki to skutek czynników demograficznych. W wiek emerytalny obecnie wkraczają roczniki wyżu demograficznego. Do roku 2039 liczba osób w Niemczech powyżej 65. roku życia zwiększy się o sześć milionów - do 21 mln.

Kanclerz Angela Merkel. Niemcy walczą z koronawirusem.Niemcy: lockdown "light" do 20 grudnia? Możliwe kolejne ograniczenia

Od roku 2012 w Niemczech wdrażany jest system podnoszenia wieku emerytalnego z 65 do 67 lat. Wiek emerytalny podnoszony jest co roku o miesiąc. W ostatniej fazie tej operacji, w latach 2024-2029, wiek emerytalny będzie podwyższany co roku o dwa miesiące. Urodzeni w 1964 r. będą pierwszym rocznikiem, który będzie musiał pracować do 67 lat, chyba że skorzystają z możliwości wcześniejszej emerytury.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.