Szef WHO ostrzega przed kolejną pandemią. "Ludzkość musi wyciągnąć lekcję"

Sytuacja zdrowotna na świecie poprawi się tylko wtedy, gdy ludzkość będzie silniej walczyć także z innymi zagrożeniami egzystencji - ostrzegł szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
Zobacz wideo Zakaz przemieszczania się w sylwestra niekonstytucyjny? Co na to premier?

Obecny kryzys związany z koronawirusem - zdaniem dyrektora generalnego WHO - nie jest ostatnią czekającą nas pandemią. Jak uczy historia, epidemie są częścią życia - wyjaśnił biolog oraz immunolog w przesłaniu wideo, wyemitowanym z okazji pierwszego w historii Międzynarodowego Dnia Gotowości na Epidemię, zatwierdzonego w tym miesiącu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

"Zamknięty krąg paniki oraz zaniedbań"

Pandemia koronawirusa nie była zaskoczeniem, zwłaszcza że w latach przed jej wybuchem wielokrotnie pojawiały się ostrzeżenia przed taką możliwością, zaznaczył szef WHO. Ludzkość teraz musi wyciągnąć z tej lekcji naukę, podkreślił Tedros Adhanom Ghebreyesus. Świat już za długo obraca się tylko w zamkniętym kręgu "paniki oraz niedbalstwa".

Władimir Putin, prezydent Rosji. Szczepionka Sputnik V na eksport. Rosja wyprodukuje wersję "light"

Dyrektor generalny WHO przestrzegł przed "niebezpiecznie krótkowzroczną" walką z obecnymi wybuchami epidemii, polegającą tylko na wydawaniu pieniędzy, nie zaś na przygotowywaniu się na przyszłe niebezpieczeństwa. Lepsze inwestycje w systemy ochrony zdrowia, wspierane przez rządy oraz społeczeństwa, mogłyby sprawić, że "nasze dzieci oraz ich dzieci odziedziczą bezpieczniejszy, odporniejszy oraz bardziej długotrwały świat".

Ochrona klimatu oraz zwierząt jako profilaktyka zdrowotna

Wszelkie próby polepszenia sytuacji zdrowotnej na świecie są skazane na porażkę, dopóki człowiek nie zacznie skuteczniej działać na rzecz ochrony klimatu oraz zwierząt, podkreślił Tedros Adhanom Ghebreyesus. Pandemia wyraźnie pokazała ścisły związek między zdrowiem człowieka, zwierząt i planety, zaznaczył dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

Niemcy walczą z koronawirusem. Berlin 22 grudnia 2020 r. Niemcy. Organizacje konsumenckie przeciwne przedłużeniu obniżki VAT

Po raz pierwszy w historii

Międzynarodowy Dzień Gotowości na Epidemię (27 grudnia) odbywa się w tym roku po raz pierwszy. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ na początku grudnia 2020. Jak podkreślono w rezolucji, pandemia COVID-19 pokazała, że choroby zakaźne oraz epidemie niszczą życie ludzi oraz rozwój społeczny i ekonomiczny. Potrzebne jest więc globalne zwarcie szyków, by zapobiec przyszłym niebezpieczeństwom.

"Jeśli społeczność międzynarodowa nie zwróci na to uwagi, przyszłe epidemie mogą być jeszcze groźniejsze oraz intensywniejsze od obecnych. Istnieje ogromna potrzeba wzmożonej świadomości, wymiany informacji, wiedzy naukowej oraz najlepszych sposobów postępowania, potrzeba lepszej edukacji i programów wsparcia na poziomach lokalnym, narodowym, regionalnym i globalnym jako skutecznego środka zapobiegania i reagowania na epidemie" - głosi dokument ONZ. (ONZ, WHO, AFP, DPA/jak). 

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle.

 
Więcej o: