Weber: Viktor Orban chce zniszczyć Europę Kohla. "Demontaż państwa i nacjonalizm to nie sposób"

Deutsche Welle/DM
Premier Węgier Viktor Orban porównał na łamach "Welt am Sonntag" Europę do Związku Sowieckiego. W odpowiedzi, szef europejskich chadeków Manfred Weber zarzucił mu chęć zniszczenia Europy - dzieła Helmuta Kohla.

„Ogromnych gospodarczych, socjalnych i społecznych problemów nie da się rozwiązać za pomocą narodowo-populistycznej polityki czy wojny kulturowej propagowanej przez premiera Węgier Orbana” – napisał Manfred Weber w materiale opublikowanym w niedzielę w „Welt am Sonntag”.

"Demontaż państwa i nacjonalizm to nie sposób"

„Demontaż państwa prawa, nacjonalizm czy rozbijactwo nie są użytecznymi instrumentami, by sprostać wyzwaniom” – podkreślił szef Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Manfred Weber zwrócił uwagę, że niektórzy szefowie rządów dyskredytują decyzje UE, aby zyskać „szybki poklask”, chociaż sami wcześniej je zaakceptowali. „Kto utożsamia Unię Europejską z autorytarnym reżymem sowieckich komunistów, ten chce zniszczyć Europę, którą zbudowało pokolenie Helmuta Kohla” – ostrzegł szef europejskich chadeków.

UE nie jest „dojną krową, lecz wspólnotą losów i wartości” – kontynuuje polityk niemieckiej CSU. Zaznaczył, że godność człowieka jest wartością uniwersalną i dotyczy wszystkich; także mieszkańców obozu dla uchodźców na wyspie Lesbos, niezależnie od tego, czy jest się chrześcijaninem, Żydem czy muzułmaninem.

Dyskusja nad losami Fideszu w EPL

Niemieckie partie chadeckie CDU i CSU oraz węgierski Fidesz należą do Europejskiej Partii Ludowej i tworzą jeden klub parlamentarny w Parlamencie Europejskim. Grupa EPL od lat dyskutuje o wykluczeniu Fideszu ze swoich szeregów z powodu ograniczania podstawowych wartości demokratycznych na Węgrzech. Dlatego członkostwo węgierskiej partii jest od marca 2019 r. zawieszone w prawach członka. Decyzja o usunięciu węgierskiej partii z EPL dotychczas nie zapadła.

W kwietniu niepowodzeniem zakończył się wniosek 13 partii wchodzących w skład EPL o ostateczne wyrzucenie Fideszu. Zapobiegła temu m.in. niemiecka chadecja CDU/CSU. Członkiem bawarskiej CSU jest również Manfred Weber.

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Więcej o: