Koronawirus. Krytyka rządu Niemiec ws. szczepień. "Wielkie zaniechanie odpowiedzialnych osób"

Naukowcy i opozycja zarzucają rządowi opieszałość w przeprowadzaniu akcji szczepień i zamówienie zbyt małej liczby szczepionek.

W wywiadzie w „Die Welt” Frauke Zipp, członkini Narodowej Akademii Nauk Leopoldina, zarzuciła rządowi Niemiec powolny i pełen zaniechań start akcji szczepień przeciwko COVID-19. „Obecną sytuację uważam za wielkie zaniechanie odpowiedzialnych osób”, powiedziała, stawiając jednocześnie pytanie: „Dlaczego latem nie zaryzykowano zamówienia więcej liczby szczepionek?”. Zipp jest dyrektorką kliniki i polikliniki neurologii na uniwersytecie w Moguncji oraz doradczynią rządu Nadrenii-Palatynatu.

Zobacz wideo Dlaczego pracownicy sklepów nie są w pierwszej grupie szczepień?

Niemcy. Wolne tempo szczepień

„Jeszcze niedawno odbywały się oficjalne uroczystości upamiętniające zmarłych, a teraz najwyraźniej nie liczy się każdy dzień, w którym mogliby zostać uratowani kolejni ludzie. Teraz wymaga się cierpliwości”, powiedziała Zipp w związku z akcją szczepień. W Niemczech, przy zamówieniu wystarczającej ilości preparatu, w ciągu dwóch do trzech miesięcy możliwe byłoby zaszczepienie 60 procent ludności, uważa specjalistka w dziedzinie neurologii.

„Krytykę zakupów szczepionki należy traktować bardzo poważnie", uważa sekretarz generalny FDP Volker Wissing. „Widzimy na przykładzie Izraela i innych krajów, że możliwe są szybsze szczepienia. Rząd Niemiec musi się wytłumaczyć z tego, dlaczego w Niemczech to się dzieje tak powoli”, powiedział.

Adam NiedzielskiNiedzielski: Rozważamy ograniczenie dostępu do usług dla niezaszczepionych

Za mało szczepionek

Także szef Lewicy Bernd Riexinger jest zdumiony tym, „jak mało dawek szczepionki zostało zamówionych przez UE". Jego zdaniem niemiecki rząd powinien szybko wydać licencję na produkowanie kolejnych szczepionek Biontech/Pfizer. To leży w kompetencji ministra zdrowia Jensa Spahna (CDU). Mutacja wirusa w Wielkiej Brytanii jasno uświadamia: „Skuteczna strategia szczepień to także wyścig z czasem”, podkreślił polityk.

Kordula Schulz-Achse z parlamentarnej frakcji Zielonych powiedziała, że „z dzisiejszego punktu widzenia byłoby lepiej, gdyby zamówiono więcej dawek różnych szczepionek od ponad stu firm prowadzących takie badania”. Wskazała na fakt, że latem, gdy zamawiano preparat Biontech/Pfizer, także ta szczepionka znajdowała się dopiero w fazie testowania. 

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Ugur Sahin, CEO of BiontechNiedobór szczepionek. Szef Biontech: Sytuacja nie wygląda różowo

Więcej o: