Niemcy przestają wierzyć szczepionkowym obietnicom Angeli Merkel

Zapewnieniom rządu, że do końca lata szczepią się wszyscy chętni w RFN, nie wierzy większość społeczeństwa - wynika z badań ankietowych. Nawet w szeregach CDU panuje spory sceptycyzm.

Zapewnieniom rządu, że do końca lata szczepią się wszyscy chętni w RFN, nie wierzy większość społeczeństwa - wynika z badań ankietowych. Nawet w szeregach CDU panuje spory sceptycyzm.

Prawie dwie trzecie Niemców nie wierzy, że rząd, tak jak obiecał, będzie w stanie do 21 września zapewnić wszystkim szansę zaszczepienia się na koronawirusa. Tak wynika z badań ankietowych, przeprowadzonych przez agencję YouGov na zlecenie Niemieckiej Agencji Prasowej.

Tylko niespełna jedna czwarta społeczeństwa (23 procent) jest zdania, że ten cel zostanie zrealizowany. Większość, wynosząca 62 procent, nie wierzy w zapewnienia rządu, a 15 procent ankietowanych nie wyraziło swojego zdania w tej sprawie.

Tymczasem, minister zdrowia Jens Spahn szacuje, że do końca kwietnia 20 procent ludności Niemiec otrzyma pierwszą dawkę szczepionki, zaś akcja szczepień ma "nabrać tempa". Minister przyznał, że w pierwszym kwartale tego roku udało się zaszczepić jedynie 10 procent Niemców, ale "kolejne 10 procent uda się zaszczepić już w tym miesiącu", jak zapowiedział podczas dzisiejszej (05.04.2021) wizyty w jednym z berlińskich centrów szczepień. Mają w tym pomóc gabinety lekarskie, które jutro dołączają do akcji szczepień. 

Zobacz wideo Słaby złoty ma sprzyjać biznesowi? „To krótkowzroczne”

Wielokrotne zapowiedzi

Kanclerz Angela Merkel wielokrotnie zapowiadała, że do 21 września wszyscy dorośli w Niemczech, którzy chcą się zaszczepić na koronawirusa, otrzymają stosowną ofertę. Wiara w te zapewnienia zmalała w ciągu ostatnich dwóch miesięcy.

W poprzedniej ankiecie na ten temat agencji YouGov z początku lutego, wiarę rządowym obietnicom dało 26 procent respondentów, ale już wtedy większość wynosząca 57 procent zajęła sceptyczne stanowisko i uznała, że ten cel nie zostanie osiągnięty.

Partyjna niewiara

Sceptycyzm przeważa także w szeregach macierzystej partii kanclerz Merkel - CDU. Większość (53 procent) wyborców CDU i CSU nie wierzy w możliwość zaszczepienia się do końca lata.

W przypadku zwolenników innych partii reprezentowanych w Bundestagu niewiara jest jeszcze większa. Wśród wyborców Zielonych i partii Lewica 61 procent nie wierzy, że wszyscy chętni zostaną zaszczepieni na koronawirusa do 21 września. W szeregach zwolenników partii SPD odsetek niedowiarków wynosi 63 procent, zwolenników FDP 73, a głosujących na AfD aż 83 procent.

Spis PowszechnyProblemy ze spisem powszechnym w internecie. Ryzyko kradzieży danych

Opieszałe działania

W porównaniu z innymi krajami, takimi jak Wielka Brytania czy USA, akcja masowych szczepień ludności przebiega w Niemczech opieszale. Po Wielkanocy w Niemczech do akcji szczepień na koronawirusa dołączy 35 tysięcy gabinetów lekarzy rodzinnych, a nieco później - lekarze specjaliści, lekarze prywatni i zakładowi.

W porównaniu z podobną ankietą agencji YouGov z połowy stycznia, w Niemczech nieco zmalała od tego czasu gotowość do zaszczepienia się na koronawirusa. W styczniu chęć zaszczepienia się wyraziło 67 procent ankietowanych. Obecnie taką chęć przejawia 57 procent uczestników ankiety, do których należy dodać 8 procent osób już zaszczepionych, co daje w sumie 65 procent.

18 procent Niemców nie chce dać się zaszczepić, a 16 procent nie ma jeszcze zdania w tej sprawie, względnie nie udzieliło na to pytanie żadnej odpowiedzi.

(DPA/jak)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Wielka Brytania utrzymuje twardy lockdownWielka Brytania: najniższa liczba zakażeń koronawirusem od początku września

Więcej o: