Koronawirus. "Podwójna mutacja" w Indiach. Niemcy ogłaszają zmiany w lotach. Merkel: Pilnie konieczne

W związku z rozprzestrzenianiem się "podwójnej mutacji" koronawirusa w Indiach w Niemczech zapadła decyzja o zawieszeniu lotów z tego kraju.

W rozmowie online z grupą medialną Funke, minister zdrowia Niemiec Jens Spahn zapowiedział ograniczenia w ruchu między Indiami a Niemcami. Od poniedziałku 26 kwietnia z Indii do kraju będą mogli wracać tylko Niemcy, u których przed odlotem został przeprowadzony test na obecność koronawirusa. Po przylocie do Niemiec będą musieli odbyć 14-dniową kwarantannę. Obcokrajowcy nie będą mogli już przylecieć z Indii do Niemiec. "Musimy zdecydowanie ograniczyć ruch podróżnych z Indiami, po to, by nie narazić naszej kampanii szczepień" – powiedział polityk CDU. Również kanclerz Angela Merkel przychyliła się do tych słów. Merkel tłumaczyła: "Jest to jest coś nowego w naszej walce z pandemią i jestem przekonana, że jest to pilnie konieczne".

. Indie walczą z COVID-19, świat boi się 'podwójnego mutanta'

Jens Spahn przyznał, że nowa mutacja w Indiach jest niepokojąca i dodał, że Indie zostaną zaklasyfikowane jako "region mutacji wirusa". Wcześniej w rozmowie z gazetą "Bild" przywódca europejskich chadeków, Manfred Weber (CSU), domagał się zawieszenia lotów między Indiami a UE. Kuwejt podjął już taką decyzję. Podobnie jak Iran. Polityk CSU tłumaczył: "Indyjska podwójna mutacja wydaje się szybko rozprzestrzeniać i sytuacja na miejscu wydaje się wymykać spod kontroli". Według danych z piątku (23.4.21) w Niemczech odnotowano do tej pory 21 przypadków infekcji mutacją z Indii. 

Zobacz wideo Czy po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki można przyjąć drugą dawkę innej firmy?

Niemcy. Wzrósł siedmiodniowy wskaźnik zachorowalności

Instytut Roberta Kocha (RKI) poinformował w sobotę o 23,392 nowych zakażeniach. Tzw. siedmiodniowy wskaźnik zachorowalności wzrósł do 164,4 (poprzedniego dnia wynosił on 164,0). Wartość ta wskazuje, ile osób na 100 000 mieszkańców w ciągu jednego tygodnia uzyskała pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. RKI przekazał, że ostatniej doby zmarło 286 osób, u których rozpoznano infekcję koronawirusa.

W sobotę w życie wszedł tzw. "hamulec bezpieczeństwa". Wedle jego założeń, w miejscach, w których wskaźnik zachorowalności przekracza 100, automatycznie obowiązuje nocna godzina policyjna. "Ten, kto złamie te zasady, popełnia wykroczenie i musi się liczyć z tym, że grzywna może wynieść nawet 25 tys. euro" – powiedział rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Badenii-Wirtembergii, Carsten Dehner dziennikowi "Bild". 

(RTR/gwo)

Elon Musk Musk nie może znaleźć pracowników do niemieckiej fabryki. Opóźnienia

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

***

Masz pytanie o szczepienia przeciwko COVID-19? Wyślij je na adres news_gazetapl@agora.pl. My zapytamy w Twoim imieniu. We wtorek 27.04 o godzinie 8:30 gościem programu specjalnego Gazeta.pl będzie prof. Andrzej Fal, prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego

Więcej o: