Dom Marii Skłodowskiej-Curie. "Zainteresowanie wzrosło w nieprawdopodobny sposób. Mnóstwo osób z Polski"

Dawny dom Marii Skłodowskiej-Curie i jej męża Pierre'a wyceniono na 790 000 euro, ale kilkaset tysięcy euro będzie potrzebnych na jego remont - mówi "DW" agencja nieruchomości.

- Daliśmy ogłoszenie już kilka tygodni temu, ale dopiero, kiedy zaczęto o tym pisać, zainteresowanie wzrosło w nieprawdopodobny sposób. Mnóstwo osób i instytucji z Polski pyta o warunki kupna - mówi w rozmowie z "DW" Helene Cazou-Mingot z agencji nieruchomości Stephane Plazaw Saint-Remy-les-Chevreuse. To właśnie ta agencja wystawiła dawny dom noblistów na sprzedaż.

Francja. Dużo chętnych na dom polskiej noblistki. "Zainteresowanie wzrosło w nieprawdopodobny sposób"

Kupnem zainteresowani są nie tylko Polacy. - Również chętni z Francji pytają o szczegóły - mówi Helene Cazou-Mingot. Agencja podkreśla, że dom jest położony w bardzo dogodnym miejscu, w odległości 600 metrów od szybkiej kolejki podmiejskiej RER gwarantującej wygodny dojazd do centrum Paryża.

Szef agencji Daniel Cazou-Mingot wierzy, że wkrótce uda mu się sprzedać nieruchomość, gdyż znacznie wzrosła liczba chętnych do nabycia domów w malowniczym rejonie Doliny de Chevreuse. I to do tego stopnia, że ceny poszły o 15-20 procent w górę. Poza "tradycyjną klientelą" o 40 proc. wzrosła liczba paryżan pytających o możliwość kupna w tym rejonie - zdradza Cazou-Mingot w wywiadach dla francuskich mediów.

Zobacz wideo "Radioactive". Rasamund Pike zagra Marię Skłodowską-Curie

Wynajmowali przez dwa lata

Saint-Remy-les-Chevreuse leży w odległości 15 kilometrów od Wersalu, w zamożnym departamencie Yveline na zachód od Paryża. Największymi atrakcjami są tam XII-wieczny kościół świętego Remy i XVII-wieczny pałac należący do rodziny barona Pierre'a de Coubertina, wskrzesiciela nowożytnych igrzysk olimpijskich.

Miejscowość otoczona jest lasami, są tu malownicze jeziora i rzeka Yvette. To tam Maria Skłodowska-Curie i Pierre Curie wynajmowali przez dwa lata dom, w którym spędzali weekendy i ferie, często w rodzinnym gronie. Pierre dojeżdżał do pracy w Paryżu. Korzystali z domu do 19 kwietnia 1906 roku, kiedy Pierre zginął w wypadku drogowym. Po jego śmierci noblistka przyjechała do Saint-Remy-les-Chevreuse jeszcze kilkakrotnie.

Maria Skłodowska-Curie została uznana za najważniejszą kobietę w historiiSkłodowska-Curie z laurem BBC [WIADOMOŚCI DNIA]

Kosztowny remont

Otoczony wysokim kamiennym murem dom, zbudowany został około 1890 roku. Ma 120 metrów kwadratowych. Mieści się tam sześć pomieszczeń, w tym trzy sypialnie. To piętrowy budynek z przystosowanym do zamieszkania strychem, na który wchodzi się po wąskich, krętych schodach. Na piętrze - sypialnie i biuro do pracy, na parterze - jadalnia i kuchnia. W każdym pomieszczeniu jest kominek.

Przyszły właściciel domu musi być jednak przygotowany na znaczne koszty związane z remontem. - 200-250.000 euro to minimum - mówi Helene. Nie ukrywa, że koszty remontu mogą znacznie wzrosnąć.

Maria Skłodowska-Curie najbardziej wpływową kobietą według BBC HistoryBBC: Skłodowska-Curie najbardziej wpływową kobietą

Konieczna jest wymiana podłóg i posadzki, naprawa dachu i fasady, w tym niewielkiego ganku, przez który wchodzi się do domu. Do tego dochodzi położenie izolacji. "To gigantyczne przedsięwzięcie. Prace trzeba prowadzić od parteru po strych" - wyjaśnia w mediach Daniel Cazou-Mingot i dodaje, że ten dom ma swoją duszę i atmosferę, ale jego stan nie zachęca do kupna. "Komuś musi żywiej zabić serce na ten widok. Trzeba mieć odpowiednią wrażliwość i romantyczną naturę, aby go kupić".

A klimat tworzą tam m.in. stary kaflowy piec i tapety z tamtej epoki. Sufit malowała ponoć sama Maria Skłodowska-Curie.

Autor: Marek Brzeziński (Deutsche Welle).

Więcej o: