Niemcy. Baby boom po pandemii. Takich danych nie było od 1998 roku

W marcu w Niemczech urodziło się najwięcej dzieci od ponad 20 lat. Statystycy uważają, że to efekt poluzowania obostrzeń pandemicznych przed rokiem.
Zobacz wideo Rosja ma już dość współpracy z USA w kosmosie? Stawia na "narodowy" projekt. [OKO NA ŚWIAT]

Jak podał we wtorek (15.06.2021) Federalny Urząd Statystyczny, w marcu 2021 roku w Niemczech przyszło na świat prawie 66 tysięcy dzieci. Tak wysoką liczbę urodzeń w tym miesiącu roku odnotowano ostatnio w 1998 roku. W porównaniu do marca ubiegłego roku liczba urodzeń wzrosła o 5900, czyli o około 10 procent.

Tendencję tę zaobserwowano już w lutym br., kiedy to urodziło się o 6 procent więcej dzieci, niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Zdaniem statystyków wzrost ten związany jest z przebiegiem pandemii koronawirusa w ubiegłym roku, kiedy to na początku maja pierwsza fala pandemii zaczęła wyraźnie słabnąć, złagodzono lockdown i zniesiono ograniczenia w kontaktach prywatnych. Dokładnie dziewięć miesięcy później nastąpił marcowy baby-boom.

Rynek mieszkaniowy. Rynek mieszkaniowy. "Kluczowa równowaga między popytem a podażą runęła"

Więcej dzieci w Europie

Niemcy wcale nie są tu wyjątkiem. Także w innych państwach europejskich w marcu odnotowano więcej urodzeń. W szczególnie mocno dotkniętych pandemią Hiszpanii czy Belgii po czasowym spadku liczba urodzeń ustabilizowała się, a w niektórych innych państwach znacznie wzrosła w porównaniu do marca 2020 roku. W Rumunii w marcu br. na świat przyszło o 15 procent więcej dzieci, w Estonii i na Litwie o 13 procent, a w Holandii, Finlandii i na Węgrzech – o 10 procent.

(AFP/widz)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

Wywóz śmieci (zdjęcie ilustracyjne) Opłaty za śmieci. Rząd przyjął ustawę ws. metody "od ilości zużytej wody"

Więcej o: