Niemcy. Ceny nieruchomości w górę. Takiego wzrostu nie było od maja 2007 roku

Drewno, stal i materiały izolacyjne są coraz trudniejsze do zdobycia i coraz droższe. Kto teraz buduje dom, kupuje mieszkanie lub wykańcza swoje "cztery ściany" szybko zauważy, że musi sięgnąć głęboko do kieszeni.

Koszty budowlane w Niemczech wzrosły w maju tego roku tak bardzo, jak nigdy wcześniej w ostatnich 14 latach. Jak podał Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden, ceny nowych nieruchomości budowanych wzrosły o 6,4 procent w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Takiego wzrostu cen nie odnotowano od maja 2007 roku.

Szczepienie przeciwko COVID-19Niemcy boją się wariantu Delta. "7 procent poważnie się rozchorowało"

Chociażby stolarka zdrożała o 28,5 procent, głównie z powodu zwiększonego popytu na drewno budowlane w kraju i za granicą – podają statystycy. Ceny prac dekarskich i uszczelniania dachów wzrosły o 8,3 procent, prac hydraulicznych o 8,1 procent, a prac kanalizacyjnych o 7,8 procent. Prace betoniarskie zdrożały o 6,6 procent, a prace murarskie o 4,8 procent – stanowią one największą część prac stanu surowego.

Z kolei ceny prac wykończeniowych wzrosły w maju o 5,5 procent, prac jastrychowych o 7,4 procent, a zewnętrznych systemów izolacji cieplnej i prac ślusarskich o 6,3 procent. Prace stolarskie, czyli roboty budowlane o największym udziale robót wykończeniowych, kosztowały o 5,8 proc. więcej niż w maju 2020 roku.

Zobacz wideo Bańka cenowa na rynku nieruchomości? „Ryzyko jest wysokie"

W 2007 ceny wzrosły jeszcze bardziej, ale z innego powodu

W maju 2007 roku ceny w budownictwie wzrosły jeszcze bardziej, bo o 7,1 procent. Wtedy jednak powodem była podwyżka podatku VAT z 16 do 19 procent. Obecnie braki w zakresie materiałów i związane z tym wyższe ceny powodują, że budownictwo staje się droższe.

Statystycy dopiero w poniedziałek (5.7.21) poinformowali o silnie rosnących cenach drewna, stali czy materiałów izolacyjnych. Drewno konstrukcyjne lite było w maju o ponad 80 procent droższe niż w maju 2020 roku, łaty dachowe o prawie 50 procent droższe. Cena stali zbrojeniowej, która jest używana do wzmacniania stropów i ścian, wzrosła o około 44 procent.

Ambasadorowie UE przyjęli plany odbudowy 12 krajów. Polski nie ma na liście (zdjęcie ilustracyjne)Ambasadorowie UE przyjęli plany odbudowy 12 krajów. Polski nie ma na liście

Dlaczego ceny szybują w górę?

Głównymi przyczynami wzrostu cen drewna i stali jest rosnący popyt w kraju i za granicą w czasie pandemii koronawirusa. Do tego dochodzą problemy z zaopatrzeniem w surowce. Przemysł również narzeka na wzrost cen stali, drewna i tworzyw sztucznych. Stowarzyszenia przedsiębiorców już teraz ostrzegają, że może to poważnie ograniczyć zapowiadany wzrost gospodarczy.

(AFP/ gwo)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: