Angela Merkel przejdzie na emeryturę. Niemiecki Związek Podatników wyliczył, ile wyniesie

Po 16 latach na stanowisku kanclerza i 31 latach zasiadania w Bundestagu Angela Merkel wkrótce przejdzie na emeryturę.

Angela Merkel, podobnie jak wszyscy poprzedni kanclerze, jest uprawniona do comiesięcznej emerytury. Po wielu latach spędzonych w parlamencie będzie ona niemała. Z wyliczeń Niemieckiego Związku Podatników wynika, że wyniesie 15 tys. euro.

Takie roszczenia emerytalne wynikają z wieloletniego członkostwa Merkel w Bundestagu, a także z okresu sprawowania przez nią funkcji ministra federalnego oraz kanclerz – podał w odpowiedzi na zapytanie związek podatników. Wcześniej o tych wyliczeniach informował portal internetowy „The Pioneer".

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Angela Merkel będzie miała prawo do biura i personelu

Uprawnienia emerytalne są regulowane w Niemczech ustawowo. W przypadku członkostwa w Bundestagu obowiązuje ustawa o posłach, a w przypadku członkostwa w rządzie federalnym – ustawa o ministrach federalnych. Zgodnie z paragrafem 20 ustawy o posłach, Merkel miałaby na przykład prawo do maksymalnej kwoty 65 procent dodatku poselskiego za jej około 31 lat pracy w parlamencie. Różne uprawnienia emerytalne są jednak wzajemnie kompensowane.

Podobnie jak wszyscy byli kanclerze i byli prezydenci federalni, Angela Merkel będzie miała również prawo do własnego biura. Ponadto będzie finansowany kierownik biura, dwóch asystentów, sekretarka i kierowca.

(DPA/jar)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: