Niemcy: 200 mln euro na filtry powietrza w szkołach. "Najlepsza możliwa ochroną przed infekcją"

Rząd federalny i kraje związkowe porozumiały się w sprawie finansowania mobilnych filtrów powietrza do ochrony przed koronawirusem w szkołach i przedszkolach. Rząd wyłoży 200 mln euro.

Filtry powietrza przeznaczone są do pomieszczeń o ograniczonej wentylacji  w obiektach dla dzieci poniżej dwunastego roku życia.

Dyskutowany od miesięcy plan finansowania filtrów dla szkół i przedszkoli pokonał ważną przeszkodę. Rząd federalny i kraje związkowe porozumiały się w sprawie zawarcia niezbędnych porozumień administracyjnych, jak poinformowało w poniedziałek Federalne Ministerstwo Gospodarki.

– Jest to kolejny ważny element w walce z pandemią, który uzupełnia środki na stacjonarne systemy wentylacyjne i klimatyzacyjne – wyjaśnił federalny minister gospodarki Peter Altmaier (CDU).

Filtry w szkołach. Cel: ochrona przed infekcją

W połowie lipca Rada Ministrów zatwierdziła finansowanie mobilnych filtrów powietrza w szkołach. Rząd federalny chce udostępnić krajom związkowym i gminom 200 milionów euro na ten cel. Część kosztów poniosą także kraje związkowe. Współfinansowanie systemów filtracji powietrza przez kraje związkowe jest „koniecznością", podkreśliło Ministerstwo Gospodarki.

Wspólnym celem rządu federalnego i władz landowych jest „utrzymanie opieki nad dziećmi i nauczania  w klasie z najlepszą możliwą ochroną przed infekcją", jak wyjaśniło w poniedziałek (23.08.) Ministerstwo Gospodarki.

Fundusze od rządu federalnego zostaną podzielone między kraje związkowe według tzw. klucza z Königstein, według którego udział, jaki musi ponieść dany kraj związkowy w projektach współfinansowanych przez Berlin i landy, zależy w dwóch trzecich od jego wpływów podatkowych i w jednej trzeciej od liczby ludności.

(DPA/sier)

Artykuł pochodzi z serwisu Deutsche Welle

 
Więcej o: