Czwarta fala pandemii w Niemczech. Zakażenia głównie wśród młodych

W Niemczech rozpoczęła się czwarta fala pandemii koronawirusa. Dotyka szczególnie młodych ludzi.

Jak podaje Instytut Roberta Kocha (RKI), czwarta fala pandemii nabiera tempa, głównie poprzez zakażenia wśród młodych ludzi. Rozprzestrzenia się również coraz bardziej w średniej grupie wiekowej, jak wynika z opublikowanego w czwartek (26.08.21) tygodniowego raportu RKI. Do szpitala trafiają głównie osoby nieszczepione. Wyraźnie spadła też dynamika szczepień.

Zobacz wideo Czy osoba zaszczepiona dwiema dawkami szczepionki może transmitować wirusa?

Niemcy. Nawet 115 zakażeń na 100 tys. młodych Niemców

Siedmiodniowy wskaźnik zachorowalności w Niemczech, liczony na sto tys. mieszkańców wśród osób w wieku 15-34 lat wyniósł w czwartek 115 - wynika z danych RKI. Jest to prawie dwukrotnie więcej niż wskaźnik 66 liczony w skali kraju dla ogółu ludności. Występują jednak znaczne różnice regionalne. Wartości te wahały się w czwartek między 122 przypadkami na 100 tys. mieszkańców w Nadrenii Północnej-Westfalii a 15,5 w Saksonii-Anhalt.

Osoby starsze i bardzo stare, u których występuje najwyższe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, są w większości już zaszczepione i mają zapewnioną ochronę. W grupie osób w wieku powyżej 60 lat zapadalność nie przekracza 17 przypadków na 100 tys. mieszkańców w ciągu jednego tygodnia.

Niemcy (zdjęcie ilustracyjne) Niemcy - nowe obostrzenia. Wprowadzono zasadę 3G dla niezaszczepionych

Malejąca dynamika szczepień w Niemczech

Jedną z przyczyn tendencji wzrostowej zakażeń wśród osób młodszych może być również zmniejszająca się gotowość do szczepień w Niemczech. W porównaniu z poprzednim tygodniem, odsetek osób uodpornionych wzrósł tylko nieznacznie. Według RKI (dane z 25 sierpnia) 65 proc. ludności zostało zaszczepionych przynajmniej raz, a prawie 60 proc. zostało w pełni zaszczepionych. Tydzień wcześniej wskaźniki te wynosiły odpowiednio 64 i 58 proc.

Od połowy sierpnia znacznie wzrósł odsetek pozytywnych wyników wśród około 680,5 tys. przeprowadzonych testów PCR. Wyniósł on 8 proc. i był około pięciokrotnie wyższy niż przed miesiącem. Jest to sygnał, że pandemia nabiera tempa. Jedna czwarta nowo zakażonych osób prawdopodobnie zaraziła się chorobą podczas wakacji za granicą, głównie w Turcji.

 

Większość pacjentów w klinikach niezaszczepiona. Dominuje wariant Delta

Jak wynika z analizy RKI, wzrost liczby zakażeń wśród osób młodszych jest widoczny również w przypadku danych szpitalnych. Podczas gdy na początku roku pacjenci z COVID-19 mieli średnio 77 lat, od połowy sierpnia średnia wieku wynosi około 46-48 lat.

Zmienia się utrzymujący się ostatnio ogólny trend spadkowy. Chociaż liczba leczonych pacjentów z COVID-19 jest wciąż na niskim poziomie, jednak RKI odnotowuje wzrost, zwłaszcza wśród osób w grupie wiekowej 35-59 lat. Ogromna większość pacjentów przebywających z powodu COVID-29 w szpitalach nie jest zaszczepiona. Z raportu RKI wynika też, że rzadko dochodzi do infekcji w przypadku osób zaszczepionych.

Włoski certyfikat covidowy Paszporty covidowe uznawane przez kolejne trzy kraje. Już od piątku

99 procent infekcji powoduje wariant Delta koronawirusa. Podwariant Delty (AY.3) występuje obecnie głównie w Ameryce Północnej. Istnieją spekulacje, że może być bardziej zaraźliwy niż sama Delta. Jednak według RKI podwariant ten nie odgrywa w Niemczech szczególnej roli.

(DPA/jar) 

Artykuł pochodzi z serwisu Deutshe Welle. 

Więcej o: