Niemcy porównali koszty życia w innych krajach. Jak wypadła Polska?

Wybierając się na urlop lub dłuższy pobyt za granicą w jakimś kraju europejskim, warto przyjrzeć się kosztom utrzymania w danym kraju. Te bowiem mogą bardzo się od siebie różnić - wynika z analizy Federalnego Urzędu Statystycznego w Wiesbaden. Niemcy porównali koszty utrzymania u siebie i w kilkudziesięciu krajach europejskich.

Okazało się, że najdrożej jest w Szwajcarii. Poziom cen był w tym kraju w lipcu tego roku o 51 proc. wyższy niż w Niemczech. Z kolei koszty życia w Turcji były o prawie dwie trzecie (64 proc.) niższe. Wśród 36 krajów europejskich ujętych w statystyce, Turcja znalazła się na samym dole skali.

W celach porównawczych niemieccy statystycy sporządzili reprezentatywny koszyk dóbr oparty na 15 kategoriach, obejmujący m.in. wydatki na żywność i energię, ale także wizyty w restauracjach czy koszty hotelu.

Zobacz wideo Prąd coraz droższy. "Ceny niektórych produktów mogą wzrosnąć nawet o 20%"

W Polsce o wiele taniej

Koszty życia w większości krajów sąsiadujących z Niemcami są wyższe niż w Niemczech. W Danii poziom cen był wyższy o 28 proc., w Luksemburgu o 25 proc. W Holandii różnica kosztów utrzymania w stosunku do Niemiec wynosiła 7 proc., w Belgii i Austrii po 5 proc., a we Francji 4 proc. 

Z kolei w Polsce koszty utrzymania były o 46 proc. niższe, zaś w Czechach – o 28 proc.

Również w porównaniu Niemiec z innymi krajami europejskimi wyszły na jaw ogromne różnice. W Islandii koszty życia były ostatnio o 40 proc. wyższe niż w Niemczech, a w Norwegii o 30 proc.

Natomiast w Bułgarii, Rumunii oraz Bośni i Hercegowinie były one o około 50 proc. niższe.

AFP/dom

Artykuł pochodzi z Deutsche Welle

 
Więcej o: